Dolar 31,2971
%0.2
Euro 33,8867
%0.06
Altın 2.055,920
%0.15
Bist-100 9,19
%1.45

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Buca Cezaevi'nin yıkımı tamamlandı: Betona değil yeşile ihtiyaç var

Buca Cezaevi'nin yıkımı tamamlandı: Betona değil yeşile ihtiyaç var

30 Ekim 2020 depreminde zarar gören ve Adalet Bakanlığı tarafından kapatılan Buca Cezaevi’nin yıkımı tamamlandı. Yıkımın tamamlandığını sosyal medya hesabından duyuran İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer alanın yeşil alan olması talebini yinelerken arazinin inşaata açılmaya çalışıldığını belirtti. Soyer , ‘’Yapmayın. İzmir'in en büyük ilçesi Buca'nın betona değil yeşile ihtiyacı var’’ ifadelerini kullandı.

  • Ege Postası
  • 05.10.2022 - 11:12

EGEPOSTASI- Buca Cezaevi, 62 yıl hizmet verdikten sonra 30 Ekim 2020 depreminde hasar gördüğü gerekçesiyle 2020 yılı Kasım ayında Adalet Bakanlığı tarafından kapatılarak yıkım süreci başlatıldı.

Yıkım sürecinde de tartışma yaşanırken, daha sonra asbest tartışmalarıyla gündeme gelen Buca Cezaevinin yıkımı bugün tamamlandı.

Ancak bu kez de alanının nasıl değerlendirileceği tartışmaları başladı.

"Buca'nın betona değil yeşile ihtiyacı var "

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yıkımın tamamlanmasının ardından alanın yeşil alan olması talebini yinelerken sosyal medyadan açıklamalarda bulundu.

Soyer, "Mevcut planlardaki yeşil alan miktarının azaltılarak inşaata alan ayrılmaya çalışıldığını görüyoruz, yapmayın. İzmir'in en büyük ilçesi Buca'nın betona değil yeşile ihtiyacı var. Burasının yeşil alan olması için her türlü iş birliğine hazırız" dedi. 

57 BİN 468 METREKARE

İzmir'de 1959 yılında açılan İzmir Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu (Buca Cezaevi), 30 Ekim İzmir depreminin ardından Adalet Bakanlığı tarafından kapatılmıştı. 57 bin 468 metrekarelik Buca Cezaevi, Yeşilçam sinemasında "Ben Doğarken Ölmüşüm" ile "Susuz Yaz" gibi filmlere de sahne olmuştu.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.