Dolar 28,9846
%0.23
Euro 31,2142
%-0.16
Altın 1.866,590
%-1.07
Bist-100 7,91
%-0.82

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
İYİ Parti'den 'Sinan Ateş' açıklaması

İYİ Parti'den 'Sinan Ateş' açıklaması

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in uğradığı silahlı saldırıya ilişkin; “Ankara’da Türkiye’nin başkentinde bırakın siyasi görevlerini genç bir akademisyen bir suikasta kurban gitti. Derhal devletimiz tarafından sorumluların, katillerin ve varsa ardındaki güçlerin ortaya çıkarılması gerekir. Böylesine önemli bir konunun siyasete malzeme olmaması için önemli bir çaba sarf ettik. Bu menfur saldırının hemen ardından sayın genel başkanımız merhumun kederli ailesiyle görüştüler, konuyu birebir her aşamasıyla takip etmektedir. Biz de takipçisi olacağız” dedi.

  • Ege Postası
  • 03.01.2023 - 16:20

İYİ Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Başdanışmanı Kürşad Zorlu, bugün partisinin genel merkezinde gündeme ilişkin basın toplantısı yaptı.

Zorlu, 2023 yılına siyasi iktidarın öngörü hatalarıyla girildiğini belirterek, “Önümüzdeki dönemlerde ekonomimiz başta olmak üzere sorunlarımızın köklü bir çözümünün gerçekleştirilemeyeceği kanaatindeyiz. Dünyanın ilk 10 ekonomisini arasına girmek, 500 milyar dolar ihracat rakamına ulaşmak ve kişi başı milli gelirin 25 bin dolara ulaşmasını sağlamak…Yanlış politikalarla bu hedeflerin çok uzağında bir Türkiye ile karşı karşıyayız. Şimdi de 2053, 2071 yıllarından bahsediliyor” dedi.

“CUMHURİYET TARİHİNİN EN YÜKSEK DIŞ TİCARET RAKAMI; 110 MİLYAR DOLAR”

Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un açıkladığı ihracat rakamlarına da değinen Zorlu, “Bütün bu zorluklara rağmen bu ihracat rakamına ulaşan üreticimize çok teşekkür ediyoruz ancak olayın bir de gerçeğini anlamak için ithalat rakamlarına bakmamız lazım. Yüzde 34,3’lük bir artış söz konusu yani 360 milyar dolar. Cumhuriyet tarihinin en yüksek dış ticaret rakamı; 110 milyar dolar. Bunun enerji kaynaklı olduğunu ifade ediyorlar. Enerji dışı dış ticaret rakamına baktığımızda yine yaklaşık 30 milyar dolarlık dış ticaret açığına ulaştığımızı görüyoruz” diye konuştu.

Türkiye’de asgari ücretin ortalama gelir ücretine dönüştüğünü belirten Zorlu, “Ortalama kişi başına gelirin altında gelir elde eden il sayımız 2004 yılında sadece 9 il, bugün daha doğrusu 2021’de 74 ile çıkmış. Bu korkunç bir artış. Esasında yoksullaşma Türkiye’nin bütününe doğru yayılıyor. Bu iktidar yoksulluğu ortadan kaldırmak yerine yönetmeye talip bir iktidar” dedi.

“AÇIKLADIKLARI YIL SONU RAKAMI YÜZDE 64,3 BU BİLE SON 20 YILIN EN YÜKSEK ENFLASYONU…BUNU BİR BAŞARI OLARAK SUNUYORLAR”

TÜİK’in bugün açıkladığı enflasyon rakamlarını hatırlatan Zorlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“1,18’lik bir enflasyon artışı…Bugün hayatın içerisinde geçim derdi olan hiçbir insanın vicdanın bunu kabul etmediğini biliyoruz. Böyle olduğunu bile kabul etsek bu bir baz etkisi oyunundan başka bir şey değil. Açıkladıkları yıl sonu rakamı yüzde 64,3 bu bile son 20 yılın en yüksek enflasyonu…Bunu bir başarı olarak sunuyorlar. Bu enflasyon 1,8 değil de 13 puan bile çıkmış olsaydı 84,4 olan geçen ayki enflasyon rakamı 83,5’a gerileyecekti, baz etkisi dediğimiz şey bu. Fiyat artışları artmaya devam edecek. Böylelikle ortaya konulan yaklaşım bir saz etkisinden ibaret. Seçim gelirken bir saz ekibi kurulmuş.

Strateji ve Bütçe Başkanlığı verilerine göre Aralık 2002’de ortalama memur maaşı 3,14 asgari ücret ediyormuş. O günler çabuk unutuldu. Temmuz 2022’yi esas aldığımızda 1,71’e gerilemiş asgari ücret oranlaması. Bugünkü zam oranları geçerli olursa yüzde 15,4 SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yüzde 16,4 memur emeklileri için esas alınacak olursa 1,28’e gerileyecek. Bu gerçekten kabul edilebilir bir oran değil. Ömür boyu çalışmış bir SSK emeklisine bugünkü maaş 5 bin 359 TL, bir memur emeklisine de reva görülen 7 bin 709 TL’den ibaret, bununla insanlar nasıl geçinecek?”

TÜİK rakamlara güvenin alt düzeyde olduğunu belirten Zorlu, İstanbul Ticaret Odası’nın tüketici enflasyonu artışının esas aldığın takdirde yüzde 36’lık bir zam yapılması gerektiğini vurgulayan Zorlu şöyle devam etti:

“YÜZDE 55,6; SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLERİ İÇİN YÜZDE 54,6 ORANININ BUGÜN VATANDAŞIMIZIN EN DÜŞÜK ZAM OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”

 “Bize göre esas olan ortalama memur ve emekli maaşlarının asgari ücret karşısında eriyişidir. Hızla asgari ücretin üstünde maaş alan kesimler kademe kademe asgari ücret tuzağına doğru ilerlemektedir. Biz, memur emeklileri için bu eriyişin daha fazla açılmaması, en azından sabit tutulması adına yüzde 55,6; SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yüzde 54,6 oranının bugün vatandaşımızın en düşük zam olacağını düşünüyoruz.”

“DEVLETİN ÖZEL OKUL ÖĞRETMENLERİNDEN ALDIĞI SGK PRİMİ VE VERGİLERİNİN YÜZDE 50’SİNİN DEVLET TARAFINDAN KARŞILANMASINI VE ÖZEL OKULLARA İLİŞKİN KDV’NİN EĞİTİM VERGİSİNİN DE KALDIRILMASINI TALEP EDİYORUZ”

Zorlu, özel okul öğretmenlerinin yaşadıkları hak kayıplarına ilişkin; “Bir özel okul öğretmeninin ortalama 10 bin TL olarak temel ücret aldığını kabul edersek bunun üzerine ilave olan yaklaşık 7 bin TL’yi özel okul devlete SGK primi ve vergi olarak vermekte. Öğretmenin alması gereken toplam ücretin yüzde 60’nı alabiliyor ancak. Bu kanun teklifimizle velilerimizi, öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve özel okul sahiplerini de gözeten bir teklif getiriyoruz. Devletin özel okul öğretmenlerinden aldığı SGK primi ve vergilerinin yüzde 50’sinin devlet tarafından karşılanmasını ve özel okullara ilişkin KDV’nin eğitim vergisinin de kaldırılmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

Zorlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in geçtiğimiz günlerde Ankara’da uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden eski Ülkü Ocakları Başkanı ve akademisyen Sinan Ateş’in ailesiyle görüşüp görüşmediğine ilişkin soruya şu yanıtı verdi:

“BU MENFUR SALDIRININ HEMEN ARDINDAN SAYIN GENEL BAŞKANIMIZ MERHUMUN KEDERLİ AİLESİYLE GÖRÜŞTÜLER”

“İnsan vicdanıyla yaşar, vicdan susarsa orada insanlık bitmiştir, sanıyorum en mükemmel adalet de vicdandır. Bu konuda İYİ Parti olarak en büyük temennimiz adaletin yerini bulması ve sağlanmasıdır. Bu hain saldırıyı kınıyoruz, lanetliyoruz. Bunun ötesinde de bunu bir basit saldırı, bir kayıp olarak değerlendiren yaklaşımları da reddediyoruz. Ankara’da Türkiye’nin başkentinde bırakın siyasi görevlerini, genç bir akademisyen bir suikasta kurban gitti. Derhal devletimiz tarafından sorumluların, katillerin ve varsa ardındaki güçlerin ortaya çıkarılması gerekir. Böylesine önemli bir konunun siyasete malzeme olmaması için önemli bir çaba sarf ettik. Bu menfur saldırının hemen ardından sayın genel başkanız merhumun kederli ailesiyle görüştüler, konuyu birebir her aşamasıyla takip etmektedir. Biz de parti olarak takipçisi olacağız.”

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.