Dolar 33,0858
%0.28
Euro 36,0222
%0.07
Altın 2.602,560
%1.28
Bist-100 11.180,00
%1.04

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Büyükdağ’dan 8 Mart mesajı: 2002’den bu yana pek çok düzenleme yaptık

Büyükdağ’dan 8 Mart mesajı: 2002’den bu yana pek çok düzenleme yaptık

AK Parti İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Dilek Yıldız Büyükdağ, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla mesaj yayınladı.

  • Ege Postası
  • 08.03.2023 - 12:50
  • Güncelleme: 08.03.2023 - 12:50

AK Parti İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Dilek Yıldız Büyükdağ, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde yayınladığı mesajda, ‘’Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sn Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde AK Parti olarak, 2002’den bu yana hem temel insan hakları hem de beşeri sermayenin güçlendirilmesi adına kadının hayatın her alanında aktif rol almasına ve karar alma mekanizmalarına katılımına yönelik pek çok düzenleme yaptık. Hayatın her alanında büyük sorumluluk yüklenen, nesillerin yetişmesinde büyük paya sahip olan, alın teriyle ve emeğiyle var olan tüm emekçi kadınların günü kutlu olsun.’’ ifadelerini kullandı.

Büyükdağ, mesajda, dünyanın her köşesinde üreten, ürettiğiyle ülkesine ve milletine değer katan, azim ve kararlılıkla mücadele veren emekçi kadınların günü olduğunu belirterek, ‘’Bu yıl 8 Mart’ı, 6 Şubat’ta yaşadığımız depremlerin acısıyla karşılıyoruz. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara da şifa diliyoruz. Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, AK Parti olarak 2002’den bu yana hem temel insan hakları hem de beşeri sermayenin güçlendirilmesi adına kadının hayatın her alanında aktif rol almasına ve karar alma mekanizmalarına katılımına yönelik pek çok düzenleme yaptık. Anayasadaki eşitlik ilkesi, Türk Ceza Kanunu’nda töre ve namus cinayeti cezalarının artırılması, İş Kanunu’nda eşit işe eşit ücret düzenlemesi, doğum izinleri başta olmak üzere, aile ve iş yaşamı uyumlaştırılmıştır. Bunun yanı sıra engelli çocuğu olan anneye 5 yıl erken emeklilik imkânı ve benzeri birçok düzenleme AK Parti döneminde hayata geçirilmiştir. Böylelikle eşitlik başta olmak üzere kadının güçlendirilmesi yasal güvence altına alınmıştır.  AK Parti olarak eğitimi, en önemli fırsat eşitliği aracı olarak kabul ettik. Bu noktada önemli adımlar attık. Biliyoruz ki kadınların eğitim seviyesi yükseldikçe iş gücüne katılım oranı artıyor. Son açıklanan verilere göre yükseköğretim mezunu kadınların iş gücüne katılım oranı yüzde 67,6’dır. Yine 2002 yılında yükseköğretimdeki kız öğrenci oranı yüzde 13,5 iken eğitim konusundaki kararlılığımızla bu rakam 2022 yılında yüzde 48,5’e ulaşmıştır.’’ dedi.

Takım elbise ve kravat artık takdir indirimi gerekçesi sayılmayacak! 

‘’SGK teşviklerinde, gelir vergisinde ve kadın kooperatiflerinde yaptığımız yasal düzenlemeler, hibe ve fon desteklerinde kadınlara uyguladığımız pozitif ayrımcılık ile kadınların iş hayatına katılımını ve girişimci olmalarını destekledik.’’ diyerek mesajına devam eden Başkan Büyükdağ, ‘’Kadının iş gücüne katılma oranını yüzde 27’den yüzde 35’e, yine yüzde 10,4 olarak hedeflenen kadın işveren oranını ise yüzde 13,2’lere çıkardık. Kadın istihdamını 6 milyondan 10 milyona yükselttik. Terörle mücadelede, dağa kaçırılan kadın ve kız çocukları için nasıl mücadele ettiysek tüm dünyada olduğu gibi bizim de canımızı yakan, kadına yönelik şiddetle mücadelede de kararlıyız. Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, Anayasa’da, TCK’de yaptığımız değişiklikler ve hayata geçirdiğimiz yasalar kadına yönelik şiddetle mücadelede kararlılığımızın göstergesidir. Son yaptığımız düzenleme ile iyi hal uygulamasını kaldırdık. Takım elbise ve kravat artık takdir indirimi gerekçesi sayılmayacak.’’ ifadelerini kullandı.

İzmir Kadın Kolları olarak Gaziantep Nurdağı’ndayız

AK Parti İzmir Kadın Kolları Teşkilatı olarak özellikle kadın ve çocuklar için depremin ilk gününden bu yana yanlarında olup yaralarını sarma gayretinde olduklarını belirten AK Parti İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Dilek Yıldız Büyükdağ, ‘’Depremin yaşandığı ilk günlerde yirmi kişilik bir ekiple Adıyaman’a giderek iki gün boyunca deprem bölgesinde vatandaşlarımızla bir arada olduk, yaralarını bir nebze de olsa sarmaya çalıştık, ihtiyaçları noktasında yardımcı olduk. AK Parti Kadın Kolları Teşkilatı olarak asrın felaketini yaşayan depremzede vatandaşlarımızın acılarını yüreğimizde hissediyor, sıkıntılarına ortak oluyoruz. Gerek deprem bölgelerine gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerimizde, gerek deprem bölgelerine gidecek yardım malzemelerinin temini ve hazırlanmasında, gerekse depremden etkilenerek ilimize gelen depremzede misafirlerimizin öncelikli ihtiyaçlarını tespit ve temin etme hususunda canla başla çalışıyoruz. Bu hususta İzmir’imize gelen depremzede vatandaşlarımızdan yaklaşık 7 bin beş yüz vatandaşımızı birebir ziyaret ederek yanlarında olduk.  Bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde İzmir Kadın Kolları olarak Gaziantep Nurdağı’ndayız. Kadın Kolları Teşkilatımızla depremden etkilenen kadınlarla birlikte olma kararı aldık. Depremzedelerimiz sıcak sofralarını tekrar kursun diye Genel merkezimizin koordinasyonu ile mutfak setleri hazırladık ve önceki gün tırımızı Nurdağı’da uğurladık.

‘Sıcak Sofralar’ kampanyası ile bugün Nurdağı’nda çadır ve konteyner da kalan aileler için hazırladığımız 1100 adet mutfak setini onlara ulaştırıyoruz.   Bu süreci devlet millet el ele vererek atlatacak, depremin yaralarını hep birlikte saracağız. Hayatın her alanında büyük sorumluluk yüklenen, nesillerin yetişmesinde büyük paya sahip olan, alın teriyle ve emeğiyle var olan tüm emekçi kadınların günü kutlu olsun.’’ ifadelerini kullandı.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.