Dolar 31,0391
%0.17
Euro 33,6226
%-0.05
Altın 2.032,380
%0.76
Bist-100 9,37
%0.29

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Eski Bakan Müslüm Doğan: Millet İttifakı güven vermiyor

Eski Bakan Müslüm Doğan: Millet İttifakı güven vermiyor

Haziran 2015'te kurulan seçim hükümetinde Kalkınma Bakanı olarak görev alan Ses Partisi Genel Sekreteri Müslüm Doğan, 14 Mayıs seçimlerine yönelik çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Eski Bakan Doğan, "Umut vermiyor. Millet İttifakı güven veren bir oluşum değildir. İşte güven vermek için son 20 yıllık sürecin analizinizi doğru yapmak zorundasınız. Bu analiz ortaya konmuyor. Sayın cumhurbaşkanı gitsin de ne olursa olsun diyemeyiz. Böyle bir şey olmaz. Geçmişte aynısını Özal için yaptılar." dedi.

  • Ege Postası
  • 24.03.2023 - 16:14
  • Güncelleme: 24.03.2023 - 16:32

EGEPOSTASI / (Özel)- Türkiye, 14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanı seçimi ve 28. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimleri’ne doğru tarihi bir seçime gidiyor.

Eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili ve eski Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan, Egepostası’na seçime ve ittifaklara yönelik çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Ayhan Bilgen ile HDP’den ayrıldıktan sonra Türkiye’nin Sesi Partisi’nin (SES Partisi) kurucuları arasında yer alan  ve Genel Sekreterlik görevini yürüten Müslüm Doğan, seçimin ilk turda biteceğini belirterek, “Bizim parti olarak sıkıntımız yok net görüşlerimiz var. Ancak biz diplomasi ile bu süreci yürütmek istiyoruz. Gelen hangi parti olursa olsun görüşüp ülke meselelerine ilişkin siyaset belgemizi onlara sunmak istiyoruz. Kesinlikle herkese kapımız açık.” dedi.

“SADECE ERDOĞAN KARŞITLIĞI İLE ÜLKENİN GELECEĞİ İNŞA EDİLEMEZ”

Eski Bakan Müslüm Doğan, “Ayhan Bey’in (Bilgen) açıklamaları doğrudur, siyaseti geniş bir zemine yaymak istiyoruz. Bize şu ana kadar hiçbir partiden teklif gelmedi. Gelmeyen bir teklif üzerine planlama yapmamız zaten söz konusu olamaz. Ama ülkenin ihtiyaçları belli, bugünkü olayların müsebbibi belli ama bunun yanında proje üretemeyen bir muhalefet var umut olamayan. Sadece Recep Tayyip Erdoğan karşıtlığı ile ülkenin geleceği inşa edilemez. Nedir projeniz? Yüzlerce sayfa metin var ancak nasıl bir ülke tasavvur ettiğine dair net bir şey yok. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ama bu her on yılda bir darbe üreten bir sistemdir. Bunun tamamen nasıl düzeleceğine nasıl demokratik bir sürece evrileceğine dair somut bir şey yok. Anayasa mı değiştireceksiniz, bu ülkedeki farklılıkları yeni bir zemine mi  oturtacaksınız, bununla ilgili zerre bir metin yok. 'Biz geleceğiz, biz değiştireceğiz.' AK Parti’den ayrılan bir Başbakan ve ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcılığı yapmış birileri var. MHP içerisinde ayrılmış ve İYİ Parti adını almış MHP’nin yeni bir versiyonu var. AK Parti’den yeni ayrılmış onun çekirdeğini oluşturan Milli Görüş var. Karmaşık yeni bir düzlem. Bu durumda halkın karşılıklı olarak tercihte bulunurken bile sıkıntı yaşadığı ortada iken bizim siyasi parti olarak sıkıntımız yok net görüşlerimiz var. Ancak biz parti olarak diplomasi ile bu süreci yürütmek istiyoruz. Gelen hangi parti olursa olsun görüşüp ülke meselelerine ilişkin siyaset belgemizi onlara sunmak istiyoruz. Kesinlikle herkese kapımız açık.” dedi.

“YANLIŞ ANLAŞILIR”

Kılıdaroğlu’nu mu desteklersiniz yoksa Erdoğan’ı mı sorusuna Doğan, “Şimdi bu konuda birşey ifade edersem bir partinin genel sekreteri olarak yanlış anlaşılır. Onun için meseleyi siyaset kurumu olarak götürürsek daha iyi olur.” dedi.

“MİLLET İTTİFAKI GÜVEN VERMİYOR”

Millet İttifakı’nın halkı ikna etmede sıkıntı yaşadığını belirten eski Bakan Doğan, “Umut vermiyor. Bir de güven vermiyorlar. Millet İttifakı güven veren bir oluşum değildir. İşte güven vermek için son 20 yıllık sürecin analizinizi doğru yapmak zorundasınız. Bu analiz ortaya konmuyor. Sayın cumhurbaşkanı gitsin de ne olursa olsun diyemeyiz. Böyle bir şey olmaz. Geçmişte aynısını Özal için yaptılar. Rahmetli Turgut Özal gittiğinde de ülke iki defa darbe sürecinden geçti. Aynı olay onda da oldu. Gitsin de ne olursa olsun diyemeyiz. Yani çalışmayan bir sistem var. Buna yoğunlaşmak lazım. Sistemin demokratikleşmesi için mücadele etmek gerekir. Burada HDP’nin tutumu da çok net değil. Parti içinde bir çizgi mücadelesi var. Demokratik siyasette yeri olmayan bir yapı ile olan ilişkileri var. Şimdi burada da karmaşık bir durum var. Özellikle Sırrı Süreyya Önder’in İzmir’de Nevruz’da yaptığı konuşma yeni bir sürecin, ‘Barış süreci devam edecek’ diyor. Bu ne demektir. Kimseye de ‘gidin Kemal Kılıçdaroğlu’na direk oy verin’ demiyor. Cumhur İttifakı’na da demiyor. HDP içinde karmaşa var. Onlar süreci böyle okuyorlar. Selahattin Demirtaş’ın son süreçteki rolü biraz kısıtlanmış durumda. O anlamda da net bir şey yok. Matemaktikte yüzde 10 gibi görünen Millet İttifakı’na gidecek akış yapılan araştırmalarda yüzde 5’i buluyor. “ dedi.

SEÇİM BİRİNCİ TURDA BİTER!

Seçimden beklentim hiç kimsenin kaygısı olmadan demokratik bir zeminde yapılan bir seçim istiyorum. Barış ve güven içinde. Bu seçim de gelip geçecek çok seçim geldi geçti. Ama önemli olan bugünkü cumhuriyetin demokratikleşmesi. Seçim bana göre birinci turda bitecektir.” dedi.

“HÜKÜMETİ AŞAN BİR FELAKETTİ”

Seçimin depreme etkisini değerlendiren Müslüm Doğan, ‘’Büyük bir felakettir. Her hükümetin başına gelebilecek ve tasarlanmayan bir husus. Ama hükümetin bu 11 il için bir senaryosunun olmaması çok kötüydü. Hazırlıksız yakalanması kabul edilemez bir durumdur. Yalnızca hükümetin meselesi değil hepimizin ortak sorunu. Ancak hükümeti aşanda bir felaketti. Ülke bütçesinin büyük bölümü deprem bölgesinin yeniden inşası için harcanacak’’ dedi.

DEMOKRATİK SİYASET VURGUSU

İttifaklardan gelecek tekliflere açık olduğundan bahseden Doğan, “Ben siyaset zeminlerinin demokratik olması şartıyla her siyasi partide siyasetçilerin siyaset yapmasından yanayım. Demokratik siyaset zeminleri kesinlikle reddedilmemeli diye düşünüyorum.” dedi.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.