Dolar 31,0391
%0.17
Euro 33,6226
%-0.05
Altın 2.032,380
%0.76
Bist-100 9,37
%0.29

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Dışişleri Bakanı Fidan ABD'li mevkidaşı Blinken'la görüştü

Dışişleri Bakanı Fidan ABD'li mevkidaşı Blinken'la görüştü

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, bugün Ankara'da ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüştü. Başta Gazze olmak üzere bölgesel gelişmeler, ikili ilişkiler ve İsveç’in üyeliği çerçevesinde NATO’nun genişleme sürecinin ele alındığı görüşmede Fidan, İsrail'in Gazze'de sivilleri hedef alması ve insanları yerlerinden etmesinin önlenmesi, acilen tam ateşkes ilan edilmesi gerektiğini vurguladı.

  • Ege Postası
  • 06.11.2023 - 10:47
  • Güncelleme: 06.11.2023 - 23:35

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, bugün Ankara'da ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüştü. Fidan, Blinken'ı Bakanlık'ta karşıladı. Saat 10:38'de başlayan baş başa ve heyetler arası görüşmeler yaklaşık 2,5 saat sürdü. Dışişleri yetkililerinden edinilen bilgiye göre, görüşmede başta Gazze olmak üzere, bölgesel gelişmeler ve ikili ilişkiler ele alındı. Fidan, İsrail'in Gazze'de sivilleri hedef alması ve insanları yerlerinden etmesinin önlenmesi, acilen tam ateşkes ilan edilmesi gerektiğini vurguladı.

Yetkililerden edinilen bilgiye göre, görüşmede her iki taraf sivillerin zarar görmemesi, insani yardımların sürekli ve kesintisiz biçimde ulaştırılmasının temini konusunda görüş birliği içinde olduklarını teyit etti. Görüşmeye ilişkin bilgi veren bir yetkili, “Türkiye ve ABD, Gazze’de sivillerin zarar görmemesi, insani yardım ulaştırılmasının gerekliliği ve iki devletli çözüm konusunda mutabık. Bugünkü görüşmede iki devletli çözüm için birlikte çalışmanın gereği de vurgulandı” dedi.

Fidan, görüşmede Gazze’de sivil hedeflerin bombalanması, alt yapının tahrip edilmesinin kabul edilemez olduğuna da dikkati çekti.

Bakanlık'taki görüşmede ayrıca, İsveç’in üyeliği çerçevesinde NATO’nun genişleme süreci, ikili ve bölgesel konuların da ele alındığı da öğrenildi.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.