Dolar 27,4426
%-0.02
Euro 28,7662
%-0.08
Altın 1.612,730
%-0.03
Bist-100 8,49
%0

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Bülent Ecevit, 16. ölüm yıl dönümünde anıldı!

Bülent Ecevit, 16. ölüm yıl dönümünde anıldı!

Eski Başbakan ve DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, 16. ölüm yıl dönümünde Ankara Devlet Mezarlığı’nda mezarı başında anıldı. Anma töreninde konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, “Halkın çocuğu olarak geldi ve halkın çocuğu, halkçı olarak veda etti. Haram yemedi, gücün peşine düşmedi, şan şöhret, para pul hepsini elinin tersiyle itti. Acı çekti, ızdırap çekti, sıkıntılı günler yaşadı. Ama hiçbir gün geri adım atmadı. İnandığı doğru neyse o doğruyu söylemeye devam etti. Bizler onun evlatları, öğrencileri, kardeşleri olarak onun dürüst kimliği, dürüst kişiliği, namuslu duruşu, devlet adamlığı duruşunun ardında yürümeye devam edeceğiz” diye konuştu. DSP Genel Başkanı Önder Aksakal ise, “Büyük Atatürk’ün ‘Tam bağımsız Türkiye’ idealini kendimize şiar edindik, senin de bize hedef olarak gösterdiğin insanca ve hakça düzeni tesis edinceye kadar da bu mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

  • Ege Postası
  • 05.11.2022 - 14:16

Eski Başbakan ve DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, vefatının 16.yıl dönümünde Ankara Devlet Mezarlığı’nda mezarı başında anıldı. Törene, eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, CHP Genel Başkan yardımcıları Seyit Torun ve Ali Öztunç, CHP Ankara milletvekilleri Nihat Yeşil ve Servet Ünsal, CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya ve Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar katıldı.

AKSAKAL: ECEVİT BİR ÖRNEK LAİK CUMHURİYET SEVDALISIYDI

DSP Genel Başkanı Aksakal, şöyle konuştu:

“Geçen 16 yılda, siyaset sahnesinde yer alan her kim varsa dara düştüğünde onun ipine tutunma ihtiyacı hissetmiştir. Devlet adamlığında, milliyetçi duruşunda, halkın ve ülkenin çıkarlarına dair yaptıklarında, dürüstlüğünde, nezaketinde; kısacası bir örnek insan, bir örnek eş, bir örnek siyasetçi, bir örnek devlet adamı ve bir örnek laik cumhuriyet sevdalısıydı.

Ülkemizde birçok şey değişti. Dünyada da büyük değişiklikler yaşanıyor. Gözü dönmüş emperyalist sistem dünya insanlığını neredeyse tamamen gözden çıkarmış, mazlum milletlerin üzerine bir kâbus gibi çökmeye devam ediyor. Dahası, bölgemiz ve topraklarımız üzerindeki hayallerinden bugün dahi vazgeçmiş değiller. Cumhuriyetimizin 100. yılına doğru giderken, toplumsal değer yargılarımızı, ulusal birliğimizi ve coğrafi bütünlüğümüzü hedefte tutmaya devam ediyorlar. Seni temin ederiz ki, demokratik solcular var oldukça bunu başaramayacaklar.

“BÜYÜK ATATÜRK’ÜN ‘TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE’ İDEALİNİ ŞİAR EDİNDİK”

Bizlere emanetin olan DSP’yi halkın umut kapısı olarak daima açık tuttuk, tutmaya devam edeceğiz. Büyük Atatürk’ün ‘Tam bağımsız Türkiye’ idealini kendimize şiar edindik, senin de bize hedef olarak gösterdiğin insanca ve hakça düzeni tesis edinceye kadar da bu mücadelemizi sürdüreceğiz.

Sen bu kutlu çatıyı kurarken de iktidarlar içinde yer alırken de aynı merkezlerin saldırıları ile mücadele ettik. Yılmayacağız, yorulmayacağız, her kesimden hainliğe rağmen DSP’yi asil Türk milletinin ve kadim Türk devletinin en güvenli limanı olarak sonsuza kadar yaşatacağız. Sana ve Kurucu Genel Başkanımız Rahşan Ecevit’e de sözümüz budur.”

ÖZTUNÇ: BÜLENT ECEVİT, MİLYONLARIN UMUDU OLDU

Aksakal’dan sonra söz alan Öztunç ise şöyle konuştu:

“CHP olarak bugün Genel Başkanımız merhum Bülent Ecevit’i saygıyla, sevgiyle ve özlemle anıyoruz. Türk siyasetinin en önemli isimlerinden birisiydi. Bülent Ecevit sadece bir siyasetçi değil, aynı zamanda bir devlet adamıydı. İyi bir eşti, iyi bir şairdi, iyi bir edebiyatçıydı, iyi bir insandı. Dürüst bir liderdi, namuslu bir liderdi. Bülent Ecevit, milyonların umudu oldu.

Halkın çocuğu olarak geldi ve halkın çocuğu, halkçı olarak veda etti. Haram yemedi, gücün peşine düşmedi, şan şöhret, para pul hepsini elinin tersiyle itti. Acı çekti, ızdırap çekti, sıkıntılı günler yaşadı. Ama hiçbir gün geri adım atmadı. İnandığı doğru neyse o doğruyu söylemeye devam etti. Bizler onun evlatları, öğrencileri, kardeşleri olarak onun dürüst kimliği, dürüst kişiliği, namuslu duruşu, devlet adamlığı duruşunun ardında yürümeye devam edeceğiz.

O birileri gibi afra tafra yapmadı. Bağırıp çağırıp ‘Bir gece ansızın geliriz’ demedi. Bir gece ansızın gitti ve Kıbrıs’ın Beş Parmak Dağları’na Türk milletinin adını yazdırdı.

“SENİ SEVİYORUZ KARAOĞLAN, SENİ ÖZLEMLE ANIYORUZ KARAOĞLAN”

Bülent Ecevit, özlemle andığımız Genel Başkanımızdır. CHP var oldukça Bülent Ecevit’in fikirleri var olmaya devam edecektir. Biz CHP olarak, başta kurucu Genel Başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İsmet İnönü Genel Başkanımız, Bülent Ecevit Genel Başkanlarımızın ruhları şâd olsun, onların yolunda ilerlemeye ve Türkiye Cumhuriyeti’ni daha daha yüksek mertebelere çıkartmaya devam edeceğiz.

Bülent Ecevit Genel Başkanımızı rahmetle anıyoruz. Minnetle anıyoruz. Buradan CHP’liler olarak sesleniyoruz: Seni seviyoruz Karaoğlan, seni seviyoruz Karaoğlan, seni özlemle anıyoruz Karaoğlan.”

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.