Ziya Selçuk'tan EBA açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, dijitale doğru olan dönüşümün, içinde olunan kitlesel eğitimden kişisel eğitime doğru bir gidişatı içerdiğini belirterek, "Bu aslında insan doğasına daha uygun bir yaklaşım denilebilir ama içinde yine riskler barındıran bir yaklaşım ve eğitim teknolojilerinin de bu dönüşümde çok güçlü araçlar olmaları ve birtakım yöntemler sunmaları gerçekten önemli." dedi. Selçuk "Dünyada en fazla aranan kelimenin içerisinde kovid olması, Türkiye'de EBA olması ya da EBA'nın dünyada 20 milyardan fazla tıklanmayla en çok ziyaret edilen eğitim sitesi olması bütün bunlar bizi elbette mutlu ediyor ama daha çok çalışmamız, yenilikler ortaya koymamız gerekiyor. Çocuklarımızın, öğretmenlerimizin imkanlarını artırmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı..

Güncel 10.04.2021, 15:47 10.04.2021, 20:20
Ziya Selçuk'tan EBA açıklaması

Bakan Selçuk, Türkiye Özel Okullar Derneği IT Komisyonunun desteğiyle "Eğitimde Dijital Dönüşüm" temasıyla bu yıl 7'ncisi çevrim için düzenlenen Eğitim Teknolojileri Konferansı'nda (ETP21) konuştu.

Eğitimcilerin, doğru adresi takip eden, geleceği öngörecek, oraya uzanacak hem entelektüel hem de aksiyon gücüne sahip öncüler olmakla mükellef olduklarını dile getiren Selçuk, bu öncülük sayesinde geleceği daha güçlü bir biçimde kurmanın mümkün olacağını belirtti.

Çocukların bu gelecek tasavvuru içerisinde geride kalmamalarının, dünyadaki akranlarıyla birlikte bir şeyler oluşturmalarının ve insanlığın geleceğine dair güzel haberler üretmelerinin önemine dikkati çeken Selçuk, "Bir taraftan da dünyadaki bu dönüşümde çocuklarımızın adil bir şekilde yer bulmaları, yarışabilmeleri ve rekabet edebilmeleri çok önemli. Bunun temelinde yatan kavram da 'fırsat adaleti' diye düşünüyoruz. Milli Eğitim Bakanlığında 'fırsat adaleti' ifadesi kullanıyoruz. Çünkü fırsat eşitliği herkese eşit davrandığınızda herkesin hak ettiği içeriği ya da muhtaçlığını gidermiş olmazsınız. Bu nedenle de adalet kavramı çok daha sağlıklı bir kavram diyebiliriz." diye konuştu.

Dijital dünyanın içine doğan çocukların başka sorumlulukları ve ihtiyaçları olduğuna işaret eden Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Onlar teknolojinin içinde doğdular diyebiliriz. Diğer kuşaklara göre yeni teknolojiyle ilgili hususları çok daha çabuk öğrenebiliyorlar, çok daha kolay uyum sağlayabiliyorlar. Bu bir taraftan farklı dönemlerde, iletişimin çok farklı yönlerini görmüş olan biz öğretmenlerin dikkat etmesi gereken başka yönleri de gündeme getiriyor. Çok eskilerde kırsal alanda çeşme başı buluşması, kapı önü sohbeti, çay bahçesi muhabbeti, tüm bunlar elbette iletişimin bir boyutu ya da aracı ama bugün sosyalleşmenin çok farklı versiyonlarıyla karşı karşıyayız. Sosyal medyayı ya da benzeri kavramları, sadece şikayet edilecek konular değil nötr araçlar olarak görmek zorundayız. Yani onların iyiye ya da kötüye kullanılası elbette bizim elimizde. Yoksa herhangi bir aracın ya da aletin iyi ya da kötü olmasında söz etmiyoruz."

"DİJİTAL DÖNÜŞÜM, KİTLESEL EĞİTİMDEN KİŞİSEL EĞİTİME DOĞRU GİDİŞATI İÇERİYOR"
Bakan Selçuk, bugün artık alışverişini internetten yapan, sinema, tiyatro, konser gibi benzer içerikleri internetten izleyen bir nesil olduğunu, onların bu ihtiyaçlarına karşı duyarsız davranılmaması gerektiğini söyledi.

Dünyanın gelecek 15-20 yıl içerisinde yaşayacağı büyük kırılmayı ve dönüşümü yeniden okumak zorunda olduklarını belirten Selçuk, şunları kaydetti:

"Dijitale doğru olan bu dönüşüm, içinde olduğumuz kitlesel eğitimden kişisel eğitime doğru bir gidişatı içeriyor. Bu aslında insan doğasına daha uygun bir yaklaşım denilebilir ama içinde yine riskler barındıran bir yaklaşım ve eğitim teknolojilerinin de bu dönüşümde çok güçlü araçlar olmaları ve birtakım yöntemler sunmaları gerçekten önemli. Kişiselleştirmeyi elbette önemsiyoruz ama bir taraftan da derinleşmeyi önemsiyoruz. Yani sadece kitlesel eğitim vererek 'Herkese aynı içerik, aynı yöntem' dediğimizde bunun aslında eğitimin doğasına aykırı olduğunun hepimiz farkındayız. Peki kişiselleştirmeyi nasıl yapacağız? Tam da bu arada eğitim teknolojilerinin büyük katkısı devreye giriyor ve insanların kendi doğalarına uygun, potansiyellerinde var olan enerjileri açığa çıkarabilecek ortamlar oluşturmada öğretmenin rolü ve dolayısıyla teknolojinin rolü daha fazla önem kazanmaya başlıyor ki biz bunu 2023 Eğitim Vizyonu dokümanında açıklamaya çalışıyorduk. Bugün de küresel salgının ortaya çıkardığı birtakım farklılıklar, 2023 Eğitim Vizyonu'nda ortaya konulan bakış açısının aslında geleceğe dönük olan yönünü daha fazla açığa çıkardı. Bu kişileştirmenin beraberinde gelecek olan riskleri de göze almak söz konusu."

DAHA ÇOK ÇALIŞMAMIZ, YENİLİKLER ORTAYA KOYMAMIZ GEREKİYOR
Bakan Selçuk, Milli Eğitim Bakanlığı olarak bunun altyapısı konusunda yaklaşık 2 yıldır yoğunlaştıklarını, bu dönemde de küresel salgının tetiklemesiyle biraz hızlanıldığını ifade ederek, şöyle devam etti:

"Çünkü sadece EBA'da bile 30 kata yakın bir artıştan söz ediyoruz. 3 milyondan fazla canlı dersten ve 3 televizyon kanalından söz ediyoruz. Biz aslında bunları Türkiye'de anlatırken aslında şunu da ifade etmeye çalıyoruz. Dünyadaki diğer ülkelerde küresel salgın döneminde ne yapıldı da Milli Eğitim Bakanlığı olarak biz bunları yapmadık veya yapamadık ya da eksik bıraktık noktası bizim açımızdan çok önemli. Çünkü belki içerideyken çok fark etmiyorduk ama Milli Eğitim Bakanlığı olarak kurduğumuz televizyonlara canlı ders altyapısı, EBA'nın içerikleri, uzaktan eğitimle ilgili ortaya konulan basılı dokümanlar, soru paketleri, mobil uygulamalar ve daha onlarcasını burada sıralayabilirim. Ama şunu özellikle ifade etmek isterim, fırsat adaleti ya da fırsat eşitliği bakımından örneğin sınava giren çocuklarımız, evlatlarımız için gerçekten çok çok adil bir dönemden geçiyoruz diyebilirim. Çünkü sadece 12. sınıf öğrencisinin 5 ayrı öğretmenden aynı konuyu izleme ihtimali, imkanı var. Bu gerçekten önemli bir kazanım ve dünyada bunun benzerlerini çok az görüyor olmak Türkiye olarak bizim yaptığımızın, Milli Eğitim Bakanlığının yaptığının önemini belki daha da iyi açıklamak için bir fırsat sağlayacaktır."

Bu anlamda da şu anda EBA'nın mobil uygulamalardaki abone ve indirme sayılarının konuya olan talebi de gösterdiğini dile getiren Selçuk, "Ya da dünyada en fazla aranan kelimenin içerisinde kovid olması, Türkiye'de EBA olması ya da EBA'nın dünyada 20 milyardan fazla tıklanmayla en çok ziyaret edilen eğitim sitesi olması bütün bunlar bizi elbette mutlu ediyor ama daha çok çalışmamız, yenilikler ortaya koymamız gerekiyor. Çocuklarımızın, öğretmenlerimizin imkanlarını artırmamız gerekiyor." diye konuştu.

Bakan Selçuk, Dünya Bankası ile yaptıkları 160 milyon dolarlık bütçeli 3 yıl sürecek olan Güvenli Okullaşma ve Uzaktan Eğitim Projesinin de aslında tam da bu dönemin ihtiyacını karşılamayla alakalı gibi görülebildiğini ama geleceğe yönelik bir hizmet olduğunu dile getirdi.

Bu çerçevede yaptıkları destek çalışmalarına ilişkin de bilgi veren Selçuk, bu dönemde kendisini en çok mutlu eden hususlardan birinin de öğretmen eğitiminde ortaya konulan büyük sıçrama olduğunu söyledi.

Selçuk, Harvard Üniversitesi, Apple, Google, Microsoft ile yapılan çalışmaların küresel salgın döneminde sadece olumsuz şeylerin olmadığını, olumlu birtakım gelişimlerin, değişimlerin de olduğunu gösterdiğini söyledi.

Bu anlamda yapılan tüm çalışmaların teknolojiyle bağlantılı olduğuna işaret eden Selçuk, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Ama teknoloji kendi başına ne iyi ne de kötü olan bir kavram. Biz onu nasıl kullanırsak, nasıl değerlendirirsek o çerçevede etkisi olabilecek bir durumdan söz ediyoruz. Çocuklarımızın geleceğe dönük olarak iyi hazırlanmaları, adapte olmaları, ruh sağlığını korumaları, sosyal, duygusal becerilerini geliştirerek ilerlemeleri için yapmamız gereken çok iş var ki bu salgın döneminin en büyük kayıplarından biri, eğer muhtemel kayıplardan söz edeceksek sosyal duygusal becerilerle ilgili olan eksiklerdir. Bizim de bu alanda büyük hazırlıklarımız, çalışmalarımız var. Bunların bir kısmını paylaştık. Daha büyük bir kısmını da çok yakında paylaşmayı planlıyoruz. Bugün sizlerle birlikte yapılan bu çalışmanın hem salgın dönemi için hem de salgın sonrası için çok büyük katkısı olacağını düşünüyorum. Çünkü bu deneyimlerinizden süzülen beceriler, ortaya konulan teknolojik içerikler ve öğretmenlerimize örnek olacak uygulamalar bizim yapacağımız işin kalitesini çok daha artıracak ve burada yapılan hem teorik hem de pratik çalışmalar paylaşıldığında eğitimimizin kalitesi, öğretmenlerimizin ihtiyacı konusunda bize daha umutlu yarınları getirecektir diye düşünüyorum."

TÖZOK Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Öztürk'ün de açılış konuşması yaptığı konferans, panellerle devam ediyor.

.

Yorumlar (0)
banner82
banner83
24
az bulutlu
banner84
Namaz Vakti 14 Mayıs 2021
İmsak 04:15
Güneş 05:54
Öğle 13:13
İkindi 17:04
Akşam 20:22
Yatsı 21:53
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 39 81
2. Galatasaray 39 81
3. Fenerbahçe 39 79
4. Trabzonspor 39 68
5. Sivasspor 39 62
6. Hatayspor 39 61
7. Alanyaspor 39 57
8. Karagümrük 39 57
9. Gaziantep FK 39 55
10. Göztepe 39 51
11. Konyaspor 39 49
12. Rizespor 39 48
13. Kasımpaşa 39 46
14. Malatyaspor 39 45
15. Başakşehir 39 45
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 39 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 39 38
20. Gençlerbirliği 39 38
21. Denizlispor 39 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 35 80
2. M. United 36 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 36 64
5. Liverpool 35 60
6. West Ham 35 58
7. Tottenham 35 56
8. Everton 35 56
9. Arsenal 36 55
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 35 49
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 35 41
14. Southampton 35 40
15. Burnley 35 39
16. Newcastle 35 39
17. Brighton 35 37
18. Fulham 35 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 36 80
2. Real Madrid 36 78
3. Barcelona 36 76
4. Sevilla 36 74
5. Real Sociedad 36 56
6. Real Betis 36 55
7. Villarreal 36 55
8. Celta de Vigo 36 50
9. Athletic Bilbao 36 46
10. Granada 36 45
11. Osasuna 36 44
12. Cádiz 36 43
13. Levante 36 40
14. Valencia 36 39
15. Deportivo Alaves 36 35
16. Getafe 36 34
17. Huesca 36 33
18. Real Valladolid 36 31
19. Elche 36 30
20. Eibar 36 30