İşçiden Bayraklı Belediyesi’ne hodri meydan: Bayraklı’da grev sinyali

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) İzmir 6 No’lu Şubesi, Bayraklı Belediyesi’ne bağlı Bayraklı A.Ş.’de çalışan işçilerin yaklaşık iki aydır toplu sözleşmeyle güvenceye alınan haklarını alamadıkları ve bunun yanında mobbinge maruz bırakıldıkları ve işçinin rızası olmadan iş yeri ve görev değişikliği yapıldığı gerekçesiyle gerçekleştirdikleri basın açıklamasında sorunların çözülmemesi durumda greve gideceklerini söylediler.

Güncel 11.06.2021, 12:43 11.06.2021, 12:51
İşçiden Bayraklı Belediyesi’ne hodri meydan: Bayraklı’da grev sinyali

TENZİLE AŞÇI/EGEPOSTASI- Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) İzmir 6 No’lu Şubesi, Bayraklı Belediyesi’ne bağlı Bayraklı A.Ş.’de çalışan işçilerin yaklaşık iki aydır toplu sözleşmeyle güvenceye alınan haklarını alamadıkları ve bunun yanında mobbinge maruz bırakıldıkları ve iş yerlerinde işçinin rızası olmadan iş yeri ve görev değişikliği yapıldığı gerekçesiyle bugün şirket önünde bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Yapılan açıklamada, sendika temsilcilerinin ve işçilerin, bazı yöneticiler tarafından tehdide ve baskıya maruz bırakıldığı ifade edilirken, sorunların çözümü için adım atılmadığı söylendi. İşçiler, yapılan açıklamada, sorunların çözülmemesi durumunda önce iş yavaşlatma, ardından grev mesajı verdiler.

“TEHDİTLERE VE BASKILARA BOYUN EĞMEYECEĞİZ”

Sendika adına basın açıklamasını yapan DİSK 6 Nolu Şube Sekreteri Muhsin Akıcı, sorunların çözülmemesi durumunda greve gidileceği mesajı verdi ve şunları söyledi; “Yaklaşık 2 aydır bayraklı belediyesinden çalışan üyelerimizin yaşadığı başta işyeri değişikliklerinde yaşanan hukuksuz uygulamalar çeşitli vasıflarda çalışan üyelerimizin vasıflarının hala verilmemiş olması, toplu sözleşme ile kazanılan pirim haklarımızın geriye dönük kısmının hala ödenmemiş olması, izin kullanırken ya da izin ücretimizi talep ederken yaşanan sıkıntılar, Bununla birlikte terfi bekleyen işçilerimizin terfileri ile ilgili çalışmaların savsatılması, kadın üyelerimizin çalıştıkları iş kodları dışında işlerde çalıştırılmaya zorlanması, sendika temsilcilerine sendika yöneticilerine ve üyelerimize yönelik tehdit ve hakaretlere işçilerin iş sağlığı ve iş güvenliği kapsamında aldığı iş kıyafetlerinin eksik verilmesi gibi birçok konuda sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu konuların çözülmesi için bütün diyalog yolları tüketilmiştir. Sorunlarımıza çözüm bulunamamıştır. Bundan sonra bizim için örgütlü gücümüzü kullanmaktan başkaca bir yol bırakılmamıştır. Maalesef şirketle yaptığımız görüşmelerin sonuç vermediğini belirtmek isteriz. Mevcut sorunlarımızın çözülmemesi durumlarında önümüzdeki günlerde kitlesel bir eylem, iş yavaşlatma ve daha sonrasında iş bırakma eylemlerimiz olacaktır. Tehditlere ve baskılara boyun eğmeyeceğiz.”

“ÖZELLİKLE KADIN EMEKÇİLERİMİZ ÜZERİNDEN BAŞLAYAN BİR SÜREÇ VAR”

Açıklamanın ardından konuşan DİSK 6 No’lu Şube Başkanı Değer Yıldız, işçinin rızası olmadan iş yerlerinde değişiklikler yapıldığını ifade etti ve “Başta toplu sözleşmemizin imzalanmış maddelerinin yok sayılması, sözleşme maddelerinin uygulanmaması, bununla beraber hukuka ve kanuna aykırı işlemlerin yapılmasıyla özellikle kadın emekçilerimiz üzerinden başlayan bir süreç var. Yaklaşık 12 yıldır Bayraklı Belediyesi’nin sosyal hizmetler, kültür işleri müdürlüğü vb. idari binalarda çalışan kadın arkadaşlarımızın bilerek ve isteyerek dış bölümlere sürülmesi söz konusu. Bunu kendilerine defalarca anlattık ve bize sözleşmede olduğunu söylediler. Evet sözleşmede aynı işi yapan arkadaşların görevlendirilmesi söz konusudur. Yalnız meslek kodları ve yaptığı işler ayrı olan arkadaşlarımızın hiçbirinin park-bahçelere ve temizlik işlerine gönderilmesi doğru, hukuki ve ahlaki değildir” dedi.

BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISINDAN TEHDİT İDDİASI

Hak arayışlarını sürdürdükleri sırada Bayraklı Belediye Başkan Yardımcısı Tülay Şaroğlu tarafından tehdit edildiklerini ifade eden Başkan Yıldız, “Bu sorun, bürokrasi sorunu. Özellikle şu anda başkan yardımcılığı konumunda olan bir şahıs hiç çekinmeden, korkmadan ve göğsünü gere gere DİSK Genel-İş gibi bir sendikanın işyeri temsilcisine ‘Sizi de sendikanızı da bitireceğim’ diyebiliyorsa bunun hesabını herkes verecek. Aynı şekilde yıllardır nerede çalıştığı belli olmayan birilerini getirip sosyal hizmetlerde şef yapmışlar. Çıkıp onarın dediği hukuksuz işler yapmayan, sözleşmesine sadık kalan işçilere, ‘Hepinizin değeri 100 milyar kadar değil’ diyerek insanlara teklif edebiliyorlar. Bizler, Bayraklı Belediyesi’nin emekçileri olarak, Bayraklı’nın gerçek sahipleriyiz. Bu belediyeyi birlikte kurduk. Sokaklarını biz temizledik, çöplerini biz temizledik, parklarını biz yaptık Yıllardır köle gibi çalışıyoruz ve sonunda insan gibi bir sözleşme imzalayıp rahata erdiğimizi düşünürken bu sefer de bizi işimizle, ekmeğimizle, geleceğimizle tehdit ediyorlar. Bundan sonra kimseye eyvallahımız yok” diye konuştu.

“YARIN SIRA KENDİLERİNE GELDİKLERİNDE YANLARINDA KİMSEYİ BULAMAZLAR”

Toplu sözleşmeyle kazanılan 3 temel hakkın çiğnendiğini ifade eden Başkan Yıldız, “Toplu sözleşmeyle kazanılmış 3 temel madde var. Bunlardan biri işçilerimizin yaptığı günlük işler karşılığında aldıkları primler. Yaklaşık 5 aydır bu primlerin akıbetinin peşindeyiz. Bugün yarın derken en son sorduğumuzda ‘Paramız yok’ dediler Olmayabilir onu anlarız. Ama gelip ödeyemediğinizi ve birkaç ay sonra vereceğinizi söylersiniz. Biz sizi alkışlayıp göndeririz, gereken fedakarlığı yaparız.  Diğer bir madde de şu: Yıllarca KHK’sıydı, taşeronuydu her türlü musibet bize yağdı. Onların arasında izin ücreti orunumuz vardı. Biz bunu sözleşmeyle çözdük. Bütün arkadaşlarımızın yıllık izne çıkarken 700 lira izin ücreti alması konusunda anlaşma sağladık. Bugün geldiğimiz noktada, izi ücretlerimizi veremeyecekleriniz, işçilerin izinlerinin çok olduğunu ve kullanması gerektiğini söylediler. Bir işçi bir yıl çalıştıysa izin kullanması haktır. Siz yıllardır işçinin izin haklarını kullandırtmayıp biriktireceksiniz bugün de buna laf edeceksiniz! İşçilere işinin koşullarına uygun iş elbisesi verilir. İş elbisesini bir çabanın sonucunda bir yere getirdik. Ama bu sefer de 10 yıldır işçilerimize ödenen elbisenin miktarında azalmaya gittiler. Her ne kadar şirket ve sendika ortak bir elbise seçmiş olsa da gelen pantolonların bacak aralarının dar olması, kalıplarının kötü olması bir sorun teşkil etmekte ve işçi kardeşlerimiz bunu giyememektedir. Biz bu sorunu kendilerine ilettiğimizde dedikleri şey şu: ‘Demek ki düşük bel pantolon giyiyorlar, ondan olmuyor.’ O yüzden hep beraber direneceğiz ve mücadelemizi yükselteceğiz. Şunu hiç kimse unutmasın. Bugün ailesi, kardeşi ve işçi arkadaşları için sesini çıkartmayanlar yarın sıra kendilerine geldiklerinde yanlarında kimseyi bulamazlar. Bayraklı Belediyesi’nin bir de meşhur kafeleri var. Sendika yönetimine geldiğimizden beri bu kafelerde sorun yaşıyoruz. Ne gecemiz var ne gündüzümüz! Arkadaşlarımızın ekonomik ve sosyal haklarını sözleşmeyle iyi bir yere getirmiş olmamıza rağmen iş yerinde yaşanan sıkıntılar arkadaşlarımız canından bezdirmiş durumda” ifadelerini kullandı.

Konuşma esnasında polis ile sendika üyeleri arasında kısa bir tartışma ve arbede yaşandı ancak araya girilmesi sonucunda olay büyümeden taraflar ayrıldı.

“HER TÜRLÜ BEDELİ ÖDEMEYE HAZIRIZ”

Başkan Yıldız, yöneticilere “Hodri Meydan” diyerek baskılara boyun eğmeyeceklerini ifade etti ve Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal’a seslenerek şunları söyledi; “Ne zaman bir hak için başvuru yapsak her seferinde karşımıza çıkan şey şu: ‘Siz her şey karışıyorsunuz, gelin size verelim siz yapın.’ Biz belediye yönetmek istemiyoruz. Belediyeniz sizin, sokaklar bizim olsun. Şirketi yönetenler, daha önce yaşanan kavga ve sorunları sanki bu ülkenin savcılarıymış gibi araştırıp bulup o sorunları işçi arkadaşlarımızın önüne çıkarıp onları işten atmakla tehdit ediyorlar halbuki disiplin maddesi açık. Hiçbir işçiyi disipline sevk etmeden işten atma hakkına sahip değilsiniz. Uyarıyoruz. Biz, her türlü bedeli ödemeye hazırız. Cesareti olan varsa, yüreği olan varsa buyursun bizi bitirsinler. Bizler Bayraklı Belediyesi emekçileri olarak, Bayraklı Belediyesi’nin, şirket yönetiminin ve kendini bilmez birkaç çakalın sağda solda işçimizi tehdit etmesine boyun eğmeyeceğiz. Şunu herkes bilecek. Günü ve zamanı geldiğinde de bunu hesabını sormayı biliriz. Biz buradan Sayın Belediye Başkanına sesleniyoruz: Eğer gerçekten seninle birlikte hazırladığımız toplu sözleşmenin kurallarını yerine getirmezseniz lütfen buna bir çare bulun. İş çözmeyi bilen, insana saygılı biriyle muhatap edin. Biz de bu insanlarla uğraşmayalım. Bundan sonra süreç şu; bu sorunlar çözülmezse Pazartesinden itibar alacağımız kararlar belli. Bir sözümüzle Bayraklı halkı arkamızda. Bizler bugün kendi hakkımızı aramak için alanlardayız. Yarın size hizmet edemezsek, sokaklarınızı temizleyip çöplerinizi alamazsak bunun sorumlusu Bayraklı Belediyesi’dir.”

Yorumlar (0)
banner83
33
açık
banner84
banner82
Namaz Vakti 25 Haziran 2021
İmsak 03:52
Güneş 05:42
Öğle 13:19
İkindi 17:13
Akşam 20:46
Yatsı 22:28
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30