Dolar 31,2971
%0.2
Euro 33,8867
%0.06
Altın 2.055,920
%0.15
Bist-100 9,19
%1.45

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
CHP'li Bayır: İhracattan övgüyle bahsedenler ithalatı görmüyor

CHP'li Bayır: İhracattan övgüyle bahsedenler ithalatı görmüyor

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un eylül ayı ihracat verilerine ilişkin gerçekleştirdiği konuşmayı eleştirerek, ‘’Sadece ihracattaki artıştan övgü dolu sözlerle bahsedenler, ithalat rakamlarına niçin değinmiyorlar? Dış ticaret açığı gerçeğini neden görmüyorlar veya görmezden geliyorlar?’’ diye sordu.

  • Ege Postası
  • 05.10.2022 - 12:55

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, yaptığı açıklamada, ‘’Geride bıraktığımız eylül ayında ihracatımız, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 9,2 artışla 22,6 milyar dolar olmuştur. Şunu memnuniyetle ifade etmek isterim ki; bu rakam, tüm zamanların en yüksek eylül ayı ihracat rakamıdır. Böylelikle 2022 yılının ilk 9 ayının tamamında aylık olarak en yüksek ihracat rakamlarına ulaşmış bulunuyoruz. Eylül ayında dış ticaret hacmimiz, geçtiğimiz yıla göre yüzde 26 oranında artışla 55,6 milyar dolara ulaşmıştır. Enerji ve emtia fiyatlarında yaşanan sert artışın etkisi ile ithalatımız 33 milyar dolar olmuştur’’ ifadelerini kullanmıştı. Muş’un bu sözlerine tepki gösteren CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, ‘’İthalat ne durumda? Eylül’de dış ticaret açığı yüzde 299 artışla 10,4 milyar doların üzerine çıktı. Bakan Muş, sadece ihracata bakmaya devam ediyor, cari açığı nasıl açıklayacak? Milletimizin sırtındaki yük, her geçen gün artıyor. Kara kış kapıda.  Elektrik üretimindeki doğalgaz fiyatı son 1 yılda yüzde 567 zamlandı. Akaryakıt, doğalgaz, elektrik zamları peş peşe geliyor. Ama ihracatımız büyüyor, siz bizlerle alay mı ediyorsunuz? Cari fazla hayal, açık git gide büyüyor. Bırakın artık yalan yanlış söylemleri; bu ülkenin, zenginliğine zenginlik katmayı. Ülkemizin; saraylarda yaşamayan, halkının içinde olan, vatandaşın sorunlarına kulak tıkamayan, görmezden gelmeyen, yandaşlarının servetine servet katıp, halkını yoksulluğa sürüklemeyen, vergi kaçırmayan, işçisinin mutluluğunu önemseyen bir iktidara ihtiyacı var’’ dedi.

Hani, Yeni Ekonomi Modeli ile cari açık azalacaktı?

Yeni ekonomi modeli gerçek sonuçları gizlediğinin altını çizen Bayır, ‘’ AKP Genel Başkanı ve partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Kasım 2021’de Türkiye’nin ‘yeni ekonomi modeline’ geçtiğini duyurmuştu. İktidar, yeni ekonomi modelinin ihracata dayalı büyümeye odaklandığını vurgulamıştı. Hani cari fazla verilecek ve enflasyon düşecekti? Modelin uygulanmaya başladığı aylardan bu yana, ihracattan daha yüksek oranlarda ithalat ve dış ticaret açığı büyüdü. TÜİK'e göre eylülde tüketici fiyatları aylık yüzde 3,08, yıllık yüzde 83,45 arttı. ’’ Büyüyoruz ‘’ diye açıklamalar yapılıyor bakıyoruz; ENAG'a göre ise artış aylık yüzde 5,30, yıllık yüzde 186,27 oldu. Bu rakamlar açıklanmıyor. Yalan yanlış şişirilmiş balon söylemlerle, ağır ekonomik bunalımın üstünü örteceklerini sanıyorlar, vatandaşımızı kandırmaya çalışıyorlar. Türkiye Ekonomi modeliyle hani cari açık azalacak, hatta cari fazla verecekti?’’ diyerek sözlerini bitirdi.


                                                                                           

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.