Dolar 32,8440
%-0.02
Euro 35,6324
%-0.15
Altın 2.542,940
%-0.09
Bist-100 11.090,00
%-0.74

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
CHP’li Sertel: KİT’lerde liyakata değil memlekete bakılmış!

CHP’li Sertel: KİT’lerde liyakata değil memlekete bakılmış!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Atila Sertel, Türkiye’deki KİT’lerin yönetim kurulları ve üst düzey yöneticileriyle ilgili ilginç bir istatistik paylaştı. Türkiye’deki KİT’lerden 32 tanesinin yönetim kurullarında ve üst düzey yönetiminde 40 Trabzonlu 22 Rizeli olduğunu açıklayan Atila Sertel, “Türkiye’deki KİT’leri Trabzon ve Rizeliler yönetiyor dersek yanlış olmaz. Şimdi buradan sormak gerekiyor. Diğer kentlerimizden çok az sayıda genel müdür, genel müdür yardımcısı ve yönetim kurulu üyesi var iken KİT’lerin üst düzey yöneticilerin neredeyse yüzde 50’sinin Rizeli ve Trabzonlular’dan oluşması normal mi? Yoksa Sayın Cumhurbaşkanı kendi kentinden olanlara pozitif ayrımcılık mı yapıyor” dedi.

  • Ege Postası
  • 21.07.2022 - 09:26

KİT Komisyonu olarak yaptıkları denetimlerinde KİT’lerde görev gören yönetim kurulu üyesi ve üst düzey yöneticilerin özgeçmişlerindeki en kritik ortak noktanın doğum yerleri olduğunu tespit ettiğini ifade eden CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, şunları söyledi:

“2015 yılında milletvekili seçildim ve o günden bu güne kadar Cumhuriyet Halk Partisi adına KİT Komisyonu’nda görev aldım. KİT Komisyonu’nda dikkatimi çeken bir konu oldu. Bugüne kadar biz hiçbir kentimizden yönetim kurulu üyeliklerine giren ya da genel müdürlük seviyesine yükselen kişilerin doğdukları şehirlere hiç bakmamıştık. Ama benim dikkatimi çeken bir konu oldu. Ve KİT Komisyonunda da bunu zaman zaman dile getirdim.

Yaptığım araştırmada; Türkiye’de Kamu İktisadi Teşebbüsleri’nde Trabzon ve Rize kentimizin ağırlıklı olarak yönetim kurulu üyesi, genel müdür ve genel müdür yardımcısı olduklarını tespit ettim. Örneğin Vakıfbank’ta ve yan kuruluşlarında yönetim kurullarında görev gören 9 Trabzonlu ve 2 Rizeli var. Vakıf İnşaat’ta 1 Rize, 3 Trabzonlu yer almış. PTT’yi neredeyse Trabzon ve Rize koalisyonu yönetiyor. 5 Trabzonlu, 3 Rizeli yönetim kurulu üyesi var PTT ve iştiraklerinde. Halkbank’ta 4 Trabzonlu ve 2 Rizeli yönetim kurulu üyesi ve üst düzey yönetici var. Emlak Katılım Bankası’nda 4 Rize, 1 Trabzonlu yönetim kurulu üyesi var.  İller Bankası’nda 3 Trabzonlu ve 2 Rizeli yönetim kurulu üyesi var. Ziraat İşletmeleri AŞ’de 1 Rizeli var. ASFAT’ta bir Trabzonlu, TEİAŞ’da 1 Trabzonlu var. ÇAYKUR yönetiminin neredeyse tamamı Rizeli. İstanbul Olimpiyat Oyunları Hazırlama Komitesi’nin yönetiminde 2 Trabzon, 1 Rizeli var. Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu yönetiminde 2 Trabzonlu, Türk Eximbank yönetiminde 1 Rizeli, 1 Trabzonlu var. Türksat’ta yönetim kurulu başkanı Trabzonlu, yönetim kurulu üyelerinden biri Rizeli. TOKİ’de Başkan ve Başkan Yardımcısı Trabzonlu. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü yönetiminde 1 Trabzonlu, Sümer Holding yönetiminde 1 Trabzonlu, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığını’nın yönetiminde 1 Trabzonlu, Türkiye Taş Kömürü Kurumu yönetiminde 1 Trabzonlu, Devlet Hava Meydanları İşletmesi yönetiminde 1 Trabzonlu var.”

"POZİTİF AYRIMCILIK MI YAPILIYOR?"

KİT üst düzey yöneticileri arasında diğer kentlerden az sayıda kişi bulunurken ve homojen bir dağılım olduğu görülürken, hemen hemen her KİT’te Rize ve Trabzonlu’nun olmasının dikkat çekici olduğunu dile getiren CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, “KİT’lerde göreve gelen Rize ve Trabzonlu üst düzey yöneticiler bu iki kentte yaşayan insanların iş başvurularını çok daha rahat kabul ediyor. Ve onların çok daha rahat yükselmesi noktasında yetki sahibi olarak görev görüyorlar. Türkiye’de 81 il var. 81 ilden iyi yetişmiş, teknik anlamda, üniversite anlamında çok iyi bürokratlar olmasına rağmen yönetim kurulu üyeliklerini ve genel müdürlükleri alamazken Rize ve Trabzonlular’a bu ayrımcılık niye? Niçin yapılıyor? Bu konuda Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıt vermesi gerekiyor” diye konuştu.

"İŞSİZ GENÇLER DİKKATLE İNCELESİN"

İktidara yakın olan isimlerin memleketlerinden dolayı kolaylıkla iş bulabildiğini diğer taraftan Trabzon ve Rize’de çok sayıda işsiz genç bulunduğunu hatırlatan Sertel, işsiz gençlere seslenerek, “Trabzon ve Rize’de üniversite mezunu olup işsiz olan gençlere sesleniyorum. Sizler iş bulamazken, liyakatla, sınavla işe girmek için çabalarken Trabzon ve Rize Anonim şirketi ortaklığının üst düzey yöneticileri size el uzatmıyorlar. Bunu gelin, araştırın, inceleyin. Ben isim isim liste olarak yayınlayacağım. Trabzon ve Rizeliler’in ne kadar etkin yerlerde görev yaptığını Trabzon ve Rize’de yaşayan gençlerimiz de dikkatle incelesin” dedi.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.