Dolar 33,0786
%0.04
Euro 36,1425
%-0.15
Altın 2.597,690
%-0.63
Bist-100 11.139,00
%0.05

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
CHP İzmir'den 'Kadınlar Yaşasın' çağrısı

CHP İzmir'den 'Kadınlar Yaşasın' çağrısı

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde, Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Yönetim Kurulu adına açıklamada bulunan, CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı İpek Onbaşıoğlu “Kadınlara Yaşama Hakkının Geri Verin” çağrısında bulundu.

  • Ege Postası
  • 25.11.2020 - 09:34

CHP İzmir Kadın Politikalarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı İpek Onbaşıoğlu’nun açıkladığı çağrı metninde çarpıcı ifadeler yer alırken “Biz kadınlar, başımızın açık ya da kapalı olmasına göre kendi içimizde bir daha ayrıma tabi tutulmak istemiyoruz. Biz kadınlar, ölmek istemiyoruz” çağrısı yapıldı.Yayınlanan çağrı metninin tamamı şöyle:

Bir 25 Kasım’da daha ‘Kadına Karşı Şiddete Hayır’ diyoruz. Her 25 Kasım’da, her 8 Mart’ta ve hatta duyduğumuz tüm kadın cinayetlerinin ardından dediğimiz gibi…

Ancak bu haykırış tek başına yeterli gelmiyor bize… Kulakları çınlatmak değil; yasal haklarla korunmak, sosyal donatılara sahip olmak, sığınma evlerinin çoğalmasını, kadın derneklerinin desteklenmesini, korunmaların artmasını, gerekli tüm düzenlemelerin her alana yapılmasını istiyoruz artık…

Biz kadınlar; ağzına ‘kadını’ pelesenk etmiş erkek egoman ve cinsiyetçi siyasetçilerin ülkeyi yönetmesini istemiyoruz. Biz kadınlar, kadınların hatta her insanın anayasal hakkı olan yaşama hakkına öncelikle sahip olmak istiyoruz. Kırmızı ruj sürmüştü, kısa etek giymişti, şuh kahkaha atmıştı diye tecavüzün hafifletilmiş olduğu yargı kararları görmek istemiyoruz. Fıtratımızda ne var ne yok başımızdakilerin iki dudağının arasındaki gündem malzemesi olmak istemiyoruz. Biz kadınlar, başımızın açık yada kapalı olmasına göre kendi içimizde bir daha ayrıma tabi tutulmak istemiyoruz. Biz kadınlar, ölmek istemiyoruz.

Biz Kadınlar 25 Kasım 1960 yılında öldürülen Mirabel kardeşlerin söylemlerini bugünün Türkiyesi’nden dile getiriyoruz;

“Belki de bize en yakın şey ölüm; fakat bu beni korkutmuyor, haklı olan her şey için savaşmaya devam edeceğiz” – (Maria Teresa Mirabel/1936)

“Bunca acıyla dolu ülkemiz için yapılacak her şeyi yapmak bir mutluluk kaynağı; kollarını kavuşturup oturmak ise çok üzücü.” –
(Minerva Argentina Mirabel/1926)

“Çocuklarımızın, bu yoz ve zalim sistemde yetişmesine izin vermeyeceğiz. Bu sisteme karşı savaşmak zorundayız. Ben kendi adıma her şeyimi vermeye hazırım; gerekirse hayatımı da” – (Patria Mercedes Mirabel/1924)

ŞİMDİ ÖLMEK DEĞİL; TÜM ZÜLUMLERE VE ŞİDDETE KARŞI YAŞAMA VE MÜCADELE ZAMANI!

KADINLARIN YAŞAMA HAKKINI GERİ VERİN!

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.