Dolar 32,5946
%0.37
Euro 34,7901
%0.17
Altın 2.495,120
%0.43
Bist-100 9.444,00
%-0.85

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
İzmir dayanışmayı büyütüyor: İlçe ilçe yardım raporları

İzmir dayanışmayı büyütüyor: İlçe ilçe yardım raporları

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi merkezli 7,7 ve Elbistan merkezli 7,6 büyüklüğündeki iki deprem 10 ilde yıkıma neden oldu. Büyük felaketin ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere ilçe belediyelerinin depremzedeler için başlattıkları yardım kampanyaları tüm hızıyla devam ediyor.

  • Ege Postası
  • 09.02.2023 - 10:34
  • Güncelleme: 09.02.2023 - 16:26

EGEPOSTASI- Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen ve 10 ilde etkili olan depremlerin ardından Türkiye seferber oldu. 

İzmir'de de başta büyükşehir belediyesi olmak üzere ilçe belediyeleri deprem bölgesine yardımları ulaştırmak için çalışmalara devam ediyor.

TORBALI BELEDİYESİ ÇALIŞANLARI HATAY'DA 

Deprem bölgesine şuana kadar 8 TIR ve 3 kamyonet gönderen Torbalı Belediyesi, ayrıca gönüllü çalışanlarını da arama kurtarma ekiplerine destek olması amacıyla Hatay’a gönderdi. Gönüllülerden oluşan ve birçoğu eğitimli belediye personeli olan ekip dün bölgeye ulaştı.20 saatlik uzun yolculuğun ardından bölgeye ulaşan Torbalılı ekip, hem arama kurtarma faaliyetlerinde bulunacak hem de afetzedelere yardımcı olacak.  

GÜZELBAHÇE'DEN YARDIM TIRLARI YOLA ÇIKTI 

Güzelbahçe Kaymakamlığı ve Güzelbahçe Belediyesi’nin yaptığı çağrıyla vatandaşların topladığı yardım malzemeleri, 1 tır ve 2 kamyona yüklenerek deprem bölgesine yola çıktı.

MENDERES DEPREM İÇİN TEK YÜREK

İzmir’in Menderes İlçesinde, Menderes Kaymakamlığı ve Menderes Belediyesi öncülüğünde deprem bölgesi için yardım kampanyası çalışmaları devam ediyor. 

BERGAMA'DA GENÇLERDEN TAM DESTEK

Deprem Bölgesi’ne gönderilmek üzere Bergama’da başlatılan yardım kampanyasında gönüllü olarak çalışan İlkokul, Ortaokul, Lise ve Üniversite öğrencileri Bergama’nın gurur kaynağı oldu.  Ayni malzeme yardımı için depremin olduğu ilk günden itibaren süratle yardım kampanyası düzenlemesi kararının alınışı ardından, Bergama’da 7’den 77’ye tüm vatandaşlar belirlenen irtibat noktalarına giyim, battaniye, ayakkabı, su, gıda maddesi, elektrikli ısıtıcı gibi birçok malzemeyi getirdi. Getirilen bu malzemeler toplama noktalarından Erdal Önder Kapalı Spor Salonu’na transfer edildi.

KARŞIYAKA’DAN ISLAHİYE’YE YARDIM ELİ

Deprem bölgesinde destek faaliyetine devam eden Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay ve belediye ekibi, depremde yakınlarını ve evlerini kaybeden Gaziantep’in Nurdağı ve Islahiye ilçelerindeki vatandaşlara yardımları ulaştırdı. Buradaki vatandaşlara 3 TIR yardım malzemesini dağıttıklarını belirten Tugay, bölgede koordinasyon sorununun sürdüğüne dikkat çekti. 

NARLIDERE’DEN DEPREM BÖLGESİNE SEVKİYAT SÜRÜYOR

Narlıdere’de deprem bölgesi için seferberlik devam ediyor. Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ili etkileyen iki büyük depremin ardından afetten etkilenen vatandaşların yaralarını sarmak için yardım çalışmaları Narlıdere Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde tüm hızıyla sürüyor. Narlıdere Belediyesi ve Kaymakamlık iş birliği ile devam eden yardım faaliyetlerine gönüllüler de büyük destek veriyor. Bölgedeki acil ihtiyaçlar kapsamında toplanan su, kuru gıda, konserve, hijyen malzemeleri, battaniye ve ısıtıcı gibi ürünler zaman kaybetmeden Fuar İzmir’deki merkeze ulaştırılıyor.

MENEMENLİLER YARDIM İÇİN BİRBİRLERİYLE YARIŞTI

Menemen Belediyesi tarafından afet bölgesine gönderilmek üzere başlatılan yardım kampanyası kapsamında içerisinde yiyecek, giyecek, bebek bezi, bebek maması, tıbbi malzeme, çok sayıda ısıtıcı ve su bulunan 10 tır daha yola çıktı. Yardıma koşan, destek veren herkese teşekkürlerini ileten Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan, “Tarihimizin en acı günlerini yaşadığımız bugünlerde afet bölgesine gidecek yardımlara Menemenli hemşehrilerimiz yoğun destek verdi, yardıma koştu. Şu ana kadar 16 tırı afet bölgesine göndermiş olduk. Belediyesi Arama Kurtarma (MAKUR) ekibimiz de afet bölgesinde gece gündüz canla başla bir nefes, bir mucize için çalışıyor. Dua ediyor, dua bekliyoruz. Allah yardımlarını esirgemeyen herkesten razı olsun” dedi.

KARABURUN'DA İMECE USULÜ EKMEK KAMPANYASI

Karaburun Belediyesi, Karaburun'un köylerinde ve taş fırınlarında deprem bölgesine gönderilmek üzere ekmek üretiyor. İmece usulü yapılan ekmek üretiminde kampanyaya destek olup depremzedelere ekmek ve peynir göndermek isteyenlere de çağrı yapıldı, IBAN bilgileri paylaşıldı.

NARLIDERE BELEDİYESİ EKİPLERİ, ACİL İHTİYAÇ DUYULAN NEBULİZATÖRLERİ KISA SÜREDE DEPREM BÖLGESİNE ULAŞTIRDI

Narlıdere Belediyesi’nin deprem bölgesine yönelik yardım çalışmaları aralıksız sürerken Pınar Yaşar isimli bir vatandaş belediye ekiplerine ulaşarak Hatay-Antakya’da yaşayan kistik fibrozis hastası Mila Atahan ve Öykü Köse’nin acil olarak nebulizatöre ihtiyaç duyduğunu iletti. Temin ettikleri nebulizatörleri kendi imkânlarıyla Hatay-Antakya’da yaşayan aileye ulaştırmayacaklarını ifade eden Pınar Yaşar, Narlıdere Belediyesi’nden yardım talep etti. İlk olarak Gaziantep’e gitmeyi planlayan ekipler, hastalara nebulizatörleri ulaştırmak için rotasını Hatay-Antakya’ya çevirmeye karar verdi. Narlıdere’den yola çıkan araç zamanla yarışarak nebulizatörleri kısa sürede Mila Atahan ve Öykü Köse’nin ailesine teslim etti.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.