Dolar 27,1418
%0.08
Euro 28,9323
%0.11
Altın 1.680,900
%0.38
Bist-100 8,04
%0

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
AK Parti Bornova’dan ‘protokollü yurt’ isyanı: Önce ‘hasarsız’ dediler...

AK Parti Bornova’dan ‘protokollü yurt’ isyanı: Önce ‘hasarsız’ dediler...

AK Parti Bornova İlçe Başkanlığı, Bornova Belediyesi'nin, Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan 30 Ekim depreminde hasar alan binayı güçlendirmeye sokup öğrenci yurduna çevirmesi ve güçlendirme işlemi sonrası binayı “Çağdaş Yaşamı Destekleme Vakfının” kullanımına devredecek olmasına tepki gösterdi. Konuya ilişkin yapılan açıklamada binayla ilgili öncelikle “hasarsız” denildiği hatırlatılarak güçlendirme kararı eleştirilirken binanın yıkılıp yeniden yapılması gerektiği belirtildi. Açıklamada yarıca, dernekle yapılacağı iddia edilen protokolün öğrencilerin yurda alınmasında “torpili” de beraberinde getireceği ifade edildi.

  • Ege Postası
  • 30.05.2022 - 15:16

TENZİLE AŞÇI/EGEPOSTASI- 30 Ekim 2020’de meydana gelen 6.9 şiddetindeki depremde hasar alan yapılardan biri de Bornova Belediyesi mülkiyetinde bulunan ve uzun yıllar dershane olarak hizmet veren bina oldu.

Depremde hasar gören bina için belediye yetkililerince, önce “hasarsız” denilirken ardından binanın “az hasarlı” olduğu ifade edilmişti. Öte yandan; geçtiğimiz ay gerçekleşen Bornova Belediye Meclisi’nde binanın akıbetine ilişkin flaş bir gelişme yaşanmıştı.

Binanın güçlendirilerek Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’yle yapılacağı iddia edilen bir protokolle yurt olarak hizmet vereceği gündeme gelmişti.

AK Parti Bornova İlçe Başkanlığı ise; bina için net bir çalışma olmaksızın bir dernekle protokol imzalanmasına tepki göstermek için bina önünde basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya, AK Parti Bornova İlçe Başkanı Veysel Güldoğan, AK Parti İzmir İl Gençlik Kolları Başkanı Recep Tayyip Taslak ve Bornova Belediyesi AK Parti Meclis Üyesi Adem Kasacı katıldı.

Açıklamada yapılan konuşmalarda, binanın güçlendirilmek yerine yıkılıp yeniden yapılması gerektiği belirtilirken dernekle protokol imzalanmasında ise “torpil” göndermesi yapıldı.

KASACI: ÖĞRENCİLERİN HAYATINI NASIL TEHLİKEYE ATIYORSUNUZ?

Açıklamayı yapan Meclis üyesi Kasacı, öğrencilerin hayatının tehlkeye atıldığını belirtti ve “Bornova Belediyesi aldığı karar ile Bornova Cumhuriyet Meydanı'ndaki yıllardır çeşitli amaçlarla kullanılmış olan söz konusu binayı güçlendirme kararı almıştır. Söz konusu bina hakkında önce yıkılıp tekrardan yapılacağına, daha sonra ise güçlendirmeye gidileceğine karar verildiği söylenmiştir. Birkaç milyon lira güçlendirme bütçesi olarak ayrılmıştır. Söz konusu bina ciddi hasarlı olmakla birlikte, güçlendirme işlemi sonrasında öğrenci yurdu olarak hizmet vermesi planlanmaktadır. Daha geçen yıl yaşanılan acılar halâ taptaze iken, İzmir yaralarını halâ sarıyorken bu şekilde bir karar alınması karşısında söylenecek söz bulunamamaktadır. Güçlendirme işlemi hem daha masraflı, hemde ardında riskler barındırmaktadır.  Olası bir afette bu binada yaşanılacak olan bir felaket sonucunda; bu kararı veren yöneticiler vicdanları ile nasıl hesaplaşacaklardır? Yüzlerce öğrenci kardeşimizin hayatını bu kadar kolay nasıl riske atabiliyorsunuz” dedi.

KASACI: YAPILAN KİRLİ ANLAŞMALARIN İPTALİ İÇİN…

“Ayrıca bina, yurt olarak hizmet vermeye başladığında “Çağdaş Yaşamı Destekleme Vakfı” ile imzalanan protokol gereği, bir ideolojinin, cenahın yuvası haline gelecektir. Kendilerinden olmayan hiçbir üniversiteli kardeşimize sahip çıkmayacaklardır. Ülke çapında yaşanan barınma probleminin gündem olduğu günlerde, Bornova Belediyesi’nin günlük bir reklam olarak ilan ettiği bu yurt projesi; arka planında hangi niyetleri barındırıyor? Yıl sonuna kadar bu binanın hizmete gireceği söyleniyor. Hani Eylül ayında yurt açılışa hazır olacaktı? Artık Bornovalıların, Bornova’nın kalbinde uzun yıllar sürecek bir başka inşaata daha tahammülü kalmadı. Toza, toprağa; sürekli değiştirilen proje bitim tarihlerine tahammülü kalmadı! Bu güçlendirmenin, yıkıma ve temelden yeni bir inşaata dönülmesi için; imzalanan protokollerin, yapılan kirli anlaşmaların iptali için tüm süreci takip edeceğiz. Bizler elimizden geleni yapacağız, bu bina yıkılıp, yerine güvenli, eğitime, konaklamaya, tüm mevzuatlara uygun bir öğrenci yurdu yapılana dek meselenin peşini bırakmayacağız” diye konuştu.

KASACI: YARGIYA TAŞIYACAĞIZ

Protokol kararının önümüzdeki günlerde meclis kararıyla resmiyete kavuşacağını belirten Kasacı, kararı yargıya taşıyacaklarını belirtti ve “Protokol bu mecliste geçecek. Bir önceki mecliste gündeme geldi ve komisyonlara sevk edildi. Birçok komisyonda oy çokluğuyla geçti. Komisyonda da biz durumu izah ettik. Orada da bir maddede, Çağdaş Yaşamı destekleme Vakfı ya da derneğinin onayı olmadan hiçbir öğrencinin bu yurda yerleşmeyeceği yazıyor. Biz bunu da söyledik. Henüz meclisten geçmedi. İki gün sonra gerçekleştirilecek mecliste de büyük ihtimalle oy çokluğuyla geçecektir. Çünkü Belediye Başkanının böyle bir inisiyatifi var. Meclis üyeleri de zaten başkanın sözünün dışına çıkmıyorlar. Biz bu konunun takipçisi olacağız. Eğer meclisten geçerse yargı yoluna da başvuracağız” ifadelerini kullandı.

GÜLDOĞAN: YANGINDAN MAL KAÇIRMAK GİBİ…

Binanın güçlendirme kararı ve dernekle protokol kararını eleştiren İlçe Başkanı Güldoğan, şunları söyledi; “Zaten bitmemiş bir bina üzerinden böyle hızca bir protokol yapılması da yangından mal kaçırmak gibi bir durum oluyor. Öncelikle keşke binanın sağlamlığıyla ilgili net bir bilgi edilseydi. Bu mevzu 2020 Aralık ayının henüz başlarındayken biz belediye meclis üyelerimizle birlikte belediye başkanını bu binanın hasarlı olduğu konusunda uyardık. Ama kendisi bu binada herhangi bir hasar olmadığını iddia etti. Ancak belediye başkanı daha sonra kendini yalanlayarak binanın az hasarlı olduğunu ve binanın tadilata ihtiyacı olduğunu kendisi ifade ettiler. Bu binayı önce dershane yapacağız dediler. Sonra daha güncel olan ne varsa ona çeviriyorlar. Pandemi döneminde yurtlarla ilgili sıkıntı olunca hemen yurda çevirdiler. Yarın öbür gün yine güncel herhangi bir sorun olursa binayı ona da çevirebilirler. Bizim isteğimiz gençlerimizin sağlıklı ve sağlam binalarda kalmasını sağlamak. Ayrıca belli bir ideolojiye sahip olan vakıflar… Sürekli eleştirel durumda oldukları bir konuyla ilgili yine bir ideolojik vakfa buranın peşkeş çekilmesini istemiyoruz.”

KASACI: DERNEKTEN REFERANSLI OLANLAR KALABİLECEK

İtiraz gerekçelerinin binanın akıbetine ilişkin net bir karar verilmemişken protokol imzalanması olduğunu ifade eden Kasacı, “Daha binanın güçlendirilmesi yapılmamışken belediye meclisine bir dernekle protokol gelmesi doğru değil. Zaten biz binanın güçlendirilmesinden ziyade binanın yıkılıp yeniden yapılması taraftarıyız. Çünkü burada 250-300 öğrenci yaşayacağı söyleniyor. Dolayısıyla binanın yıkılıp sonradan yurt aşamasına gelmesi gerekiyor. Ama ortada bir karar yokken bir dernekle protokol yapılıp bu derneğin de dernek tarafından referanslı olan öğrencileri yurda alacağıyla ilgili sıkıntılarımız var. Yoksa biz yurt ya da eğitim yeri yapılmasına karşı değiliz. Biz belediyenin yapacağı sosyal projelere karşı değiliz” dedi.

TASLAK: PROTOKOL İMZALANARAK YAPILMASINI İSTEMİYORUZ

İl Gençlik Kolları Başkanı Taslak ise Büyükşehir'in Evka-3’te yapılacağını söylediği yurt projesini hatırlattı ve şunları söyledi; “İzmir’de eğitim öğretim yılı döneminde kısa da olsa bir yurt sorunu yaşanmıştı. Ama bununla ilgili İzmir’de devletimiz KYK yurtları kapsamında 2 bin 500 kişilik yurdun açılışını yaptı. Yine aynı şekilde bir KYK yurdu yapımı devam ediyor. Urla’da yine bir KYK yurdu inşaatı devam ediyor. Katip Çelebi ve Bakırçay Üniversitesi’ni kapsayacak bakanlık bünyesinde çalışmalar devam ediyor. İzmir’de konuyla ilgili yerel yönetimlerin bazı açıklamaları oldu. Tunç Soyer, öğrenciler için bir yurt yapılacağını açıklamıştı. 2022 yılı içerisindeyiz fakat bu yurt hala proje aşamasında. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin öğrencilerin yanında olduğunu düşünmüyorum. Burada yapılacak proje ile öğrencileri riske attığını düşünüyoruz. 4 sene geçmesine rağmen yerine getirilemeyen sözler var. Bu binada gerekli güçlendirmeler ya da yeniden yapılmadan öğrencilerin sunumuna sunulmasını istemiyoruz. Yıkılıp, yeniden yapılması gerekiyor. Bornova Belediyesi’nin ideolojik olarak Çağdaş Yaşamı Destekleme Vakfı ile bir protokol imzalanarak yapılmasını da istemiyoruz. Çünkü burada o vakfa üye olan öğrencilerin kalacağını biliyoruz. Her düşüncesinden öğrencilerimiz var. Bu protokolün iptal edilip, tüm öğrencilere açılmasını istiyoruz.”

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.