Dolar 27,1418
%0.08
Euro 28,9323
%0.11
Altın 1.680,900
%0.38
Bist-100 8,04
%0

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
HDP, CHP'nin TBMM'yi olağanüstü toplantı çağrısına olumsuz yanıt verdi

HDP, CHP'nin TBMM'yi olağanüstü toplantı çağrısına olumsuz yanıt verdi

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, şiddet başta olmak üzere sağlık çalışanlarının sorunlarının çözümü için TBMM'yi olağanüstü toplantıya çağıran CHP'ye olumsuz yanıt verdiklerini, 1 Ağustos'taki toplantıda olmayacaklarını açıkladı. Beştaş, “Maalesef CHP, bu konuda hiçbir şekilde HDP ile bir iletişime geçmiş değil. En azından tartışma, iletişim kurma konusunda teşebbüsü olmadı… CHP’nin bu konuda siyasi nezaket kurallarına uygun davranmadığı görüşündeyiz” dedi.

  • Ege Postası
  • 26.07.2022 - 17:59

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, şiddet başta olmak üzere sağlık çalışanlarının sorunlarının çözümü için TBMM’yi olağanüstü toplantıya çağıran CHP’ye yanıt verdi. TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Beştaş, “istişare edilmediği” gerekçesiyle CHP’nin davetine olumsuz yanıt verdiklerini açıkladı. Beştaş, şunları söyledi:

"AKP iktidarının sağlıkçılara yönelik şiddetin, zorbalığının, hukuksuzluğun karşısında durduk ve durmaya devam edeceğiz. CHP sağlıkta şiddet konusunda bir yasa teklifi hazırladı ve Meclis’e sundu biliyorsunuz. Fakat maalesef CHP bu konuda hiçbir şekilde en azından HDP ile bir iletişime geçmiş değil. Bu yasa teklifinde sanırım 12 madde olarak düzenlenmiş. Bu konuda en azından tartışma, iletişim kurma konusunda teşebbüsü olmadı. Bunu görüşme şansımız olmadı. CHP’nin hem diğer bütün partilerin ileride en azından önerimiz budur. Yaşadıkları sorunları TBMM iradesi doğrultusunda çözelim ve ortak noktalarda buluşalım.

Sağlıkta şiddete ilişkin bir düzenlemeye de biz tereddütsüz yetersiz bulduğunuza rağmen evet dediğimizi hatırlatmak istiyorum ve bundan sonra da çağrımızı bütün partilere yapıyoruz. Bu konuda hiçbir tereddüdümüz yoktu. Mutlaka adımlar atılmalıdır. Bir ortak kanun teklifinde buluşmalıyız. Biraz da siyasi dışı bir mesele olarak TBMM’de yasalaşmalıdır. CHP’nin bu konuda siyasi nezaket kurallarına uygun davranmadığı görüşündeyiz. En azından bizim de o gün gelip gelemeyeceğimizi, hazır olup olmadığı olmadığımızı, bu konudaki önerilerimizi, sormasını talihsizlik olarak değerlendiriyoruz ve 1 Ağustos'ta toplantıda olamayacağız, orada bulunmayacağız, bunu paylaşmak istiyoruz.

Bununla birlikte Meclis’in çalışması gerektiği yönündeki düşüncelerimizi her daim koruyoruz. Çünkü biz Meclis kapanmadan önce de söyledik. Şu anda Türkiye'de ekonomik buhran herkesin kasıp kavuruyor, işsizlik, yoksulluk, açlık, çok ileri boyutlarda.”

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.