Dolar 33,0674
%0.23
Euro 36,0289
%0.09
Altın 2.612,150
%1.65
Bist-100 11.139,00
%0.67

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! 10 il için afet bölgesi ve üç ay OHAL

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! 10 il için afet bölgesi ve üç ay OHAL

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş'ta meydana gelen depreme ilişkin son bilgileri aktardı. Erdoğan, "3 bin 549 can kaybı, 22 bin 168 yaralımız var" dedi. Erdoğan, 10 ilin afet bölgesi ilan edildiğini belirterek, 3 ay geçerli olmak üzere 10 ili kapsayan OHAL ilan edildiğini duyurdu.

  • Ege Postası
  • 07.02.2023 - 13:43
  • Güncelleme: 08.02.2023 - 01:26

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bilgi Koordinasyon Merkezi’nde; “Arama kurtarma çalışmalarında mesafe katedildikçe maalesef ölü ve yaralı sayımız da artıyor. Şu anda 3 bin 549 vefatımız, 22 bin 168 yaralımız var” dedi. Erdoğan ayrıca, “Depremin yaşandığı 10 ilimizi ‘genel hayata etkili afet bölgesi’ olarak ilân ediyoruz. Arama kurtarma faaliyetlerinin ve sonrasındaki çalışmaların süratle yürütülmesini temini için Anayasa’nın 119. maddesinin bize verdiği yetkiye dayanarak olağanüstü hâl (OHAL) ilan etme kararı aldık. Deprem yaşanan 10 ilimizi kapsayacak ve 3 ay sürecek bu kararla ilgili Cumhurbaşkanlığı ve Meclis süreçlerini hızla tamamlayacağız” açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ili etkileyen depremin ardından bugün Cumhurbaşkanlığı'ndaki Devlet Bilgi Koordinasyon Merkezi’nde bir basın açıklaması yaptı. Erdoğan, burada şöyle konuştu:

“İki büyük deprem yaklaşık 13,5 milyon vatandaşımızın yaşadığı geniş bir çevredeki 10 ilde büyük yıkıma yol açtı. Sabah 04.17’de meydana gelen Pazarcık merkezli depremin şiddeti 7,7 iken 13.24’te meydana gelen Elbistan merkezli depremin şiddeti 7,6 olarak ölçüldü. Uzmanlar bu iki depremi birbirinden bağımsız ama birbirini tetikleyen ve dünyada örneği olmayan istisnai yer hareketleri olarak tarif ediyor. Her iki deprem de yeryüzünde 7 km gibi yıkımın şiddetini katlayarak arttıran bir yakınlıkta yaşanmıştır. Kırılan fayların genişliği itibariyle de da de bu depremler benzerlerine göre çok geniş bir alanda çok büyük yıkıma sebebiyet vermiştir. Dolayısıyla sadece Cumhuriyet tarihimizin değil, coğrafyamızın ve dünyanın en büyük felaketlerinden biriyle karşı karşıyayız.

Devletimiz tüm kurumları, kuruluşları, personeli, aracı, gereci, imkânlarıyla depremin ilk anından itibaren seferberlik ruhuyla felaket bölgelerinde çalışmaya başlamıştır. Depremin 10 ilimize yayılan yıkım etkisini göz önüne alarak ülkemizin dört bir yanındaki uzman personelimize ve araçlara hemen bölgeye hareket etme talimatını verdik. Hava şartlarının çıkardığı zorluklara rağmen ekiplerimiz felaket bölgesine ulaşmak ve çalışmalara katılmak için fedakârca mücadele etmiştir. Çok sayıda artçı sarsıntının hasar gören binalarda ortaya çıkardığı tehlikeler de çalışmaları olumsuz etkiliyor. Şartların zorluğuna bakmadan devletimizin tüm imkanlarını kullanarak vatandaşlarımızın ve gönüllülerin de desteğiyle arama kurtarma çalışmalarını hızla sürdürüyoruz. Halihazırda, 53 bin 317 arama kurtarma görevlimiz ile destek personelimiz, enkaz bölgesinde çalışıyor yurt içinden ve yurt dışından gelen ilave ekiplerle bu sayı her geçen saat artıyor. Çok daha fazla sayıda kamu görevlisi sivil kuruluşu görevlisi ve gönüllü de yardım çalışmalarında yer alıyor. Depremden kurtulan felaketzedelerin barınmadan giyeceğe, yiyecekten ısınmaya kadar tüm ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik tedbirleri de adım adım hayata geçiriyoruz.

“54 BİN ÇADIR, 102 BİN YATAK VE DİĞER İHTİYAÇ MALZEMELERİ AFETZEDELERE ULAŞTIRILMAK ÜZERE BÖLGEYE GÖNDERİLDİ”

Şu ana kadar 54 bin çadır, 102 bin yatak ve diğer ihtiyaç malzemeleri afetzedelere ulaştırılmak üzere bölgeye gönderildi. Felaketin yaşandığı her ilimizde mevcut yöneticilerimizi desteklemek için ilave vali ve kaymakamlar görevlendirdik.

Acil yardım ve destek faaliyetleri için ilk etapta hemen 100 milyar liralık bir kaynağı kurumlarımızın emrine tahsis ettik. Dün AFAD’da yaptığımız basın toplantısında ifade ettiğim gibi, ulaşım ve iletişim hatlarının açık tutulması hayati öneme sahiptir. Çetin kış şartları sebebiyle deprem bölgesine arama ve kurtarma ekip ve ekipmanları ile yardım malzemelerinin ulaştırılmasında hâlen zorluklar yaşanıyor. Bunun için zorunlu olmadıkça kimsenin deprem bölgesine giden ve deprem bölgesi içindeki yolları kullanmamasını, telefon görüşmelerini de acil ihtiyaçlar dışında yapılmaması gerektiğini tekrar hatırlatıyorum.

Bölgeye bine yakın ambulans, 241 UMKE timi ve 2 ambulans uçakta görevli toplamda 5 bin sağlık personeli aktarılmıştır. Ülkemizin her yerindeki vatandaşlarımız ihtiyaç hâlinde stoklarımızın güçlü tutulmasını sağlamak için kan bağışı yapıyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, kara unsurlarındaki binlerce personelinin yanı sıra Deniz Kuvvetlerimizin 10 gemisi, 54 yüksek kapasiteli kargo uçağı dâhil tüm imkanlarıyla arama-kurtarma, tahliye ve yardım malzemelerinin nakli çalışmalarında yer almaktadır. Emniyet teşkilatımız tüm unsurlarıyla zaten sahadadır. Jandarmamız binlerce uzman personelinin yanı sıra 26 kargo uçağıyla, Sahil Güvenlik Komutanlığımız gemi ve botlarıyla afet bölgesinin her yerinde görev başındadır.

Ülkemizin dört bir yanında arama kurtarma eğitimi ve donanımı olan binlerce gönüllümüz AFAD’ın koordinasyonunda bölgeye akın etmektedir. Bakanlıklarımıza bağlı birimlere ilave olarak parti ayrımı gözetmeksizin tüm belediyelerimiz ellerindeki araç gereçleri ve yardım malzemelerini bölgeye göndermektedir. Altyapının ayağa kaldırılmasında görev alacak binlerce iş makinesi ülkemizin dört bir yanından bölgeye doğru hareket hâlindedir.

“ŞU ANDA 3 BİN 549 VEFATIMIZ, 22 BİN 168 YARALIMIZ VAR”

Arama kurtarma çalışmalarında mesafe katedildikçe maalesef ölü ve yaralı sayımız da artıyor. Şu anda 3 bin 549 vefatımız, 22 bin 168 yaralımız var. En büyük tesellimiz şu ana kadar 8 binin üzerinde vatandaşımızın enkaz altından sağ olarak kurtarılmış olmasıdır.

Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.

“ÜLKE GENELİNDE 13 ŞUBAT’A, AFET BÖLGESİNDE 20 ŞUBAT’A KADAR EĞİTİM-ÖĞRETİME ARA VERİLMİŞTİR”

Ülkemizin genelinde 13 Şubat’a, afet bölgesinde 20 Şubat’a kadar eğitim-öğretime ara verilmiştir. Kamuoyu özellikle tüm uygun binalar afetzedelerin barınma ihtiyaçları için tahsis edildi. Afet bölgesine yakın yerlerden başlayarak kış sezonu sebebiyle zaten faaliyetlerine ara vermiş olan otellerin afetzedelerin hizmetlerine sunulması için gereken planlamalar yapılıyor. Sadece Antalya bölgesinde 50 bin yatak bu amaçla hazırlanmıştır. Dağıtım hatları hasar gördüğü için veya tedbiren kesilen doğalgaz ve elektrik akışının kontrollü bir şekilde sağlanmasına yönelik çalışmalar sürüyor. Haberleşmede kesinti yaşanmamasını sağlamak amacıyla bölgeye uydu iletim terminalleri gönderildi.

“SAVCILARIMIZ SOSYAL KAOS ÇIKARMAYA TEVESSÜL EDENLERİ BELİRLEYİP GEREKEN İŞLEMLERİ SÜRATLE YAPIYOR”

Devlet ve millet el ele vermiş, bu tarihi felaketin üstesinden gelmeye çalışırken yalan haberler ve çarpıtmalarla insanımızı birbirine düşürmeye niyetlenenleri yakından takip ediyoruz. Gün, onlarla tartışma günü değildir. Günü geldiğinde, şu anda tuttuğumuz defteri de açacağız. Savcılarımız, insanlık dışı yöntemlerle sosyal kaos çıkarmaya tevessül edenleri belirleyip gereken işlemleri süratle yapıyor.

Şu ana kadar 70 ayrı ülke ve 14 uluslararası kuruluştan yardım teklifi aldık. Bizi telefonla arayan 18 devlet ve hükûmet başkanıyla görüştük. Ülkemizin bu zor gününde yardım teklifini ve yardım desteğini iletmek üzere bizleri arayan, mesaj gönderen, açıklama yapan tüm dostlarımıza devlet ve hükümet başkanlarına teşekkür ediyorum.

“ANAYASA’NIN 119. MADDESİNİN BİZE VERDİĞİ YETKİYE DAYANARAK OLAĞANÜSTÜ HL (OHAL) İLAN ETME KARARI ALDIK”

Deprem yaralarının sarılmasına yardım etmek isteyen vatandaşlarımızı ve iş dünyamızı AFAD hesaplarına bağışta bulunmaya davet ediyorum. AFAD’ın ülkemizin önde gelen tüm bankaları ve katılım şirketlerinde bulunan Türk lirası ve döviz hesaplarına yapılan havalelerden herhangi bir ücret alınmayacaktır. Bununla birlikte deprem afetinin ve etkilerinin vahameti fevkalade tedbirler almamızı zorunlu hâle getirmekte. Depremin yaşandığı 10 ilimizi ‘genel hayata etkili afet bölgesi’ olarak ilân ediyoruz. Arama kurtarma faaliyetlerinin ve sonrasındaki çalışmaların süratle yürütülmesini temini için Anayasa’nın 119.maddesinin bize verdiği yetkiye dayanarak olağanüstü hâl (OHAL) ilan etme kararı aldık. Deprem yaşanan 10 ilimizi kapsayacak ve 3 ay sürecek bu kararla ilgili Cumhurbaşkanlığı ve Meclis süreçlerini hızla tamamlayacağız.

Felaket alanın büyüklüğü, yıkımın ağırlığı, olumsuz hava şartları gibi sebeplerle arama kurtarma ve yardım çalışmalarında arzu ettiğimiz hıza ulaşamadığımız yerler elbette vardır. Ama afetten etkilenen vatandaşlarımız şundan emin olsun ki; devleti kendisine el uzatmak, canını kurtarmak, hayatını kolaylaştırmak için tüm gücüyle çalışmaktadır. Zorlukları birer birer aşarak erişmedik yıkıntı, kaldırmadık enkaz, karşılanmadık ihtiyaç bırakmayacak bir kararlılıkla sahaya yükleniyoruz. Bugüne kadar nice badireleri devlet-millet dayanışmasıyla geride bırakmış bir ülke olarak deprem felaketinin yol açtığı yıkımın da üstesinden geleceğiz.

Önceliğimiz arama kurtarma çalışmalarını hızlandırmak ve bununla birlikte acil yardımları yerine ulaştırmaktır. Ardından enkaz kaldırmak, sonrasında yeniden inşa faaliyetlerine de süratle başlayacağız.

Değerli kardeşlerim, bu arada, Katar 10 bin konteyner şu anda ülkemize gönderme hazırlığı içerisinde. Aynı şekilde şu anda yine birçok yerlerde bizim acil olarak yardımımızı ulaştıracağımız birçok konteynerin dışında karavanlar da merkeze ulaşmakta. Bu karavanları da acil ihtiyacı olan ailelere tahsis edeceğiz.”

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.