Dolar 32,2347
%0.17
Euro 34,9827
%0.4
Altın 2.427,070
%0.71
Bist-100 10.729,00
%-0.59

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
CHP'li kadınlardan iktidara salvo kadınlara çağrı

CHP'li kadınlardan iktidara salvo kadınlara çağrı

CHP İzmir İl Kadın Kolları 8 Mart dolayısıyla yaptığı basın açıklamasında AK Parti iktidarına depremzede kadınlar üzerinden yüklendi. CHP İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Nurdan Şenkal Uçar, ‘’ ’Depremde AFAD afetin ta kendisi oldu. Çadır dağıtması gereken Kızılay, parayla çadır sattı. Kayıp çocukların peşine düşmesi gereken Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, hesap soruyoruz diye bizim peşimize düştü'' dedi.

  • Ege Postası
  • 08.03.2023 - 11:58
  • Güncelleme: 08.03.2023 - 15:02

BERİVAN KAYA/EGEPOSTASI- Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla 81 ilde eş zamanlı olarak  basın açıklaması gerçekleştirdi. CHP İzmir İl Başkanlığında gerçekleştirilen basın açıklamasına CHP İl ve ilçe kadın kollarının yanı sıra CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu katılım sağladı.

Basın metnini okuyan CHP İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Nurdan Şenkal Uçar, ‘’ Bu sene 8 Mart’ta içimizde hem bir burukluk hem de büyük bir umut var. Üzgünüz çünkü “sesimi duyan var mı?” diye seslenirken enkaz altında yaşamını kaybeden canların yüreğimizde acısı var. Umutluyuz çünkü beceriksiz ve liyakatsiz kadrolar tarafından yönetilen ülkemizin kaderini değiştirecek olan örgütlü gücümüz ve kararlılığımız var. Gücümüze güç katan Millet İttifakımız var. Yol arkadaşı olmaktan onur duyduğumuz Genel Başkanımız ve 13. Cumhurbaşkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu var’’ dedi.

“AFET YÜKÜ KADINLARIN SIRTINDA”

Depremin kadınlar üzerindeki etkisinden bahseden CHP’li Şenkal Uçar, ‘’Üzerinden bir ay geçen bu deprem hiç kuşkusuz ki herkesi, ama en çok da kadınları, çocukları, engellileri ve yaşlıları etkiledi. İktidarın eşitsizliği besleyen zihniyeti nedeniyle, bakım yükü afet bölgesinde de kadının sırtında. Derin bir acı yaşayan kadınlar, yüreğine taş basıp yemek yapmak, ailedeki çocuğa, yaşlıya, engelliye bakmak, çadıra su taşımak, çamaşır yıkamak gibi işleri de üstlendi. Halen barınma, tuvalet ve banyo sorunu çözülmemiş olan insanlar var. Bu koşulsuzluklar en çok da kadınları zorluyor.  Evsiz kalan yüz binlerce yurttaşımız sırtlarına bütün bu zorlukları yüklenerek farklı illere göç etti. Çocuklar en temel ihtiyaçları olan eğitimden mahrum kaldı. Ülkemizde her üç kadından sadece biri kayıtlı ve tam zamanlı istihdamda yer alıyor. Tablo bu kadar ürkütücü iken, yaşanan deprem binlerce kadını işsizlik kıskacına hapsetti. Depremde kadınlar, kanından, canından, malından olduğu yetmezmiş gibi, bir de işsiz kaldı. Geleceksiz kaldı.  ‘’ ifadelerine yer verdi.

İKTİDARA ‘ÜÇ ÇOCUK’ TEPKİSİ

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın‘üç çocuk yapın’ önerisi üzerinden yüklenen Uçar, ‘’Yaşananlar öylesine ağır ki...Bu Ağzını her açtığında “üç çocuk, beş çocuk” diye dayatanlar, bu süreçte hamile kadınlar için ne yaptı? Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nun verilerine göre, deprem bölgelerinde 226 bin hamile kadın bulunuyor. Bu kadınların gebe takibi bir yana resmen unutuldular, yok sayıldılar. Hamile kadınlar, stres nedeniyle düşük tehlikesiyle karşı karşıya bırakıldı. Beslenemeyen lohusa kadınlar sütten kesildi. Küçücük bebekler karda kışta sokakta kaldı. İktidar ne yaptı? Koskocaman bir hiç!’’ dedi.

“AFAD AFETİN TA KENDİSİ OLDU”

Kızılay’ın çadır satmasına tepki gösteren CHP’li Uçar, ‘’Depremde AFAD afetin ta kendisi oldu. Çadır dağıtması gereken Kızılay, parayla çadır sattı. Kayıp çocukların peşine düşmesi gereken Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, hesap soruyoruz diye bizim peşimize düştü. Ne yaparlarsa yapsınlar, bizi susturamayacaklar! Buradan bir kez daha ilan ediyoruz: deprem sonrası açığa çıkan refakatsiz ve kayıp çocuklarımızın peşini asla bırakmadık, bırakmayacağız.  Koltuk sevdasına düşenler, bu süreçte halkın yanında olmadı. İnsanlar, açlığa, sefalete ve yoksulluğa mahkûm edildi. En kritik saatlerde, enkaz altından gelen yardım çığlıkları karşılıksız bırakıldı.  Biz bu yaşananlara göz yummadık, yummayacağız’’ ifadelerine yer verdi.

“ÖLÜME DAVETİYE ÇIKARANLARIN RANT HIRSLARINA KURBAN ETMEYECEĞİZ”

Kadınlar ve çocuklar için seferberlik başlatıldığını aktaran Şenkal Uçar, ‘’Depremin ilk gününden bu yana Genel Başkanımız ve 13. Cumhurbaşkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu önderliğinde, bütün parti yöneticilerimizle, belediyelerimizle, örgütlü gücümüzle deprem bölgesindeyiz. Depremzedelere bütün gücümüzle destek oluyoruz. Bu süreçte, betona insan hayatından daha çok değer veren zihniyetin, fay hattı üzerine sil baştan kentler kurmaya çalıştığı görüyoruz. Bizler, yeniden ölüme davetiye çıkaranların rant hırsına halkımızı kurban etmeyeceğiz. Yaşattıkları acılar yanlarına kar kalmayacak. Gözyaşımızı kurutanlardan hukuk önünde hesap soracağız. Eşitsizliğe başkaldırıyoruz. Depremin ilk gününden bu yana dayanışmayı yükseltiyoruz. Ülkemizi yeniden ayağa kaldıracak politikalarımızı hayata geçiriyoruz. Kadınlar ve çocuklar için bir seferberlik başlattık’’dedi.

 DEPREMZEDE KADINLAR İÇİN DAYANIŞMA MERKEZLERİ

CHP’nin afet bölgesindeki kadın ve çocuklar için Kadın Dayanışma Merkezleri kurulduğunu belirten Uçar, ‘’Bugün bu merkezleri depremden etkilenen illerimizde halkımızın hizmetine açıyoruz. YaşamHak Kadın Danışma Merkezlerimizde kadın kolları üyelerimiz görev alacak. Burada psikolojik destekten hukuki danışmanlığa, kadınlara özel ihtiyaç malzemelerinin temininden sağlık hizmetlerine her türlü desteğin verilmesini sağlayacağız. Kadın Danışma Merkezlerimizde kadına yönelik şiddete ve çocuk istismarına karşı da bilinçlendirme çalışması yürüteceğiz. Genel Merkezimiz bünyesinde 7/24 hizmet sunan 444 82 85 hattımızı arayan kadınlara tek tek çözüm üreteceğiz’’ dedi.

“ÖLÜMLE YAŞAM ARASINDAKİ İNCE ÇİZGİ”

2023 seçimlerine işaret eden Uçar, ‘’Yaşanan bu enkazın altında kalan iktidarı, tarihin tozlu raflarına  kaldıracağız. Cumhuriyetimiz, 100. yılında yeniden kimsesizlerin kimsesi olacak.  Önümüzde bir seçim var. Millet İttifakı olarak, ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün laik, çağdaş ve demokratik Türkiye anlayışını bu topraklarda yeniden hâkim kılacağız.  Bu seçim biz kadınlar için ölümle yaşam arasındaki ince çizgidir.  Yaşamımız ya pamuk ipliğine bağlı ya da güvenli olacak.  Ya kadını eşya gibi gören zihniyete teslim olacağız ya da eşit yurttaş olarak insan onuruna yakışır şekilde yaşayacağız. Ya emeğimiz gasp edilecek ya da emeğimizin karşılığını aldığımız güvenceli işlerde, güven içinde çalışacağız. Ya afetler karşısında çaresiz kalacağız ya da bilimin ışığında tedbirler alacağız.  Ya çocuklarımızı geleceksizliğe mahkûm edileceğiz ya da çocuklarımıza aydınlık yarınlar inşa edeceğiz’’ ifadelerini kullandı.

BÜTÜN KADINLARA ÇAĞRI: AYAĞA KALKIN!

Kadınlara çağrı yapan Uçar, ‘’ Buradan ülkemizin bütün kadınlarına çağrı yapıyoruz: Ayağa kalkın! Gelin! Halil İbrahim sofrasına birlikte oturalım.  Bizim yolumuz da yapacaklarımız da belli.  Hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği, hakkın, hukukun ve adaletin sağlandığı, hepimizin eşit, hepimizin tok, hepimizin güvende, hepimizin özgür olduğu bir düzen kurmak için geliyoruz. Başlıyoruz’’ dedi. 

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.