Dolar 27,1418
%0.08
Euro 28,9323
%0.11
Altın 1.680,900
%0.38
Bist-100 8,04
%0

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
CHP'li Budak, basın kartları sorununu TBMM gündemine taşıdı

CHP'li Budak, basın kartları sorununu TBMM gündemine taşıdı

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından dağıtımı geciktirilen basın kartlarını TBMM gündemine taşıdı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması talebiyle TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi veren Budak, “İktidarın sansür kurumu gibi çalışan İletişim Başkanlığı, basın kartlarının yenilenmesini kasıtlı olarak geciktiriyor. TBMM Genel Kurulu’nun açılması ile gündeme gelecek Dezenformasyon Kanun Teklifinin yasalaşmasını bekliyor. Kanun Teklifi yasalaştıktan sonra birçok basın mensubunun kartı sadece iktidara muhalif oldukları gerekçesiyle iptal edilebilecek” dedi.

  • Ege Postası
  • 27.09.2022 - 13:25

Dezenformasyon Kanun Teklifinin temel hedefinin seçimler yaklaşırken muhalif basının baskı altına alınması olduğunu ifade eden Budak, şöyle konuştu:

“Kanun teklifi bu haliyle yasalaşırsa, sırf iktidara muhalefet ettikleri için basın mensuplarının meslekten men edilmeleri mümkün hale gelecek. Teklif ile, Basın Kartı alabilecek gazetecilerin tanımı yeniden yapılıyor. Daha önce ‘suç örgütü kurmak ya da örgüte üye olmak’ suçlarından basın kartları verilmiyor ya da iptal ediliyordu. Artık bu tanım genişletilerek, muğlak bir ifadeyle “kamu barışına karşı işlenen suçlar” tanımı getiriliyor. Muhalif medyanın nefes almasına izin vermemek için ellerinden gelen kısıtlamayı yapmaktan geri durmuyorlar. Basın kartları da iktidarın sopası haline dönüşmüş durumda. Kimin gazeteci olup olmadığına, hangi faaliyetlerin gazetecilik faaliyeti olup olmadığına kamu otoriterleri değil, meslek örgütleri karar vermelidir. İktidarın özgür basını yıldırma çabaları seçimler yaklaşırken şiddetini artıracak”

KAÇ GAZETECİNİN BASIN KARTI İPTAL EDİLDİ?

Budak, soru önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi:

“Süresi dolan basın kartlarının teslim edilmemesinin sebebi nedir? Son yapılan Basın Kartı Komisyonu toplantısında basın kartı iptal edilen ya da basın kartı başvurusu reddedilen gazeteci sayısı kaçtır? 24 Temmuz 2018’den beri kaç gazetecinin basın kartı, hangi gerekçelerle iptal edilmiştir? 24 Temmuz 2018’den kaç gazetecinin basın kartı başvurusu, hangi gerekçelerle reddedilmiştir? Geçmişte mülga Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen basın kartları basım işi, özel şirkete devredilmiş midir? Devredildiyse hangi yöntemle, hangi şirkete, hangi koşullar altında, ne kadar ücret karşılığında devredilmiştir? 

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.