Dolar 32,2320
%0.16
Euro 34,9484
%0.3
Altın 2.428,400
%0.77
Bist-100 10.718,00
%-0.69

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
DEM Parti'den Abdullah Zeydan açıklaması: İradenin gasp edilmesine izin vermeyeceğiz

DEM Parti'den Abdullah Zeydan açıklaması: İradenin gasp edilmesine izin vermeyeceğiz

DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, Adalet Bakanlığı'nın Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan'ın memnu haklarının geri alınması için yaptığı itiraz hakkında konuştu. Van halkının iradesinin gasp edilmesine izin vermeyeceklerini belirten Doğan, partinin seçimden sonraki ilk MYK toplantısının yarın Van'da yapılacağını söyledi.

  • Ege Postası
  • 02.04.2024 - 14:01
  • Güncelleme: 02.04.2024 - 15:58

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Sözcüsü Ayşegül Doğan, Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan'ın memnu haklarının, Adalet Bakanlığı'nın cuma günü mesai bitimine 5 dakika kala yaptığı itiraz ile geri alınmasına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Doğan'ın açıklamaları şöyle:

"Aday adaylığı bile ciddi bir prosedür gerektiriyor. Zaten Yargıtay'da, İstinafta dosyası olmayan insan bırakmadınız. Tüm incelemeleri yapılmış, hukuki prosedürler usulüne uygun şekilde gelmiş ve hiçbir itirazın gelmediği ama tam da cuma günü Adalet Bakanlığı talimatıyla gerçek olmayan gerekçeler bulup bir halkın iradesini gasp etmeye çalışanlara karşı halk en güçlü cevabı vermeye devam edecek. Van halkı 14'te 14 yaptı. 

'KÜRT HALKI MESAJINI HERKESE DUYURDU'

Kürt meselesinde güvenlikçi politikalara sarıldığınız için ortaya çıkan bu hezimetle karşı karşıya kaldınız. Görünen o ki ders almadınız. Kürt meselesini çözmeyen; diyalog, uzlaşıyı esas almadığı müddetçe bu iktidar da çözülmeye mahkum olacak. Kürt halkı, kendilerinden zorla alınıp kayyum rejimiyle yönetilen belediyelerde bir irade ortaya koyma basiretiyle yaklaşıp mesajını tüm Türkiye halklarına ve kamuoyuna duyurdu.

Bu mesajı algılamazsanız siz bu hezimetin daha büyüğünü yaşamaya mahkum olursunuz. 2 yıl önce memnu haklarını alıp tüm yasal süreçlerden geçen Zeydan'ın haklarına seçime 2 gün kala itirazınız, Kürt meselesine yaklaşımınızın göstergesidir.

'LÜTUF DEĞİL HAK'

Biz bunu kabul etmeyeceğiz. Bir halkın bu denli güçlü şekillde ortaya koyduğunu iradenin gasp edilmesine izin vermeyeceğiz. Halkın gösterdiği iradeye saygı göstermek zorundasınız. Bu bir lütuf değil hak. Büyük bir özveri ve alınteriyle elde ettiğimiz hakkı sonuna kadar savunacağımızı, yetkililerin de gerekli duyarlılığı göstermeleri gerektiğini ifade etmek isteriz.

'SADECE DEM PARTİ İLE SINIRLI KALMAZ'

Tüm demokratik kamupyunu sorumluluk üstlenmeye davet ediyorum. Bu sadece DEM Parti ile sınırlı kalmayacak. Bunlardan payını almayacağını zannedenlere özellikle sesleniyorum. Böylesine büyük bir irade karşısında ortaklaşmaşsak demokratik değerlerden, hukuktan bahseden hiç kimsenin inandırıcılığı kalmaz. 

Bugün yapılmak istenenler de seçim sürecinde yapılanlar da suçtur."

"BÜTÜN SİYASİ HAKLARI 4 NİSAN 2023'TE VERİLDİ"

DEM Parti MYK üyesi ve Hukuk Komisyonu Eş Başkanı Öztürk Türkdoğan İSE şunları söyledi:

"Zeydan'ın bütün siyasi hakları 4 Nisan 2023'te verildi ve taraflara tebliğ edildi. Karar temyiz edilmedi ve 25 Nisan 2023'te temyiz edilmeyerek kesinleşti. Mahkemenin son verdiği karara da bizim itiraz hakkımız var. Bu hakkımızı kullandırtmadan mahkeme bu kararını Bakanlığa bildiriyor ve sanki arkadaşımız siyaseten yasaklıymış gibi bir duruma düşüyor. 

Zeydan, memnu hak almış bir siyasetçidir. Bir siyasi müdahale ile karşı karşıyayız. Halkımız 31 Mart'ta karar verdi, iktidara desteğini çekti. Bürokratlara, savcılara sesleniyorum. Kanunlara aykırı işlemler yapmayın. Buna karşı her türlü hakkımızı kullanacağız. Hak arama mücadelesini de sürdüreceğiz."

MYK TOPLANTISI VAN'DA 

Ayşegül Doğan, partinin eş genel başkanlarının da yer alacağı MYK toplantısının yarın Van'da yapılacağını da söyledi. 

 

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.