Dolar 27,1418
%0.08
Euro 28,9323
%0.11
Altın 1.680,900
%0.38
Bist-100 8,04
%0

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Foça'da 'tiyatro rüzgarı' tam gaz

Foça'da 'tiyatro rüzgarı' tam gaz

Anadolu’nun en eski antik tiyatrosunun ev sahibi ‘‘Phokaia’’ Foça’da düzenlenen 15. Türkiye Tiyatro Buluşması; söyleşiler, atölye çalışmaları, konser ve tiyatro oyunları ile devam ediyor.

  • Ege Postası
  • 17.08.2022 - 09:46

Foça Belediyesi Reha Midilli Kültür Merkezi, İtfaiye Meydanı, Beşkapılar Kalesi ve Kumburnu Plajı kamp alanında, 15-19 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen Türkiye Tiyatro Buluşması, tiyatro sanatçılarını, akademisyenleri, öğrencileri ve tiyatro severleri bir araya getirdi.

Etkinliğin birinci günü, ‘Yerel Yönetimler ve Tiyatro Politikaları’ ve “Türkiye Tiyatrosunda Yazarlık ve Yeni Metinler’ konulu söyleşilerle başladı. Açılış ve ödül töreni sonrasında ‘VooDoo’ grubu konser verdi.

Açılış programına, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu ve eşi Müyesser Özuslu, Foça Belediyesi Başkan Vekili Semih Uzun, belediye meclis üyeleri, tiyatro sanatçıları ve vatandaşlar katıldı.

Onur Ödülü, Başkan Tunç Soyer’e verildi

15. Türkiye Tiyatro Buluşması Onur Ödülü, salgın döneminde tiyatrolara desteği, zor koşullar altında bile ara vermeden sürdürülen tiyatro festivalleri, kentin salonlarına bilet desteği ile sahip çıkılması ve İzmir’in uzun yıllardır hayali olan şehir tiyatrosunun kurulmasına öncülük etmesi nedeniyle, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e verildi. Ödülü, Başkan Tunç Soyer adına Başkan Vekili Mustafa Özuslu aldı. Emek Ödülü Emek Ödülü Fatih Paşalı’ya, Sencar Sağdıç Umut Ödülü, Tiyatro Ansambl, Akıl Fikir Kumpanyası ve Tiyatro İmge’ye, Kültürlerarası Tiyatro Platformu Ödülü Nazif Uslu’ya, İzmir Ödülü Tiyatro Salt ve Oyun Hamuru Tiyatrosu’na, Polen Ünlü Çevre Ödülü Vedat Murat Güzel’e, Çağdaş Aydın Direnç Ödülü, Toprak Sahne, Metin Güler ve Ümit Görgülü’ye, Veysel Atılgan Yaşama Saygı Ödülü Haluk Işık’a, Nartan Kılıç Fotoğraf Ödülü, Mürsel Çoban ve Berkcan Zengin’e verildi.

İkinci gün, Kumburnu Plajı kamp alanındaki atölye çalışmalarıyla başlayıp, Reha Midilli Kültür Merkezindeki ‘Playback Tiyatrosu’ semineri ve Beşkapılar Kalesindeki söyleşilerle devam etti.

Temel Demirer ile ‘Nasılsınız?’ ve Ataol Behramoğlu ve Orhan Aydın ile ‘Sanatta ve Hayatta Değişim’ söyleşileri ilgiyle izlendi.

İtfaiye Meydanındaki Dans Tiyatrosu ‘Nermin; Kendini Arayanların Hikayesi’ sahnelendi, Kamp Alanında ‘Köy Tiyatroları’ isimli belgesel film gösterildi.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.