Dolar 32,8043
%-0.05
Euro 35,1218
%-0.06
Altın 2.452,870
%0.09
Bist-100 10.771,00
%0

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
İzmir'e 2 kruvaziyer gemisi toplam 4 bin 761 yolcu getirdi

İzmir'e 2 kruvaziyer gemisi toplam 4 bin 761 yolcu getirdi

İzmir'e 'MSC Divana' ve 'Vista' kruvaziyer gemileri toplam 4 bin 761 yolcu getirdi. İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, "Uzun yıllardan sonra ilk defa iki tane gemi İzmir Limanı'na aynı anda geldi. Bu sene İzmir Limanı özelinde düşünürsek yaklaşık 100 bin yolcuyu çok rahat bir şekilde geçeceğiz" dedi.

  • Ege Postası
  • 13.05.2024 - 12:47
  • Güncelleme: 13.05.2024 - 13:14

İzmir'e bugün 2 yolcu gemisi birden geldi. Marshall Adaları bayraklı 'MSC Divana' sabah saatlerinde Alsancak Limanı'na demirledi. Gemide, 3 bin 567 yolcu olduğu ve sezon boyunca 25 sefer yapacağı belirtildi. Kente gelen diğer gemi ise Panama bayraklı 'Vista' oldu. Vista ise bin 194 yolcu getirdi. Gemiden inen turistler, kentte alışveriş yapma ve turistik yerlerini dolaşma fırsatı bulacak.

İMEAK DTO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, "Öncelikle Türkiye açısından inanılmaz iyi, doğru adımlarla ve hızlı bir şekilde kruvaziyer turizminin arttığını gözlemlemekteyiz. Uzun yıllardan sonra ilk defa iki tane gemi İzmir Limanı'na aynı anda geldi. Bir gemide yaklaşık 3 bin 567 yolcumuz var. Diğerinde de bin 194 tane yolcumuz var. Bu sene İzmir Limanı özelinde düşünürsek yaklaşık 100 bin yolcuyu çok rahat bir şekilde geçeceğiz" ifadelerini kullandı.

'YAKLAŞIK 68 SEFER YAPILACAK'

İzmir'e yaklaşık 68 sefer yapılacağını belirten Öztürk, "Bu sadece İzmir için ama bölgemizde hem Çeşme hem Kuşadası limanlarımız var. Kuşadası Limanı'na bu sene yaklaşık 550, Çeşme Limanı'na ise 103 gemi bekliyoruz. Uzun yıllardan sonra, pandemiden sonra neredeyse sıfıra kadar düşen kruvaziyer yolcu veya kruvaziyer uğrakları Türkiye limanları için inanılmaz derecede artış göstermeye başladı. 2 milyonun üzerinde turistin Türkiye'yi ziyaret edeceğini bekliyoruz. Önümüzdeki günlerde tanıtımlara daha da hız vermemiz gerektiğini düşünüyoruz. Bu tanıtımlarla çok rahat bir şekilde Akdeniz'de kurvaziyer konusunda hatırı sayılır bir yere geleceğimizden hiçbir kuşkumuz yok. Bu gemiler burada geceleme yapmayacaklar. Sabah gelip öğleden sonra akşama doğru hareket ediyorlar. Zaten kurvaziyer hatlarının veya kurvaziyer turizmin doğasında bu var. Önümüzdeki yıllarda yapmamız gereken; nasıl İstanbul home port yolcu değişiminin de yapılabildiği bir limansa aynı şekilde İzmir'in de yolcu değişiminin yapılabildiği bir liman haline gelmesi için çaba göstermeliyiz. Böylelikle turistlerin burada kalış sürelerini uzatıp daha çok turizmden gelir elde etmeyi amaçlarız" diye konuştu.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.