Dolar 32,3536
%0.16
Euro 34,4817
%-0.56
Altın 2.491,950
%1.25
Bist-100 9.814,00
%0.59

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
DİSK, ‘Vergide Adalet’ için imza kampanyası başlattı

DİSK, ‘Vergide Adalet’ için imza kampanyası başlattı

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), “Vergide adalet” sloganıyla imza kampanyası başlattı. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Gelir vergisi oranı, ücretlilerde yüzde 10’a düşürülmelidir. Vergi tarife dilimleri, en az asgari ücret veya yeniden değerleme oranında artırılmalıdır” dedi.

  • Ege Postası
  • 13.12.2022 - 11:59

DİSK, yüksek enflasyon karşısında artan vergi yükü ile ücretlerin erimesine karşı, bugün “Vergide adalet” sloganıyla imza kampanyası başlattı. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, kampanyaya ilişkin sosyal medya hesabından, “Gelir vergisi oranı, ücretlilerde yüzde 10’a düşürülmelidir. Vergi tarife dilimleri, en az asgari ücret veya yeniden değerleme oranında artırılmalıdır. Vergide adalet mücadelemiz imza kampanyamızla devam ediyor” açıklamasını yaptı.

“ÜCRETLERİMİZ ÜZERİNDEKİ VERGİ YÜKÜ GİDEREK ARTIYOR”

DİSK’ten yapılan açıklamada da alım gücü kaybı yaşayan ücretlilerin vergi yükü altında kaldıkları belirtildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Ücretlerimiz artsa bile önemli bir bölümü vergiye gidiyor. Biz ücretli çalışanlar için hem vergi oranlarının yüksek olması hem de vergi dilimi tarife tutarının düşük belirlenmesi, elimize geçen ücretin yıl içinde azalmasına yol açıyor. Bu yüzden biz ücretliler, her yıl daha erken üst vergi dilimine giriyoruz ve ücretlerimiz üzerindeki vergi yükü giderek artıyor. Bu gerçeklerden hareketle vergide adalet mücadelemizi şimdi de imza kampanyamızla sürdürüyoruz. Örgütlü olduğumuz tüm iş yerlerinden başlayarak, kentlerin meydanlarında, sokaklarında, işe gidip geldiğimiz duraklarda, nerede bir DİSK’li işçi varsa orada taleplerimizi toplumun geniş kesimlerine ulaştırıyoruz. Sadece DİSK’li işçileri değil tüm işçileri, ücretiyle geçinen herkesi, bulunduğu her yerde imza toplamaya çağırıyoruz.”

“İŞVERENLERE UYGULANAN 5 PUAN SGK PRİM DESTEĞİ ÇALIŞANLARA DA UYGULANMALIDIR”

DİSK, taleplerini ise şöyle sıraladı:

“- Gelir vergisi oranı, ücretlilerde yüzde 10’a düşürülmelidir.

- Vergi tarife dilimleri, en az asgari ücret veya yeniden değerleme oranında artırılmalıdır.

- İşverenlere uygulanan 5 puan SGK prim desteği çalışanlara da uygulanmalıdır.

- Çağdışı damga vergisi tümüyle kaldırılmalıdır.” (ANKA)

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.