Dolar 32,3563
%0.17
Euro 34,4210
%-0.73
Altın 2.511,730
%2.06
Bist-100 9.814,00
%0.59

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
İzmir tekstilde dev buluşmaya hazır

İzmir tekstilde dev buluşmaya hazır

Hazır giyim sektörünün dev buluşması, 12-15 Ekim 2022 tarihlerinde fuarizmir’de gerçekleşecek. Kumaş, konfeksiyon yan sanayi, hazır giyim, konfeksiyon makineleri ve baskı teknolojilerinin aynı anda sergilendiği ve bu yıl geçen yıla oranla yüzde 100 büyüyen Fashion Prime ve Fashion Tech fuarları, sektöre güçlü bir ticaret kapısı açacak.

  • Ege Postası
  • 05.10.2022 - 11:20

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde fuarizmir’de İZFAŞ tarafından düzenlenen Fashion Prime – Tekstil, Hazır Giyim Tedarikçileri ve Teknolojileri Fuarı ile İZFAŞ - İzgi Fuarcılık iş birliği ile gerçekleştirilen Fashion Tech - Hazır Giyim, Konfeksiyon ve Tekstil Makineleri, Tekstil Baskı Teknolojileri Fuarı, tekstil sektöründe Türkiye’nin başkenti İzmir’in gücüne güç katacak. Bu yılın ilk 9 ayında, ihracat rekorları kırarak Türkiye genelinde toplam 16,17 milyar dolar ihracata imza atan hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün, fuarlara gösterdiği ilgi de büyük. 

Geçen yıla oranla yüzde 100 büyüdü

Tekstil sektörünün tüm ihtiyaçlarının aynı anda sergilendiği ilk fuar olan Fashion Prime, geçtiğimiz yıl içindeki ürün grubundan yeni bir fuar çıkartmıştı. İZGİ Fuarcılık ile güçlerini birleştiren İZFAŞ, tekstil makineleri ve teknolojileri alanında sınırlarını genişletmiş ve FashionTech – Hazır Giyim, Konfeksiyon ve Tekstil Makineleri, Tekstil Baskı Teknolojileri Fuarı ilk kez Fashion Prime ile birlikte düzenlenmişti. İki fuarın birlikteliği, katılımcı ve ziyaretçilerin beğenisini toplarken fuarlardaki ticari birlikteliklerde artış yaşandı. Fuarlarda sergilenen ürünlerin bir kısmı Türkiye’de ilk kez fuarizmir’de görücüye çıktı. Hazır giyim üreticileri, dünya markalarının temsilcileri, makine ve tedarikçilerden oluşan katılımcı portföyünü uluslararası ziyaretçilerle buluşturan fuarlara ilginin büyüklüğü nedeniyle kapasitede bu yıl yüzde 100 artış gerçekleşti. 

430’un üzerinde marka katılıyor, 20 binin üzerinde profesyonel ziyaretçi bekleniyor

Bu yıl, fuarizmir’de iki holde toplam 50 bin metrekare alanda düzenlenecek fuarlara, 430’un üzerinde marka katılım gösterecek. Fuarlara dünyanın dört bir yanındaki 50 ülkeden ve Türkiye’nin 81 ilinden 20 binin üzerinde profesyonel ziyaretçi bekleniyor. Sektörün en güçlü markaları bu fuarlarda olacak. Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Uşak illerinden katılımcılar, ürünlerini fuarlarda sergileyecek. Fuar; 1 Ekim 2022 – 30 Eylül 2022 tarihleri arasındaki bir yıllık dönemde geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 5,92’lik artışla 1 milyar 539 milyon 685 bin dolar ihracata imza atan Ege İhracatçı Birlikleri üyesi hazır giyim ve konfeksiyon ihracatçılarının orta vadeli 2 milyar dolarlık ihracat hedefine de katkıda bulunacak. 

Defileler, workshoplar, etkinlikler

Moda ve hazır giyim sektörünün ihtiyaç duyduğu ürünleri üreten ve bu ürünlerin ticaretini yapan tedarikçileri bir araya getirerek ticari bağlantılar kurulmasına aracılık etmeyi amaçlayan fuarlar, yapılacak ikili iş görüşmeleriyle de sektörün ihracatına büyük katkı sağlamayı hedefliyor. Kumaş çeşitleri ve aksesuarlar başta olmak üzere hazır giyim sektörünün tüm bileşenlerinin ve sektörel trendlerin, profesyonel ziyaretçiye sunulacağı Fuar’da, üretici ve tasarımcılar katılımcılarla bir araya gelme fırsatı yakalayacak. Fuar; solo ve karma kumaş defileleri, atölyeleri ve aksesuar, kumaş, hazır giyimden oluşan üç ayrı “Trend alanı” ile de sektörün ihtiyacını karşılayacak. Manufacturing (Tekstil üreticileri) alanında, hazır giyim sektörünün önde gelen üreticileri, tedarikçi firma temsilcileri ile bir araya gelecek. Manufacturing’te ağırlanacak hazır giyim markaları; moda tasarımcılarından yan ürün sağlayıcılarına kadar sektörün önde gelen profesyonelleriyle tecrübelerini paylaşma olanağı da bulacak. 

12-15 Ekim 2022 tarihlerinde düzenlenecek olan fuarlar; İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından İzgi Fuarcılık iş birliği ile TC. Ticaret Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, Ege İhracatçı Birlikleri, İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, Ege Giyim Sanayicileri Derneği, Buca Ege Organize Sanayi Bölgesi, İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi, Moda ve Hazır Giyim Federasyonu, Mimar Kemalettin Moda Merkezi Derneği, Moda Tekstil Konfeksiyoncular Sanayici ve İşadamları Derneği, Konfeksiyon Yan Sanayicileri Derneği ve İzmir Moda Tasarımcıları Derneği destekleri ile gerçekleşecek.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.