Umutoğulları İzmir medyasındaki iftiralara isyan etti: Bu mesleğin anasını ağlattınız!

Gazeteci Mithat Umutoğulları, Büyük İzmir TV’de yayınlanan 8. Gün programında Gazeteci Mevlüt Dağdeviren’in kendisiyle birlikte 7 gazeteciyi bazı belediye başkanlarına karşı ‘kirli ittifak’ kurmakla iftira attığını söyledi. Ayrıca bir başka gazeteci Suavi Yardımoğlu’nun da kendisi hakkında asılsız dedikodular yaptığını açıklayan Umutoğulları, iki isme “Mesleğin anasını ağlattınız. Gazeteciliğin itibarını yok ettiniz” sözleriyle sert tepki gösterdi. Umutoğulları ayrıca Dağdeviren hakkında suç duyurusunda bulunacağını ve bağlı olduğu meslek örgütlerine şikayet edeceğini de açıkladı.

Güncel 06.06.2022, 19:15 07.06.2022, 15:43

EGEPOSTASI – Gazeteci Mithat Umutoğulları, Büyük İzmir TV’de yayınlanan 8. Gün programında Refik Pak’la birlikte gündemi değerlendirdi.

Programda İzmir medyasında son dönemde yaşananlara değinen Umutoğulları, bazı gazeteciler tarafından kendisine atılan iftiralara ve yapılan dedikodulara çok sert tepki gösterdi. 

Umutoğulları’nın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

“Öncelikle çok üzgünüm. Burada bu kadar gazetecileri itibarsızlaştıramaya çalıaşn belediye başkanlarından bahsettik. Televizyon kanalı kuracağım diye gazetecileri ayağına getiren kişilerle ilgili bir sürü şeyler söyledik. Ama kendi meslektaşlarımla ilgili bu kadar  hassasiyet gösterirken, bir meslektaşımız tarafından öyle bir duruma sokulmuşuz ki, şok olduk. Bir gazetecinin böyle bir olayı yapıyor olması beni inanılmaz üzdü. 

"SENGEL'İN EŞİNE 'KİRLİ İTTİFAK KURULDU' DEMİŞ"

Biz 6-7 arkadaş birlikte gündüz bir araya gelerek yemeğe gittik. Ben aslında gitme taraftarı değilim ama ısrarla telefon gelince gidelim dedik. Sonra orada kendi aramızda muhabbet ettik. Muhabbetlerimizde meslekten uzak, bir tek siyasetçiyle ilgili bir şey konuşmadan geceyi bitirdik. 2 gün önce Selçuk Belediye Başkanı Filiz Hanım’ın eşi Gökhan Bey, İz Gazete’nin sahibi Ümit Kartal’ı arıyor. Anlatılan senaryoya göre biz oradaki 7 gazeteci, İz Gazete’ye reklam veren bütün belediye başkanlarına savaş açacakmışız ve onların aleyhine konuşacakmışız. İlk hedef Selçuk’muş. Daha önceki programımızda Selçuk’taki lansmanı Narlıdere’deki lansmanla beraber konuşmuştuk. O gün yaptığımız yayının kaydını Öncü Şehir Gazetesi’nin ortaklarından Mevlüt Dağdeviren, Filiz Ceritoğlu Sengel’in kocasına atıp, ‘Kirli ittifak iş başında. 7-8 kişilik bir arkadaş grubuyla bölye bir ittifak kuruldu. Bundan sonra sizinle uğraşacaklar. Sizi hedef seçtiler. Bunun ilk adımı atıldı’ demiş. Daha sonra telefon konuşması yapılıyor ve telefonda da bir senaryo çiziliyor. Hem İz Gazete, hem de Filiz Ceritoğlu Sengel’in hedef alındığı, benim hedef doğrultusunda bir yayın yaptığım ve bu yayınların devam edeceğini anlatmış. 

"HAYATIMDA İLK DEFA BÖYLE BİR SENARYOYLA KARŞILAŞTIM"

Ümit Kartal, Medya Ege’nin sahibi Arif Çayan’ı, Çayan da beni aradı. Biz ortalığı ayağa kaldırdık. Hızlı bir şekilde organize olup ‘Biz 7-8 kişiydik. Herkes zan altında. Kim bunu yaptıysa bu durumu Gökhan Bey’e soracağız’ dedik. Ümit Kartal ‘Konuyu ben bilyiorum. İsim bana söylendi. Eğer Gökhan Bey ismi söylemezse ben söyleyeceğim’ dedi. Ondan sonra sabah arkadaşlar Selçuk’a gidiyor, konu konuşuluyor. Gökhan Bey’e soruluyor. Gökhan Bey de ‘Bunu bana anlatan Mevlüt Dağdeviren’ diyor. Dağdeviren, İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) üyesi, aynı zamanda Ekonomi Muhabirleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi. Meslek örgütlerinde görevli kendisi. Gökhan Bey bu durumu söyleyince de Dağdeviren ‘Ben böyle bir şey söylemedim. Siz benim konuşmamı yanlış anladınız’ diyor. Dağdeviren böyle söyleyince Gökhan Bey onun kendisine WhatsApp’tan attığı mesajları diğer arkadaşlarımıza okuyor. Ben hayatımda ilk defa böyle bir senaryoyla karşılaştım. Güzel çizilmiş ve üzerinde kurgulanmış. Ben buradan özellikle Filiz Hanım’ın eşi Gökhan Sengel’e ve Ümit Kartal’a teşekkür ederim. Bu konuda bir irade ortaya koyarak, bu konunun aydınlanmasında bizimle birlikte hareket eden Mikail Karadaş, Gökhan Kafalı, Abdullah Polat, Adem Nakçı ve Arif Çayan’a teşekkür ederim. Dağdeviren’in Mevlüt Kömür’e de teşekkür ederim. Mevlüt Kömür’ün o akşam inanılmaz morali bozuktu ve en çok tepkiyi gösteren isimlerden birisiydi. Olay duyulduktan sonra da o kadar çok mahcup oldu ki… Biz Mevlüt Kömür’e bu konuda kendisini suçlamaması gerektiğini söyedik. Biz de gerçekten Mevlüt Kömür için çok üzüldük. Biz Mevlüt Dağdeviren’in bizimle ya da başka medya kuruluşlarının haberlerini atıp, başka insanlarla da aynı konuşmayı yapmış olduğu ihtimalinin üzerinde duruyoruz. 

"BİZE İTİBAR CELLATLIĞI YAPTI"

Öncelikle şunu söyleyeyim, İzmir’de 22 yıldır bu sektördeyim. Ben elimde gazete dağıtarak bu işe başladım. Haftanın 2-3 günü bu programda yorumlar yapıyoruz. Elimden geldiğince değerler doğrultusunda mesleğe yakışır bir şekilde işimi yaptım. Bu meseleğe başladığım günden bu yana hep gazeteciliğin onurunu korumak adına elimden ne geliyorsa yapmaya çalıştım. Bir gazeteci haksızlığa uğradığında yanında oldum. Kendi çalışanlarımla ilgili saldırı olduğunda karşılarında durdum. Ben gazetecilerle ilgili yapılan hiçbir şeyi görmezden gelmedim. Burada benimle beraber ismi geçen bütün arkadaşların gazetecilik dışında hiçbir faaliyeti yok. Dolayısıyla bizimle ilgili böyle iftiralar atan, itibar cellatlığı yapan birine sessiz kalmamız asla doğru değil. 

"DAĞDEVİREN'LE İLGİLİ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIM"

Ben yarın bu arkadaşla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunacağım. İzmir Ekonomi Muhabirleri Derneği Başkanı Murat Demircan’ı aradım. Kendisine bu konuyla ilgili disiplin sürecinin başlatılması gerektiğini söyledim. İGC’ye de şikayette bulunacağım, en azından bird aha hiçbir gazeteciye böyle iftira, karalama içerisine girmesin. Zaten Türkiye’de zor şartlarda bu mesleği icra ediyoruz. Birçok sıkıntılarmıız var. Sadece bir belediye başkanına yalakalık yapacaksın diye bizim onurmuzla haysiyetimizle kim oynar? Gidip de ‘Bunlar size kumpas kurdular’ denir mi? Bu arkadaşın geçmişine baktım. FETÖ’nün kurumlarında çalışmış. Ben nerede anladım onu? O gece biz konuşurken hiç konuşmadı. Sessiz sedasız durdu. O sırada kafasında tasarım yapıyordu. Dolasıyıyla iftiralarının, hakaretinin bedelini ödeyecek. Eğer biz itibarımızı satacaksak bu mesleği niye yapalım? Bu olay ortaya çıkmasa Selçuk Belediye Başkanı her gün bana veya oradaki arkadaşlara bakarken ‘Bunlar bir ekip, uzak duralım’ diyecek. Hayatımda hiçbir zaman operasyon içinde olmadım. Namussuzluk, hırsızlık yapmış adamı arkadaşım değil, babamın oğlu olsa da savunmam. 

"SOKAĞA NASIL ÇIKACAK MERAK EDİYORUM"

Sercan Avcı, benim yanımda çalışıyordu. Ben yetiştirdim onu. Bir gün geldi, ‘Kimi belediye başkanı, kimi milletvekili yapacağız?’ diye sordu. Ben de ‘Biz kimiz ki, oturup bunu planlayacakmışız’ dedim ve onunla yollarımı ayırdım. Bunu yapmış bir adamım, 10 yıl yürüdüğüm kişiyle yolumu ayırmışım. Benim görevim bu değil ki? Ama insanlara bakıyorsunuz her şey bir şeyler tutturmaya çalışıyor. Şimdi bu arkadaş nasıl bakacak insanların yüzüne, nasıl sokağa çıkacak merak ediyorum. İnsanda biraz haysiyet, şeref olacak. Bu kadar insana haksızlık yaptı, bize itibar cellatlığı yaptı. Biz bu arkadaşla ilgli savıcığa ve meslek örgütlerine şikayette bulunacağız.

"YARDIMOĞLU ÇALIŞTIĞI KURUMUN LAPTOPUNU GASP ETMİŞ"

KUT TV meselesiyle ilgili birçok insan aradı ve aramaya devam ediyor. İlhan Kut’un yanında olan bir gazeteci var: Suavi Yardımoğlu. Uzun yıllar Ege TV’de spor müdürlüğü yaptı. İlhan Bey her ay personel değiştiriyor, personelin maaşlarını ödemiyor. Bu kişi de onun yanında benimle ilgili dedikodu yapmış. Ben de numarasını aldım, aradım açmadı. Mesaj attım. ‘Seninle işim olmaz’ yazmış. Konunun ne olduğunu bilmiyor, fakat tahmin ediyor.  Ben de ‘Dedikodu yaparak arkamdan konuşacaksın. Ben aradığımda da bana ‘Seninle işim olmaz’ diyeceksin. Öyle yağma yok’ dedim. İkincisi, de ‘Önce laptopunu gasp ettiğin kurumun bilgisayarını geri ver’ dedim. Cevap olarak ise ‘Ben emeğimin hakkını aldım, o benim tazminatım’ dedi. Bu konuyu Hakan Bey (Kandemir) bize anlattı. Son Mühür Gazetesi’nde çalışmış. Kurumun laptopunu alıyor ve ‘Vermeyeceğim. Sizden tazminat hakkım var' diyor. Tazminat hakkın varsa mahkemeye gider, hakkını alırsın. ‘Ben o kurumun ayakta kalması için bir sürü çaba gösterdim, yeri geldi şoförlük yaptım’ dedi. İşte mesleğin anasını böyle ağlattınız. Onun çantasını taşıyarak, buna şoförlük yaparak gazetecilik mesleğinin itibarını yok ettiniz. Gelmişsin 60 yaşına, emekli olmuşsun. Git evinde otur, ona buna şoförlük yapma. Böyle meslektaş olur mu? Bu adamdan karakter, şahsiyet, ahlak bekler misin? 

İLHAN KUT'A: KÜBA'YA GİDECEĞİNE MAAŞLARI ÖDE

İlhan Kut 1 aydır insanların maaşlarını ödememiş. Bugün diyormuş ki ‘Moralim çok bozuk. Eşimle Küba’ya gideceğim’. Küba’ya gideceğine git çalışanların maaşlarını öde. Ben bu kadar konuşuyorum, neden beni mahkemeye vermiyor? Ben niye konuşuyorum burada? Adam bir sahtekarın yanında durup beni eleştiriyor. Yalan yanlış konuşuyor. Üreten adam konuşmaz. TV35’i ilk kurduğumda 45 kişi çalışıyordu, dedikodudan geçilmiyordu. Sayı 20’ye düşünce herkes iş yapmaya başladı. Bu adamların da yapacak işi yok, iki sahtekar karşılıklı dedikodu yapıyorlar. Konu da şu: Biz bu stüdyoyu yaparken bir arkadaşımızdan hizmet satın aldık. İşe başlamadan parasını gönderdim. Demişler ki ‘Bu stüdyonun parası ödenmemiş’. Stüdyoyu yapan arkadaşla konuştum ‘Ben böyle bir şey konuşmadım’ dedi. Bu kentte bir Allah’ın kulundan kimsenin benden bir kuruş alacağı yok." 

Yorumlar (0)
banner83
32
parçalı az bulutlu
banner84
banner82
Namaz Vakti 29 Haziran 2022
İmsak 03:53
Güneş 05:43
Öğle 13:20
İkindi 17:14
Akşam 20:47
Yatsı 22:28
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31