Dolar 27,1418
%0.08
Euro 28,9323
%0.11
Altın 1.680,900
%0.38
Bist-100 8,04
%0

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Bornova’da üretime destek

Bornova’da üretime destek

Bornova Belediyesi’nin yerelde kalkınma çalışmaları kapsamında Bornovalı tarımsal üreticilere verdiği desteği 2022 yılı içinde arttırdı. Belediye olarak eğitim ve atölye çalışmalarından, tohum, fide, fidan üretim ve dağıtımına kadar pek çok alanda destek sağlandığını hatırlatan Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, “Bornova’nın 12 kırsal mahallesi var. Sağlıklı ve güvenli gıdaya erişmenin en önemli yolu köy ekonomisinin tekrar güçlenmesini sağlamaktan geçiyor. Tarımsal üretimin önemini ve gücünü pandemi döneminde daha yoğun hissettik. Tarımsal üretimin artması amacıyla fidan dağıtımından arıcılık eğitimlerine kadar tarım alanında çalışmalar yapıyoruz. Bu yıl bir rekora imza atarak kendi ürettiğimiz tohum, fide ve fidanlardan yaklaşık 7 milyonunu dağıttık. Yaptığımız eğitimlerden ise 8 bin Bornovalı faydalandı. Tarımsal üretimi sonuna kadar destekleyeceğiz” dedi.

  • Ege Postası
  • 18.01.2023 - 09:31

Bornova Belediyesi 2022 yılında kendi üretim alanlarında coğrafi işaret tescilli ürünleri misket üzümü ve kınalı bamyanın yanı sıra kendi yetiştirdiği erik, kiraz, kayısı ve zeytin gibi ağaç fideleri ile 45 farklı çeşitte 16 milyon tohum üretti. Bornova Belediyesi’nin Pınarbaşı’nda bulunan fidanlığında tohum çimlendirme, endemik bitkilerin üretilmesi ve bitki çelikleme gibi çalışmalar yapıldı.

"Eğitim, kurs ve atölyeler"

Üreticilere teknik destek ve ücretsiz danışmanlık hizmeti de sağlayan Bornova Belediyesi, kurs, eğitim ve atölye çalışmaları da gerçekleşti. Arıcılık kursu, tohum çimlendirme, budama, aşılama, fide yetiştiriciliği, aromatik bitkiler gibi eğitimler ile Zeytinyağı tadım atölyesi ve kadınlara yönelik olarak hazırlanan turşu, zeytin, reçel, ekmek ve peynir atölyeleri gerçekleşti. Bu kapsamda gerçekleşen 58 eğitimden ise 8 bin Bornovalı yararlandı. 

Çocuklara da çevre bilinci kazandırmak ve tarımsal üretimde farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen atölyelere Bornovalı minikler tohum çıkarmayı ve hasat yapmayı eğlenerek öğrendi.

"Tarıma destek"

Tarımsal üretimin önemine vurgu yapan Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, “Dünyada sağlıklı ve güvenli gıdaya ulaşmak çok değerli. Atalık tohum bahçesinden elde ettiğimiz tohumların bir kısmını belediyemizin fidanlığında çimlendirerek, fide olarak dağıtıyoruz. Ürettiklerimizin çoğunu geçimini tarım yaparak sağlayan üreticilerimize verirken, bahçe ve balkonlarında yetiştirmek isteyen Bornovalılara da fide hediye ediyoruz” dedi.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.