Dolar 27,3990
%1.84
Euro 28,8347
%1.45
Altın 1.649,070
%1.71
Bist-100 8,21
%0

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Damızlık Birliğine Mahkeme şoku

Damızlık Birliğine Mahkeme şoku

İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’ne ticari defter ve kayıtları incelemek ve seçim günü deliller ile ispat edilen usulsüzlüklerin görüntülerini incelemek için uzman 3 bilirkişi atandı.

  • Ege Postası
  • 29.09.2022 - 15:54

13 Temmuz 2021 günü İzmir’de gerçekleşen İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği seçimi sonrası Genel Kurul sonrası şaibeli seçim olduğu iddiası ile İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkan Adayı Tuncer Öztürk,  üyeler Ahmet Balcı ve Mustafa Dartar dava açmıştı. Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği il birlikleri ana sözleşmesine aykırı, usulsüz birçok işlem ve eylem yapıldığı gerekçesi ile delil ve tanıklar mahkemeye sunuldu. İzmir’de birlik üyesi Mustafa Dartar tarafından Genel Kurulun iptali ve Kayyum atanması ile ilgili dava devam ediyor.

İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği yöneticileri tarafından mahkemeyi oyalamak adına belgelerin, delillerin geç gönderilmesi sonucu zaman kazanıldığı gözlerden kaçmadı.

Genel Kurulda, yönetim kurulunun, üye olmayan kişilerin ve salonda görevli olan güvenlik görevlilerinin genel kurulda maddeleri oylarken el kaldırdığı görüntüler, genel kurul ibralarında yapılan itirazların tutanaklara geçirilmemesi, divan heyeti maddeleri oylatırken özellikle bütçe ve bilançonun okunmadan oylamaya sunulması gibi birçok nedenden dolayı deliller, tanıklar ile birlikte mahkemeye sunuldu.

6 Temmuz'da gerçekleşen duruşmada Mahkeme; İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’ne ait ticari defter ve kayıtları bilirkişi incelemesi için hazırlanması, seçim günü davalı taraf tarafından tespit edilen usulsüzlüklerin yer aldığı kamera kayıtların incelenmesi için uzman bir bilirkişi ile hesaplama uzmanların yer aldığı 3 kişilik bilirkişi atanmasına karar verdi.

Seçim günü kayıt altında olan salon görüntüleri neden mahkemeye eksik gönderildi?

Sandık başlarında görev tanımı olmayan kişiler neden sandık başlarında bekletildi? Ve bu kişiler hangi sıfatla her şeye müdahil oldular? (Kameralarda görüntü mevcut)

Beydağ sandığına oy kullandırılmak üzere bir kadın tarafından getirilen ve üye kaydı olmayan 3 bayan oy kullandırmaya çalışırken yakalandı. Bununla ilgili o esnada tutturulan tutanak nerede?  Sözde Bakan Danışmanı Arif Barata bu tutanak tutulduktan sonra görevlilerle ne konuştu? (Kameralarda görüntü mevcut)

Sözde Bakan Danışmanı ve hakkında dava dosyaları bulunan Arif Barata hangi sıfatla sandık başlarında neden oy pusulası dağıttı? (Kameralarda görüntü mevcut)

Atilla Atlı ve isimleri tespit edilmeyen görevli adı altında Bakan Danışman Yardımcıları diye dolanan bu şahısların resmi görevleri nelerdir? Salona giriş yetkileri var mıdır?

13 Temmuz’da yapılan seçimde divanda görevli kişilere gidilip 16 Temmuz’da neden tekrar tutanaklara imza attırılmak istendi? 1 kişi hariç hepsi imza attı. Bu tutanaklar neden tekrar düzenlendi.

Sayım esnasında farklı ebat ve renkte zarflar mevcut olduğu kamerama incelemelerinde tespit edildi. Sandıktan çıkan bu farklı zarfların sebebi nedir?

Hazirun Listeleri sandıklarla beraber Divana teslim edilmesi gerekirken, Bakan Danışman yardımcılarının elinde neden gezdi?  Birlik çalışanları sandıkla birlikte teslim edilmesi gereken Hazirun cetvelleri üzerinde neyi tutturamadılar? (Kameralarda görüntü mevcut)

Islak imzalı Hazirun cetvelleri neden mahkemeye teslim edilmedi?

Kiraz Sandığında bulunan 4 sandıktan 1 tanesi neden farklı yerden çıkartıldı? Ve nereye götürüldü? Mahkemeye teslim edilen kamera kaydında neden kesintiye uğratılarak verildi?

Ve bu sandıklar taşınırken kendisini Külliyenin adamıyım diye tanıtan, seçim öncesi gazetecileri ve kişileri tehdit eden Erman Haran’ın yanında bulunan görev tanımlaması belli olmayan kişiler tarafından özellikle Kiraz sandığı taşınırken abluka altına alınmasının açıklaması nedir? (Kameralarda görüntü mevcut)

Mahkeme neden oyalandırılıyor? Suç yok ise neden deliller talep edildiğinde zamanında verilmiyor?

12 bin üye ve onların ailesinin haklarının bulunduğu İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nden üyeler neden istifa ediyor?

Mevcut Yönetim Kurulu üyeleri bu zamana kadar sütlerini İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’ne verirken, şimdi bırakıp özel firmalara geçiş yaptı? Şuan İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği sütleri hangi firmaya veriyor?

Mahkeme sonucu Genel kurulda şaibeye ismi karışanlar hakkında ayrıca suç duyurusunda bulunulacağı belirtildi.

12 bin üyenin hakkı için mücadele veren kişiler, diğer üyelerden haklarını aramaları için harekete geçmelerini istediler. (yerelguc.com) 

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.