Dolar 27,1418
%0.08
Euro 28,9323
%0.11
Altın 1.680,900
%0.38
Bist-100 8,04
%0

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Elektrik üretim amaçlı  doğal gaza yüzde 10 zam yapıldı

Elektrik üretim amaçlı doğal gaza yüzde 10 zam yapıldı

Doğalgazda ağustos tarifesi, BOTAŞ tarafından yayımlandı. Elektrik üretim amaçlı tarifede yüzde 10'luk artış yapılırken konut ve sanayi abonelerinin tarifelerinde değişiklik olmadı.Elektrik üretim amaçlı tarifede bin metreküp doğal gazın fiyatı 13 bin 750 lira oldu.

  • Ege Postası
  • 01.08.2022 - 09:35

Doğalgazda mesken ve sanayi abonelerinin tarifesi sabit kalırken, elektrik üretim amaçlı tarifede yüzde 10 artış yapıldı.

BOTAŞ internet sitesinde ağustos ayına ilişkin tarife tablosu yayınlandı. Buna göre, BOTAŞ'ın konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine ağustosta uygulayacağı satış fiyatı sabit kaldı. Bin metreküp doğal gaz için 3 bin 264 lira, sanayi abonelerinin tarifesi de bin metreküp doğal gaz için 10 bin 416 lira oldu.

Elektrik üretim amaçlı tarifede bin metreküp doğal gazın fiyatı ise yüzde 10 artışla 13 bin 750 olarak belirlendi. Öte yandan doğal gazda fiyat tarifeleri aylık olarak hesaplanıyor.

AHMET AKIN: "SON BİR YILDA DOĞAL GAZDAKİ YÜZDE 597 ORANINDAKİ ZAM ORANI, AK PARTİ İKTİDARININ TÜRKİYE’Yİ NEREYE SÜRÜKLEDİĞİNİN GÖSTERGESİDİR"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Akın, elektrik üretiminde kullanılan doğal gaza yapılan yüzde 10 zamma tepki gösterdi. Akın, bugün yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“AK Parti iktidarı zor kış şartlarında vatandaşlarımızı yine karanlık günler yaşatacak. Doğalgaz zamları ne yazık ki durmayacak. Elektrik üretiminde yapılan yüzde 10 oranındaki zam elektrik zamlarının ve ardından da iğneden ipliğe peşi sıra gelecek zamların habercisi.”

“PLANSIZ PROGRAMSIZ VE RUSYA’YA GÖBEKTEN BAĞLIK BİR ENERJİ POLİTİKASI İLE ENERJİYİ YÖNETMEYE ÇALIŞIYORLAR”

2021 yılının Ağustos ayı için BOTAŞ’ın belirlediği tarifede bin metreküp doğalgazın 2 bin 60 TL olduğunu hatırlatan Akın, 2022 Ağustos ayında bin metreküp doğalgazın 13 bin 750 TL’ye çıktığına değindi. Akın, “Son bir yılda yüzde 567 oranındaki bu bir yıllık zam oranı AK Parti iktidarının Türkiye’yi nereye sürüklediğinin göstergesidir. Plansız programsız ve Rusya’ya göbekten bağlı bir enerji politikası ile enerjiyi yönetmeye çalışıyorlar. Enerjiyi yönetemeyen ekonomiyi yönetemez. Dolayısıyla Türkiye’yi de yönetemez. Türkiye yönetilmiyor, savruluyor” dedi.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.