Dolar 28,9397
%0.08
Euro 31,2365
%-0.09
Altın 1.890,590
%0.2
Bist-100 7,98
%0

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Güzelbahçe’de Üç Fidan Anıtı açılıyor

Güzelbahçe’de Üç Fidan Anıtı açılıyor

Güzelbahçe Belediyesi, 68 kuşağının devrimci liderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın anıtının açılışını yapacak.

  • Ege Postası
  • 04.05.2022 - 09:24

Anayasa'yı değiştirmek suçundan dönemin Türk Ceza Kanunu'nun 146'ncı maddesi uyarınca ölüm cezasına çarptırılan ve 6 Mayıs 1972 tarihinde Ankara Merkez Kapalı Cezaevi'nde sabaha karşı idam edilen Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Arslan'ı simgeleyen 'Üç Fidan' anıtı, Güzelbahçe Belediyesi tarafından 6 Mayıs'ta açılacak. 

Onların isimlerini Güzelbahçe’de yaşatmanın gururunu yaşadıklarını söyleyen Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, “Denizler, üniversite işgalleri, ABD’nin Dolmabahçe’ye demirleyen 6. Filosu'nu protesto eylemleri, tam bağımsızlıkçı Mustafa Kemal Atatürk yürüyüşleri, işçi-köylü eylemleri gerçekleştirdiler. Böyle bir dünyada, denizler de özgürlük bayrağını Türkiye’de yüreklere taşıdılar. Ezilen ve sömürülen tüm Türkiye halkının kurtuluşu uğruna, gözlerini kırpmadan ölümü göze alan, o yiğitleri yaşatmak ve şu anda ülkenin içinde bulunduğu durumu anlamak açısından onların anıtını Güzelbahçe’de yapmak bizler için bir gurur. Denizler,  6 Mayıs 1972’de bedence aramızdan ayrıldı belki ama onların tam bağımsız Türkiye şiarı bizlerin dillerinde. 68 Devrimci kuşağı ülkesini emperyalizme karşı savundu, ‘özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir’ diyen büyük lider Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye’sini savundu. Bedeli ağır oldu fakat şu anda Onları asanların isimleri değil, Onların isimleri yaşatılıp, heykelleri dikiliyor. Biz de Güzelbahçe’nin önemli bir noktasında Deniz, Yusuf ve Hüseyin’in isimlerini parka vererek anıtlarını diktik. 5 Mayısı 6 Mayısa bağlayan gece anıt önünde nöbet tutacağız. Asıldıkları saatte onları anacağız. Bizlerle birlikte olmak isteyen tüm vatandaşlarımızı anıtın önüne bekliyoruz. Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı unutmadık, unutturmayacağız" diye konuştu.

6 Mayıs Cuma saat 19:30’da Üç Fidan anıtı açılışı yapılacak, ardından saat 20:30’da sanatçı Suavi’nin Güzelbahçe Atatürk Kültür Merkezi’nde vereceği konserle son bulacak.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.