Dolar 33,0195
%-0.18
Euro 35,9352
%-0.62
Altın 2.544,610
%-2.17
Bist-100 11.156,00
%0.15

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Büyükşehir'de sular durulmadı: Başkan Tugay kameraların karşısına çıktı

Büyükşehir'de sular durulmadı: Başkan Tugay kameraların karşısına çıktı

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm-Bel Sen) arasında gerçekleşen, İzBB’de çalışan 6 bin memuru ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde Sosyal Denge Tazminatı maddesinde anlaşmaması sebebiyle memurlar 2 gündür eylem yapıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay'ın makamının önünde yaptıkları eylemlerin büyümesi sonucunda Tugay basın açıklaması gerçekleştirdi. Başkan Tugay açıklamasında, "Konu bütçe ile alakalı değil. Biz bu artışı yaparsak hakkımızda suç duyurusunda bulunacak ve bize faizle birlikte geri ödeteceğini söyleyen bir rapor ile karşı karşıyayım. Ben insanların demokratik tepkisine saygı gösteriyorum. Ben İzmir halkı adına bu görevi yerine getiriyorum. Burası benim kendi şirketim değil. Harcanan her para halkın parasıdır. Doğruları yapma zorunluluğum vardır. Yasal üst sınırı üzerine çıkamayacağımı söylemek dışında bir şey yapamıyorum. Tasarrufu tedbirleri ile alakası yok" ifadelerini kullandı.

  • Ege Postası
  • 13.06.2024 - 15:01
  • Güncelleme: 13.06.2024 - 17:28

BERİVAN KAYA/EGEPOSTASI-  İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm-Bel Sen) arasında gerçekleşen, İzBB’de çalışan 6 bin memuru ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde Sosyal Denge Tazminatı maddesinde anlaşma sağlanamadı.  Uzlaşı sağlanamaması üzerine memurlar masadan kalkarak eyleme başladı. 
Olayların 2 gündür durdurulamaması üzerine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, Kültürpark İzmir Sanat'ta bulunan çalışma ofisinde basın açıklaması gerçekleştirdi. 

"SORUŞTURMA OLACAK" 

Başkan Cemil Tugay açıklamasında, "Dışarıda bir eylem durumu var. Bununla ilgili olarak bir açıklama yapsam iyi olur diye düşündüm. Her şeyden önce konu anlaşılmıyor gibi geliyor. Şu an İzBB ve memurlarının sendikası ile aramızda bir uyuşmazlık var. Bu sosyal denge tazminatı maddi miktarı ile ilgili. Onların bizden talepleri ve bizim verebileceğimizi söyledigimiz rakamdan kaynaklı bu durum. Herkes maaşını ve yan ödemelerini alıyor ve işçilerle alakası yok bu durumun. Tamamen memurlarla uzlaşmamanın getirdiği bir durum. İnsanların talep etmeleri ve tepki göstermeleri doğaldır. Ancak unutmamamız gereken bir şey var memurlar kanunlarla sorumlulukları belli olan arkadaşlarımızdır. Dün hepimizi üzen durumlar yaşandı. Meclis önünde bir arbede yaşandı. Meclisin düzenini bozmak için bir hareket içinde olundu. Yaşanan boyutu ile olmaması gereken bir şeydi. Bununla ilgili soruşturma olacak" ifadelerine yer verdi. 

"KONU BÜTÇE İLE ALAKALI DEĞİL"

Sayıştay raporunda yer alan 'kamu zararına' dikkat çeken Cemil Tugay, "Belediye yönetiminden sendikanın talep ettiği miktar kanunun yasanın bize sınır olarak koyduğu miktarın üzerinde. Bu üzerine çıkmayı yapamıyoruz. İzmir dışında hiçbir yerde uygulanmayan durum. Diğer şehirlerde yasal üst sınırı geçen tazminat miktarı yok. Ben de geçen dönem de üzerine çıkılmış. Bu dönem imzalama yetkisi önümüze geldiğinde araştırmalar yaptım. Sendika da ki  arkadaşlarla defalarca görüştük. Bana bazı eski kararları gösterdiler ama elimde bir Sayıştay raporu var. Raporda kullanılan ifadeler biz de bu artışı yapamama duruma getiriyor. Konu bütçe ile alakalı degil. Biz bu artışı yaparsak hakkımızda suç duyurusunda bulunacak ve bize faizle birlikte geri ödeteceğini söyleyen bir rapor ile karşı karşıyayım. Ben insanların demokratik tepkisine saygı gösteriyorum. Ben İzmir halkı adına bu görevi yerine getiriyorum. Burası benim kendi şirketim değil. Harcanan her para halkın parasıdır. Doğruları yapma zorunluluğum vardır. Yasal üst sınırı üzerine çıkamayacağımı söylemek dışında bir şey yapamıyorum. Tasarrufu tedbirleri ile alakası yok" ifadelerini kullandı. 

KAMU ZARARINI GÖZE ALAMAM

Yasaya uyuma zorunluluğu olduğuna dikkat çeken Başkan Tugay, "Karşıyaka Belediye Başkanı olduğum dönemde önceki belediye başkanı bu hakkı vermişti. Ben göreve yeni başlayan bir başkan olarak anormal bir artış yapmadan yasal üst sınırının bir miktar üzerinden bir sözleşmeye imza attım. Daha sonra benden çok daha yüksek bir rakam istedi ve imzalamadım. Yasal üst sınırının geçen belediyeler İzmir'de var. İstanbul'da yasal üst sınırı geçen bir kaç belediye var ancak onlar da ödemiyor. 6 binden fazla memur ile ilgili bir karar. Olası bir kamu zararına göze alamayacağım bir hatadır. Karşıyaka'da istenilen artışları yapmadığım için yaşanmıştı yine konu aynı" dedi. 

SENDİKA 22 BİN İSTİYOR! 

8 bin 700 civarı bir tazminat üst sınır belirlendiğini aktaran Tugay, "Buna yol ve yemek gibi eklemelerle 12 bin liraya çıkarılabiliyor. Sendikanın talep ettiği 22 bin lira. Konu para değil. Konu yasaya uyma ve uymama halinde bir suçlama ile karşı karşıya kalacağız. Biz her zaman memurların toplu sözleşme hakkını savunduk. hükümetin yasal üst sınır koymasını doğru bulmuyoruz. Uymadığımız takdirde yasal süreçler başlayacak. Tüm çalışanların yanındayız" diye konuştu.  

"EYLEMCİLERİN HEPSİ BİZİM MEMURUMUZ DEĞİL"

Memurların yanı sıra eylemlere dışarıdan kişilerin de katıldığını vurgulayan Tugay, "Küçük bir grubun fazla gergin ve heyecanlı olduğunu gözlemliyorum. Bunlar İzmir'e ve İzmir'in memuruna yakışmıyor. Dışarıda toplanan insanların kaç tanesinden bizim memurumuz olduğunu bilmiyorum. Arkadaşlarımız yerinde bulunmayan memurlarla ilgili tespit yapıldığında sayının az olduğunu gördük. Fevri çıkışları olanların kimler olduğunu incelemek gerekiyor. Belediye ile ilgilisi olmayan insanlar bile aşağı memurların içerisinde" dedi. 

AK PARTİ'YE ÜST SINIR TEPKİSİ

AK Partililere 'yasal üst sınır' üzerinden tepki gösteren Tugay, "Böyle bir kural koyup, mecliste neden veriyorsunuz diye elestirilmesini yanlış ve fırsatçılık olarak düşünüyorum. Temmuz ayında diliyormm memurların maaşlarına yeterli zammı yaparlar. Yasal üst sınırını kaldırmak hükümetin insiyatifi altında. Genel merkezimizi ve il başkanımızı bu konu hakkında bilgilendirdim. Kendi görevimizi yapmak ve İzmir halkına hizmet etme konusunda kararlıyız. 

"SADECE GÖREVİMİ YAPIYORUM" 

Tugay açıklamasının devamında, "Benim hukuken halkı olduğumu ve sadece görevimi yapmaya çalıştığımı idrak ettiklerine eminim. Ben görevimin başındayım 5 yıl hizmet etmeye devam edeceğim. İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir'e hizmet edecek. Umarım bu durum kısa sürede çözülür. Eğer yasa dışı davranma eğiliminde olan varsa bununla ilgili ne gerekiyorsa yapılır" ifadelerine yer verdi. 

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.