Dolar 32,2020
%-0.22
Euro 35,0069
%-0.22
Altın 2.498,740
%1.32
Bist-100 10.644,00
%3.14

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
İzmir kongre kenti oluyor

İzmir kongre kenti oluyor

İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı ve İzmir Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (İzmir CVB) AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Uluslararası Kongreler ve Toplantılar Birliği'nin (ICCA) 2013 yılı raporuna göre bir önceki yıla göre düzenlediği uluslararası kongre sayısını 11'den 22'ye çıkartan İzmir'in, dünya sıralamasında da 207'incilikten 106'ıncılığa geldiğini söyledi.

  • Ege Postası
  • 31.05.2014 - 13:23
İZMİR-Demirtaş, “Sadece kongre sayımızı 11 arttırmak bile bu kadar sıçrama yaratıyor. İzmir'in büyük potansiyeli değerlendirilse, kongre turizmi desteklense, İzmir daha yükseklerde olur" dedi.
 
İTO ve İZMİR CVB Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir CVB'nin de üyesi olduğu Uluslararası Kongreler ve Toplantılar Birliği'nin (ICCA)'nın açıkladığı “Uluslararası Dernek Toplantıları İstatistik Raporu"na göre Türkiye'nin 2013 yılında 221 uluslararası kongre ve toplantı ile dünyada 18'inci, Avrupa'da ise 10'uncu olduğunu söyledi. Türkiye'de düzenlenen uluslararası kongrelerin en 146'sının İstanbul'da düzenlendiğini belirten Demirtaş, “Türkiye'de kongre turizminde aslan payını İstanbul alıyor. İstanbul dünyada 8'inci, Avrupa'da 7'inci sırada yer alıyor" dedi. Demirtaş, dünyada en fazla kongre düzenlenen ilk 5 kentin ise sırasıyla Paris, Madrid, Viyana, Barselona ve Berlin olduğunu söyledi.
 
ICCA verilerine göre 2012 yılında 11 uluslararası kongre ve toplantıya evahipliği yapan İzmir'in 2013 yılında bu sayıyı ikiye katlayarak 22'ye çıkardığını ifade eden Demirtaş, “Sadece bu artış bile dünya sıralamasında bizi 101 basamak sıçrattı. 2012 yılında ICCA sıralamasında dünyada 207'inci sırada yer alırken, 2013'de 106'ıncı sıraya yükseldi. Avrupa'daki yerimizde 107'incilikten 59'unculuğa yükselmek oldu" diye konuştu.
 
GÜNLÜK 996 DOLAR
ICCA verilerine göre yapılan hesaplama sonucunda kayıt, konaklama gibi harcamalar da dahil olmak üzere İzmir'de düzenlenen bir uluslararası dernek kongresine katılan yabancı bir delegenin günde ortalama 996 dolar harcadığını ifade eden Demirtaş, “Bu rakamlar İzmir için daha butik ve daha zengin turist getirmeyi hedefleyen turizm anlayışımız ile kongre turizminin ne kadar uyumlu olduğunu gösteriyor" dedi. İzmir CVB olarak çeşitli engeller ile karşılaşmalarına rağmen İzmir'de kongre turizmini geliştirmek için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Demirtaş, “Tanıtım için, uluslararası kongreleri İzmir'e getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Yeni fuar alanımızın tamamlanmasıyla birlikte Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Aziz Kocaoğlu Kültürpark'taki eski fuar alanının da kongre merkezi olacağını belirtmişti. İzmir'in bu kongre merkezine kavuşması bize büyük sıçrama yaratacaktır. Diğer yandan son yıllarda kent merkezinde yapılan otel sayısında da ciddi artış var. Yani altyapımız oluşuyor. Bunların değerlendirilmesiyle birlikte İzmir'in kongre turizminde çok büyük potansiyeli var. Kısa süre içinde sıralamada çok daha yüksek yere gelebiliriz" diye konuştu.

Demirtaş, İzmir'de kongre turizminin geliştirilmesi için Büyükşehir Belediyesi ve iş dünyasının Avrupa'daki gibi örnek işbirlikleri kurulması gerektini söyledi.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.