Dolar 33,0612
%0.21
Euro 36,0204
%0.07
Altın 2.614,510
%1.74
Bist-100 11.139,00
%0.67

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
İzmir'de '19 Mayıs' coşkusu: Cumhuriyet Meydanı rengarenk!

İzmir'de '19 Mayıs' coşkusu: Cumhuriyet Meydanı rengarenk!

İzmir'de 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları Cumhuriyet Meydanı'ndaki resmi törenle başladı. Gençler gösterileri ile izleyenleri büyüledi. Ellerindeki bayraklarla meydanı dolduran yurttaşlar 19 Mayıs coşkusuna ortak oldu.

  • Ege Postası
  • 19.05.2024 - 12:34
  • Güncelleme: 19.05.2024 - 22:20

İzmir’de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen resmi törenle başladı. Törene İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Zafer Levent Yıldır ve eşi Hale Yıldır, İzmir Valisi Süleyman Elban, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Kemal Yeni, milletvekilleri, siyasi partilerin temsilcileri ile yurttaşlar katıldı.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki resmi tören İzmir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından gençler birbirinden renkli gösterilerle izleyenleri büyüledi. 

Ellerinde Türk bayrakları ile alanı dolduran her yaştan İzmirli 19 Mayıs coşkusuna ortak oldu.

“19 Mayıs ruhu en büyük varlığımız”

Günün anlam ve önemi hakkında konuşan İzmir Gençlik ve Spor İl Müdürü Murat Eskici, “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da başlattığı kurtuluş mücadelesinin 105’inci yılında sizleri saygıyla selamlıyorum. Değerli genç kardeşlerim tarih hem ibret vesikasıdır hem de kuvvettir, güçtür. Milletler tarihlerinden aldıkları güçle yaşarlar. Biz neydik sorusunun cevabı, biz neyiz ve ne olabiliriz sorusunun cevabına da ışık tutar. Nereden geldiklerini bilmeyenler nereye gideceklerini bilemezler. 19 Mayıs tarihi bizim için, milletimiz için çok müstesna bir tarihtir. Bu tarih bir istikbal ruhunun kıvılcım aldığı gündür. 19 Mayıs 1919 tarihi milletimizin esarete karşı direniş ile ortaya koyduğu, özünden aldığı güçle topyekun mücadele başlattığı gündür. 19 Mayıs ruhu bizim bu milletin en büyük varlığı, sermayesidir. Birlikte yürümenin, azimle, mücadele etmenin anlamı bu ruhta gizlidir” dedi. 

Gösteriler büyüledi

Konuşmanın ardından öğrenciler şiir okudu.  Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi ve Gençliğin Ata’ya Cevabı da programda yer aldı. Ege Üniversitesi Zeybek Grubu Halk Oyunları, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü öğrencilerinin Karadeniz yöresi gösterileri büyük ilgi gördü. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü sporcularının tekvando, trambolin, cimnastik, güreş, kick boks, akrobatik bisiklet ve paten gösterileri alanda heyecanı arttırdı.

Resim

Program dev Türk bayrakları ile Atatürk’ün fotoğrafının yer aldığı Türk bayraklarıyla eşliğinde sporcuların ve İzmirliler'in meydanda oluşturduğu muhteşem görüntü ile sona erdi. 

ÖĞRENCİLERDEN HALK OYUNLARI GÖSTERİSİ

İzmir'de Gaziemir Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü ile Milli Savunma Üniversitesi Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu iş birliğinde Gaziemir Spor Salonu'nda 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında halk oyunları gösterisi düzenlendi. Etkinliğe, Gaziemir Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Mehmet Uzun, Gaziemir Kaymakamı Kudret Kurnaz, Gaziemir Garnizon Komutanı Adnan Özer, Gaziemir Belediye Başkanı Ünal Işık, Hava Astsubay Meslek Yüksek Okul Komutanı Albay İlker Başgöz, Hava Astsubay Meslek Yüksek Okul Müdürü Prof. Dr. Hasan Mert, Hava Astsubay Meslek Yüksek Okulu Beden Eğitimi ve Spor Grup Başkanlığı (BES) Bölüm Başkanı Albay Ahmet Cenk Erdağlı katıldı.

'YENİDEN DOĞUŞUN İLK ADIMI'

Etkinlikte konuşan Gaziemir Kaymakamı Kudret Kurnaz, "Bugün Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vatanın kurtuluşunu yine vatanın sinesinden doğacağını düşünüp, harekete geçerek Samsun'a ayak basmasının ve kurtuluş meşalesini yakmasının 105'inci yılı. 19 Mayıs 1919 sadece Anadolu'ya yapılan bir ziyaret değil; aynı zamanda milletinin yeniden doğuşunun ilk adımdır. Bu tarih, Türk milletinin bağımsızlık ve özgürlük yolunda attığı en önemli adımdır. Gazi Mustafa Kemal'e doğum günü sorulduğunda 'Benim doğum günüm 19 Mayıs' diyecek kadar önemli bir adımdır" dedi.

'GENÇLERİMİZİ SPORA TEŞVİK ETMEK, HEPİMİZİN GÖREVİDİR'

"Atatürk, bugünü Gençlik ve Spor Bayramı olarak ilan ederek gençliğe ve spora verdiği önemi açıkça göstermiştir" diyen Kurnaz, "Spor da sağlıklı ve güçlü bir toplum için vazgeçilmezdir. Spor yapan gençlerimiz hem bedenen hem de ruhen daha sağlıklı ve zinde olurlar. Aynı zamanda spor yaparak, disiplinli ve azimli olmayı da öğrenirler. Bu nedenle gençlerimizi spora teşvik etmek ve sporun gelişmesi için gerekli çalışmaları yapmak, hepimizin görevidir. Gençleri özgür ve bağımsız bir Türkiye Cumhuriyeti'nde bilgili, donanımlı ve ahlaklı bireyler olarak yetiştirmek, hepimizin en büyük sorumluluğudur. Sizlerin bu güzel vatanı daha da ileriye taşıyacağınıza, bunu daha müreffeh ve kalkınmış bir ülke haline getirmeye azimli ve kararlı olduğunuza, o gün Türk milletine inanan Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi inanıyoruz" diye konuştu.

'TÜRK İSTİKLAL HARBİ, MEHMET'İN EBEDİLEŞTİĞİ YERDİR'

Gaziemir Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Mehmet Uzun ise "1919'da başlayan mücadeleden Mustafa Kemal'in ifadesiyle 'Bir elde silah, bir elde umut' olacak şekilde çorak Anadolu topraklarında destansı bir direniş sonunda zaferle çıkılmıştır. Mehmet Akif'in hadisiyle de bu savaş namusunu çiğnetmeyen Mehmet'in kendini vatana adadığı bir harptır. Türk İstiklal Harbi, Mehmet'in ebedileştiği yerdir. Dolayısıyla ülkemizi Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği çağdaş medeniyetler seviyesini genler ileriye taşıyacaktır" dedi. 

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.