Dolar 28,9150
%0.07
Euro 31,2981
%-0.52
Altın 1.881,960
%-2.19
Bist-100 8,09
%0.76

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Akşener: Sandıkta bu muhteremlere göstereceğiz

Akşener: Sandıkta bu muhteremlere göstereceğiz

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Yalova’nın Armutlu ilçesinde; “Ankapark’ta da tam 14 milyar lira harcamış, garibim dinazorlar böyle inliyor. 14 milyar lira…Sizin cebinizden çıktı. Düşünebiliyor musunuz çarpışan arabaların çarpışamadığı bir park var” diye konuştu. Bir esnafın, kızının bu yıl üniversite tercihleri yapacağını söylemesi üzerine Akşener, “Bu dükkan o kızı okutabilir mi okutamaz mı” diye sordu. Esnaf ise “Okutamaz, giderlerimiz çok” yanıtını verdi.

  • Ege Postası
  • 05.08.2022 - 22:01

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Türkiye çapında esnaf ziyaretlerinin ikinci turuna devam ediyor. Akşener, bugün esnaf ziyareti için gittiği Yalova’nın Armutlu ilçesinde yurttaşlara seslendi. Vatandaşlar arasında yer alan eski bakanlardan Yaşar Okuyan’a ‘hoş geldin’ diyen Akşener, özetle şunları söyledi:

“Bütün siyasilerin buraya gelip, milletin karşısında, asilin karşısında resmi tazim durduğu bir yeni siyaset anlayışını birlikte el ele vererek inşa edeceğiz. Ben Doğru Yol Partisi’nde politika yaptım, Sayın Yaşar Okuyan Anavatan Partisi’nde politika yaptı. Biz birbirimizi eleştirdik ama öznesi sizin üzerinizden eleştirdik. Anavatan iktidaraysa DYP’liler dedi ki şunları söz verdiniz yerine getirin getirmediğiniz takdirde biz getireceğiz, DYP iktidarsa Anavatan muhalefetteyse o zaman da ANAP’lılar dedi ki şu sözleri verdiniz seçmene yerine getirmiyorsunuz, getirmezseniz biz getireceğiz. Yani öznenin siz olduğu sizin dertleriniz olduğunu bir çözüm üzerinden rekabet edilirdi. Dolayısıyla kimse kimseyi teröristlikle, kimse kimseyi şuculukla buculukla suçlamazdı.

“ANKAPARK… DÜŞÜNEBİLİYOR MUSUNUZ ÇARPIŞAN ARABALARIN ÇARPIŞAMADIĞI BİR PARK VAR”

Bugün bu ülkede bir harami düzen var. Seçmeninin kıymeti harbiyesi ortadan kaldırılırken beş maaş, on maaş alan danışmanlar var yan gelip yatıyorlar. Bakın neler oluyor, Türk Telekom’dan aldılar sizin cebinizden Hariri’nin cebine 24 milyar lirayı koydular. Ankapark yapmışlar, onu gezdim geçen gün. Ankapark’ta da tam 14 milyar lira harcamış, garibim dinazorlar böyle inliyor. 14 milyar lira, ikinizi toplayın, sizin cebinizden çıktı. Düşünebiliyor musunuz çarpışan arabaların çarpışamadığı bir park var. Yeryüzünde bir numara, bu 14 milyar lirayla, 24 milyar lirayı topladığınızda kaç yapıyor 38 milyar lira, kimin cebinden çıktı sizin. Hastaneniz dışında kaç tane fabrika yapılırdı, kaç tane gence istihdam yaratılırdı, bütün KYK borçları affedilebilirdi, devlet tarafından ödenebilirdi. Mazot indirimi yapılabilirdi. Bu bir haram düzenidir, birlikte yıkacağız. Sandıkta bu muhteremlere göstereceğiz.”

“GEÇEN SENE 75 LİRA SATARKEN KIYMAYI BU SENE 150 LİRA OLDU, YARI YARIYA FARK OLDU… ŞU ANDA EKONOMİ SIFIR”

Akşener’in “İşler nasıl” diye sorduğu bir kasap; “Zamlardan dolayı milletin alım gücü azaldı. Geçen sene 75 lira satarken kıymayı bu sene 150 lira oldu, yarı yarıya fark oldu. Asgari ücrete de önemli bir zam gelmedi. Bizi çıkartan asgari ücretliler ve emekliler, onlar da para olduktan sonra geçimini daha rahat sağlıyorlar ve esnafı da kalkındırıyorlar, o yüzden şu anda ekonomi sıfır” yanıtını verdi.

“CUMHURBAŞKANINA, SAYIN ERDOĞAN’A SORUYORUM; SÜLEYMAN SOYLU’NUN DEDİKLERİ DOĞRU MUDUR?”

Akşener, esnaf ziyareti sırasında genç bir yurttaşın uyuşturucu ile mücadeleye yönelik sorduğu soruya şu yanıtı verdi:

“Ben Sayın Soylu’nun o tweetlerine cevap vermemiştim. Siz şimdi dürttüğünüz için cevap vereceğim. Sayın Soylu diyor ki; ‘Uyuşturucuyla mücadele 2016, 15 Temmuz sonrası.’ Peki, AK Parti iktidarı 2002’de başladı değil mi? Sayın Cumhurbaşkanımız o zaman Başbakanımız mıydı? Evet. Demek ki bütün o süreç içerisinde katiyetle Sayın Soylu iddiasına göre sevgili yavrucuğum, uyuşturucu mücadelesini bu arkadaşlar yapmamış. Şimdi ben Sayın Cumhurbaşkanına, Sayın Erdoğan’a soruyorum; Süleyman Soylu’nun dedikleri doğru mudur? Captagon’la ilgili mevzuya girin, Google’a sevgili kızlarım. Kimin zamanında olduğunu anlarsınız. O ilgili kişi de şu anda sarayda. Tamam mı canım. Bak hiç bu cevapları vermeyecektim, sordunuz veriyorum şimdi. İyi ki de sordun.”

Akşener’in “Veresiye defteriniz var mı” sorusuna eczacı şu yanıtı verdi:

“Eskiden defter vardı, şimdi sisteme işliyoruz. Türkiye’nin her yerinde problem var. Eskiden 15-20 liralık ilaçları vatandaş parasıyla alabiliyordu ama şimdi gideyim yazdırayım mantığında.”

ESNAF “BU DÜKKAN O KIZI OKUTABİLİR Mİ” SORUSUNA “OKUTAMAZ” DİYE YANIT VERDİ

Akşener’in, “İşler nasıl” diye sorduğu bir esnaf, “Günde 18 saat mücadele edersem ayakta durabiliyoruz” dedi. Akşener, esnafın emekli maaşını sorması üzerine; “Şimdi 4 bin liraya çıktı. Kızım üniversite tercihi yaptı, önceden çocuklarımı okutmak için çaba sarf ederdim, okusunlar bir yerele gelsinler diye çaba sarf ederdim şimdi yine çaba sarf ediyorum ama nasıl okutacağım, nasıl üstesinden geleceğim bunu bilemiyorum” diye yanıt verdi. Akşener’in, “Bu dükkan o kızı okutabilir mi okutamaz mı” soruna esnaf “Okutamaz, giderlerimiz çok” yanıtını verdi.  

AKŞENER'İN ZİYARET ETTİĞİ YALOVALI ESNAF: “BEN MÜŞTERİYE FİYAT SÖYLERKEN UTANIYORUM”

Yalova’nın Termal ilçesinde bugün esnafı ziyaret eden Akşener, giyim mağazasındaki bir çalışana “İşler nasıl” diye sordu ve “Sıkıntılı, idare etmeye çalışıyoruz. Sabah 07.30’da açıyoruz, 100 lira duruyoruz hala” yanıtını aldı. Daha sonra şu diyaloglar yaşandı:

“Çalışan: Bir tane siftah yaptık o kadar. 600-700 liraya elektrik faturası geliyor; 100 lira oturuyoruz şu an. Yapacak bir şey yok

Akşener: Burada alım gücü böyle düştüyse yandınız; şimdi yaz, tatilciler var.

Çalışan: Bugün, Ağustos’un 5’i, burası ful doluydu. Şimdi hiç kimse yok. Boş boş oturuyoruz.

Akşener: Eski zamanlarda bile durumu iyi bir ilçeydi burası.”

“BEN MÜŞTERİYE FİYAT SÖYLERKEN UTANIYORUM”

Akşener ziyaret ettiği hediyelik eşya dükkânı sahibi bir yurttaş ise, “Şu anda durum iyi değil, fiyatlar anormal, böyle bir fiyat olamaz. Ben müşteriye fiyat söylerken utanıyorum. 500 liraya sattım, bin 100 liraya geri aldım. Arkanızda çocuk simidi var; 100 liraya ya da 125 liraya aldım. Emin olun, getiren arkadaş ile bir müşteri arkadaş tesadüfen buradaydı; ‘bin lira’ dedi” diye konuştu. Akşener ise, “Yanlış anlaşılmasın 150 liraya alıp yerine koyup üzerine 200 liradan satacağı zaman 50 lira kar elde edeceği şeyin yerine 1000 liradan koyuyor. Ondan sonra onu ‘kaça satacağım’ diyor” sözleriyle yurttaşın anlattığı sorunu özetledi.

“ESKİDEN 50 KİLO, ŞİMDİ 15-20 KİLO ET SATILIYOR”

Meral Akşener; bir kasapta ise esnafa, “Burada yaşayan, haftada bir kilo kıyma alan bir aile şu anda ne kadar alıyor. Vatandaşın alım gücünü anlamaya çalışıyorum” diye sordu. Kasap ise, “Yarım kilo… 50 liralık fiyat 60 lira oluyor. 2 kilo üzerinde et vermek çok nadir” diye yanıtladı. Akşener’in “Eskiden kaç kilo satıyordun, şimdi kaç kilo satıyorsun” sorusuna da esnaf, “Eskiden günde 50 ise, şimdi 15-20 kilo” diye yanıtladı. Akşener, “Çok az, geçindirmez” değerlendirmesini yaptı.

“SİFTAH YAPMADIK”

Başka bir giyim mağazasında ise bir yurttaş, işlerin durumu hakkında “Bildiğiniz gibi; herkes her şeyin farkında, her şeyi biliyoruz” dedi. Akşener’in “Bugün kaç müşteri geldi” sorusuna yurttaş, “Siftah yapmadık” yanıtını verdi. Duruma şaşıran Akşener, “Şimdi ben emekliyim, emekli param ile alayım bunu; dolayısıyla indirim yapma ile ilgili sorun yok” diye belirterek dükkânın siftah yapması için havlu satın aldı.

AKŞENER’E DERT YANAN YALOVALI LOKANTACI: “TARIM ÜLKESİYİZ 12 LİRAYA PATATES, 10 LİRAYA SOĞAN ALIYORUZ”

Akşener esnaf ziyaretleri kapsamında bugün Yalova ilçelerini ziyaret etti. Akşener’in Yalova’da son durağı Merkez İlçe oldu. Akşener burada yurttaşlara da hitap etti. Kendisini karşılayan Millet İttifakı bileşeni partilerin il ve ilçe başkanlarına teşekkür eden Akşener, yurttaşlara özetle şöyle hitap etti: 

“KARAR VERİN YALANCILAR”

“Ben burada ‘PKK’lıyım ama Diyarbakır’da ‘faili meçhulcü’yüm... Yahu iki birbirinden taban tabana zıt. Ben hangisiyim kardeşim. Karar verin yalancılar. Şimdi bakın tam 24 milyar lirayı hepinizin cebinden aldılar Sayın Cumhurbaşkanının Sayın Erdoğan’ın aile dostu, ayıp olur ya aile dostlarını üzmek biliyorsunuz, Hariri’nin cebine koydular. Yazık yani ahbap ya dedi ki, ‘İtibardan tasarruf olmaz’. Onun için Hariri’nin cebine doldurdular. Kimin cebinden çıktı, sizin. Oradan çıktı oradan… Senin cebinden çıktı. Yani ne demek istiyorum, vergilerinizden çıktı.

“ÇARPIŞAN OTOLARIN ÇARPIŞAMADIĞI TEK PARK… 38 MİLYAR LİRA CEBİNİZDEN ÇIKTI”

Ankapark diye bir yer gezdim.  Böyle bir şey yok. Tam 14 milyar lira. Garibim dinozorlar bağırıyorlar. Orayı yapan cep dolmuş. Garibim diğerleri aç. İnsanlar dinozorların içindeki süngerleri çalmış. Demirleri almış, kablolar gitmiş daha komiği ne biliyor musunuz? Çarpışan otoların çarpışamadığı tek park… Ama 14 milyar lira toplayın ikisini (Ankapark ve Haririlere verilen para) 38 milyar lira. Bu 38 milyar lira cebinizden çıktı… Cenab-ı hak beni ve her birimizi sizi yalan söyleyenlerden eylemesin. Sözünden cayanlardan eylemesin. Cebini dolduranlardan eylemesin. 500 milyon dolarlık uçakla gezip vatandaşının aç kalmasına göz yumanlardan eylemesin.”

“GEÇEN SENE 200 LİRAYA TAKTIĞIM EKRANI BUGÜN 400 LİRAYA TAKIYORUM”

Akşener’in, “işler nasıl?” diye sorduğu bir telefon bayii de, “Çok şükür diyoruz ama hem girdiler çok hem iş yok fazla. Bizim işimiz mesela dolar üzerinden gidiyor, her aldığımız ürün dolar üzerinden. Teknik malzeme olsun, şarj aleti olsun, ekran değişimi olsun dolar üzerinden geldiği için hem geçen sene 200 liraya taktığım ekranı bugün 400 liraya takıyorum. 200 lira olan bir ürün bugün 400 lira hatta daha fazla oldu da... Ama geçen sene 200 liraya geçen sene değiştiriyordum adam bu sene 400 liraya değiştirmiyor. Değiştirse bile artık işçiliğimizden kısmaya başlıyoruz. Bu da bizi kurtarmıyor gibi bir şey oluyor. Dükkan kiraları artıyor, elektrik… Klima açmak bile lüks. 10 seneden beri bu dükkandayım, yaz ayları normalde 300 lira gelirdi. Bu ay 925 lira geldi. Faturası da duruyor. Çok klimayı yakan bir insan da değilim. Evde de yazın doğalgaz faturası gelmeye başladı. Bu ay 80 lira doğalgaz faturası gelmiş eve. Normalde 3 ay gelmezdi. Sonra gelirdi. Tek yakındığımız kiralar, elektrik… Evim de dükkanım da kira. Evime yeni girdim 2 bin 500 lira kira ödüyorum. Dükkâna da 3 bin lira, Ocak’ta 4 bin olacak. Eşimde yeni işe girecek mecburen. 1 çocuğumuz var, 2 yaşında. Eşim de çalışacağı için çocuğu da akrabalara baktıracağız” dedi.  

“ÖZELDE İŞ BULMAK ÇOK ZOR”

Telefoncuda çalışan genç KPSS’nin başarılı geçmesine rağmen iptal edilmesinden yakınarak, “Benim sınavım iyi geçmişti. Ben de şaşırmıştım ama ben de şans yok işte. Bölümüm inşaat mühendisliği” dedi. Akşener gence neden özel sektörde iş aramadığını sorması üzerine, “Özelde iş bulmak çok zor. Bulsanız da çok düşük bir maaş, kötü şartlar olduğu için devlet çok daha kârlı oluyor” yanıtını verdi.   

“TARIM ÜLKESİNDEYİZ 12 LİRAYA PATATES ALIYORUZ, 10 LİRAYA SOĞAN ALIYORUZ”

Akşener’in “İşler nasıl” diye sorduğu bir lokanta işleten çift ise, “Hareket iyi ama gelirler giderler birbirini karşılamıyor. Başkanım bir ay içerisinde 2 kere zam yapmak zorunda kaldık, undan dolayı. 2 yılda bir zam yapıyorduk normalde. Ama şimdi öyle değil… 12 lira patatesin kilosu maalesef. Yani tarım ülkesindeyiz 12 liraya patates alıyoruz, 10 liraya soğan alıyoruz. Ne yapacağız bilmiyoruz. Bir de önümüzü göremiyoruz” dediler.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.