Hulusi Akar: Peşkeş lafı var bu bizi üzüyor, kevgir lafı var bizi üzüyor

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Bizim TSK’nın, MSB’nin, yurt içinde, sınır ötesinde, Suriye’nin kuzeyinde, Irak’ın kuzeyinde terörle mücadele konusunda operasyon yapmak için gerçekten hiçbir suni gerekçeye ihtiyacımız yok. Yani dolayısıyla İstiklal Caddesi’nde şu oldu, bu oldu kesinlikle böyle bir şey söz konusu değil” dedi.

Güncel 23.11.2022, 11:43
Hulusi Akar: Peşkeş lafı var bu bizi üzüyor, kevgir lafı var bizi üzüyor

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bugün, Milli Savunma Bakanlığı’nın 2023 yılı bütçesi görüşüldü. Görüşmelerde son olarak, gün boyu yapılan eleştirilere ve sorulan sorulara cevap veren Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, özetle şunları söyledi:

“Burada sorular ve yorumlarda, Ahmet Kaya’nın türküsü aklıma geldi. Nereden baksan tutarsızlık, nereden baksan ahmakça. Cevapları verilmiş, tartışması yapılmış, konuşulmuş, görüşülmüş yazılı ve sözlü aleni konular var. Bunlar soru veya yorum, cevapları atlanarak, yeni birtakım yorumlar inşa edilmeye kalkıldı. Bunlar uygun değil yani, birlik ve beraberlik için, beraber çalışmamız bakımından uygun olmadığını sizlere kibarca ifade etmek istiyorum.

Tabii ki 85 milyon vatandaşımızın güvenliklerini sağlayacağız, tabii ki güvenlikçi olacağız. Diğer taraftan da bu özgürlüklere mâni değil. Diğer ülkelerde nasılsa, e buna göre özgürlükler verilecek. Konuşmamın sonunda biz dedik ki, binlerce yıllık tarihimizden süzülüp gelen mili, manevi ve mesleki değerlerimiz, asil milletimizin duasını aldığımız ilhamla akıl ve bilim çerçevesinde, Anayasa çerçevesinde, yasalar doğrultusunda hiyerarşi. Hiyerarşi de Cumhurbaşkanımız, bakan, diğer Genelkurmay ve kuvvetler. Bu çerçevede çalışmaya çalışıyoruz. Bunu yaparken tabii ki yasalar, Anayasa. Bunun anlaşılmasını arzu ediyoruz.

“BİZİM BURADAKİ YAPTIĞIMIZ SON DERECE TEMİZ, BUNA İNANIN”

Yeni Osmanlıcılık diye ortaya bir şey atıldı, bunu Yunanlar çok kullanıyor. Ülkemizde de bazı arkadaşlarımıza, akademisyenlere, basına, medyaya ve siyasete bu intikal etti. Öyle bir şey yok. Şimdi Suriye’yi konuşalım. E Suriye’de Kilis’te cami vuruldu. DEAŞ’tan dolayı… Buna karşı, ‘Efendim bizim DEAŞ’a karşı mücadelemizi engelliyorsunuz’ diyorlar yurtdışında. DEAŞ’a karşı göğüs göğüse mücadele eden, 4 bin 500 civarında DEAŞ’lıyı etkisiz hale getiren Türk Silahlı Kuvvetleri. Diğer taraftan bu operasyonlarda koalisyon kuvvetlerinin kullandıkları, hava taarruzları sırasında istemeden ölümüne sebep olduk diye kendi sitelerinde yazdı. Afganistan’da kimine göre 90, kimine göre 150. Koalisyon kuvvetlerinin ifade ettikleri 1300- 1500 civarındaki sivil ölümün aslında 8 ila 13 bin olduğunu batılı kaynaklar söylüyor. Şimdi bunların hiçbiri konuşulmuyor, bunlar insanlık meselesi değil. Bizim buradaki yaptığımız son derece temiz, buna inanın. Bunun dışında bizim emir veremiz, talimat vermemiz, bir şeye göz yummamız asla söz konusu değil. Bütün yaptığımız faaliyetler 51’inci madde, meşru müdafaa, insan hakları, buna karşı yapılacak. 

“ÜLKELER GÜCÜNE BAKMADAN ORADA RACON KESMEYE KALKIYORLAR”

Falanca ülke, filanca yerden kalkıyor 10 kilometre Suriye’ye geliyor. Doğu Akdeniz’e geliyor. Siz bir entelektüel olarak, bu konuları bilen akademisyen, siyasetçi olarak bunları görmeniz lazım. Ne işin var senin orada. İnsanlar, ülkeler boyuna gücüne bakmadan orada racon kesmeye kalkıyorlar. Biz seyir mi edeceğiz?... Sayın Cumhurbaşkanımızın yaptıklarını taraf tutmadan iyi görmek lazım. Gerçekten son derece kişilik ve kimlikli politika izleniyor. Bütün liderler ile yapılan temaslar herhangi bir Türk vatandaşına onur verecek şekilde gidiyor. Ne söylenecekse bu milletin hakkı ve menfaati olarak bunların hepsi masada. Bunların hepsi açıkça ortaya konuyor, gözlerinin içine baka baka söyleniyor. Bunların bir kısmı açılanıyor, bir kısmı açıklanmıyor. Fakat yine kişilikli ve kimlikli politikadan bahsediyoruz.

Bir şey yapalım, ülkenin bekası ve milletin refahı için. Bunun görülmesi gerçekten çok önemli… Kendi kitlesine, arkadaşlarına konuşmak için burada bizleri, üyeleri kullanmak da hiç yakışık değil. Burada ne varsa samimi olarak fikrimizi, zikrimizi söyleyelim. Ona göre herkes bundan yararlansın, o istikamette ilerleyelim.

“BU HUDUTLARDAN KİMSE GEÇMESİN DİYE GECE GÜNDÜZ KENDİMİZİ YIRTIYORUZ”

Hudutlar kevgire döndü, gerçekten çok zararlı bir kelime. Yanlış bir kelime. Bunu kullanmamak lazım. Varsa bir şey tabii ki bizim görevimiz bu. Bu hudutlardan kimse geçmesin diye gece gündüz kendimizi yırtıyoruz. Bunda çok kısa bir süre önce bizim huduttaki nöbetçilerimiz ‘Amca nereye gidiyorsun?’ diye çevirdikleri zaman oradaki vatandaşımızı, adam nöbetçiye kızıyordu. ‘Ne karışıyorsun, tarlama gidiyorum’ diyordu. Çünkü evi Türkiye’de, tarlası Suriye’de. Şimdi böyle bir şey asla söz konusu değil.

KOORDİNASYON SORUNU OLMASI SÖZ KONUSU DEĞİL”

Bizim İçişleri, Milli Savunma bakanları ve Sayın Cumhurbaşkanımız, MİT Başkanı, Dışişleri Bakanı gece gündüz beraber. Bizim beraber olmamızın ötesinde, şu anda dahi bizim Genelkurmay, Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, MİT’ten arkadaşlarımız gece gündüz beraber çalışıyorlar. Koordinasyon sorunu olması söz konusu değil… Toplam 1 milyon kişi bizim operasyon yaptığımız bölgelere güvenli, gönüllü ve saygın bir şekilde döndüler. Koordinasyonda sorun yok.

“SADAT’LA İLGİLİ MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI OLARAK HİÇBİR İLİŞKİMİZ OLMADIĞINI KESİNLİKLE SÖYLÜYORUM”

SADAT’la ilgili Milli Savunma Bakanlığı olarak hiçbir ilişkimiz olmadığını kesinlikle söylüyorum. Bu tamamen bizim dışımızda bir hadise.

“BİZİM S-400 İLE İLGİLİ BİR PROBLEMİMİZ YOK”

Bu S-400 sürekli gündeme geliyor. Gerçekten bizim S-400 ile ilgili bir problemimiz yok. Biz NATO üyesi olmaktan dolayı, batı ülkeleriyle çalışmaktan dolayı bu nedenle işe başlarken ülkemizin, 85 milyonun hava savunmasını uzak menzilli... Biz bunu temin etmeye Amerika'dan başladık. Patriottan başladık. Olmadı. Ne yapacağız? Buna ihtiyacımız var. S-400 oldu. S-400 nerede? S-400 yerinde. Kullanılmaya hazır. Her şeyi hazır. Böyle bir tehdit geliştiği takdirde ülkemizin hava savunmasının nerede olacağını karar verdikten sonra bunu götürür ve kullanırız.

“EFENDİM BU MADALYAYI NASIL ALDIN, MECLİS'E NİYE GELMEDİN? VERDİK, BUNLARIN HEPSİNİN CEVABI VAR”

Orada biraz fazla abartılı cevap verdik. Sorulara karşı bizim temel tepkimizin sebebi bu sorular onlarca kez soruldu. Efendim bu madalyayı nasıl aldın, Meclis'e niye gelmedin? Verdik, bunların hepsinin cevabı var. Meclis'e geldiğimizde bize sorulabilecek sorular neler varsa bunların hepsinin cevabı yazılı olarak internet sayfalarında... Bana 15 Temmuz sonrası Meclis, mahkemeler, savcılık bize ne dediyse, bize düşen görev neyse biz yaptık. Hepsi ortada duruyor. Başka amaçlarla bilinen şeylerin, bilerek, isteyerek, inanarak bir şey söylemesi, bir iddiada bulunması saygıdeğer. Ama birilerinin adına, eline tutuşturduklarıyla, birilerinin kafasına girdiğiyle birtakım işler çevirmeye kalması karşıda tepki uyandırıyor.

“OPERASYON YAPMAK İÇİN GERÇEKTEN HİÇBİR SUNİ GEREKÇEYE İHTİYACIMIZ YOK”

Bizim TSK’nın, MSB’nin, yurt içinde, sınır ötesinde, Suriye’nin kuzeyinde, Irak’ın kuzeyinde terörle mücadele konusunda operasyon yapmak için gerçekten hiçbir suni gerekçeye ihtiyacımız yok. Yani dolayısıyla İstiklal Caddesi’nde şu oldu, bu oldu kesinlikle böyle bir şey söz konusu değil. Çünkü biz, başından beri söylüyoruz. En son terörist, etkisiz hale getirilinceye kadar bu mücadele devam edecek.

“PEŞKEŞ LAFI VAR BU BİZİ ÜZÜYOR. KEVGİR LAFI VAR BİZİ ÜZÜYOR”

Arkadaşlar bir de bu kelimelerin kırıcı olmaması lazım.  Peşkeş lafı var bu bizi üzüyor. Kevgir lafı var bizi üzüyor. Hududu anlatıp duruyoruz. Kevgir falan değil. Böyle bir şey yok. Danıştay’a dört kere gidildi. Danıştay, diyor ki normal bu işlem diyor. Bizler, akıl, bilim, anayasa… Bakanlığımız böyle çalışıyor. Yanlış bir şey varsa düzelttik. Düzeltmeye de çalışıyoruz.

“ASKERİ, ASKER SINIRINDA TUTUYORUZ”

Biz, yani ben Bakan olarak elimizden geldiğince askeri, asker sınırında tutuyoruz. Bütünüyle. Tek işimiz bu… Dolayısıyla bu siyasallaşma meselesinin de dikkatli kullanılması lazım. Her şey şeffaf. Hâkime de açık, savcıya da açık.

Bir düzelteceğimiz konu da okullar kapatılmadı. Harp okulları görevine devam ediyor, Kurmay mektepleri görevine devam ediyor. Bir düzenleme yapıldı. Bağlantılar yapıldı. Liselerin kapatılması söz konusu oldu. Öbür tarafından Kuleli’nin müze olması söz konusu değil.

“15 TEMMUZ TABİ HEPİMİZ İÇİN BÜYÜK BİR TRAVMA BUNUN TEKERRÜR ETMEMESİ İÇİN HER TÜRLÜ TEDBİRLERİ ALIYORUZ”

Askeri hastaneler, okullar vs. gibi konularda da 15 Temmuz tabi hepimiz için büyük bir travma bunun tekerrür etmemesi için her türlü tedbirleri alıyoruz. Bunlarla ilgili birtakım uygulamalar yapıldı. Bundan sonra da askeri hastane, askeri yargı bir şekilde şekillenecek. Çalışmalarımız arasında.”

Yorumlar (0)
banner83
banner84
banner82
banner114
Namaz Vakti 29 Kasım 2022
İmsak 06:34
Güneş 08:00
Öğle 13:05
İkindi 15:37
Akşam 17:59
Yatsı 19:20
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 15 34
2. Rizespor 14 25
3. Pendikspor 14 25
4. Keçiörengücü 14 25
5. Boluspor 14 25
6. Samsunspor 14 24
7. Manisa FK 14 23
8. Bodrumspor 14 22
9. Bandırmaspor 14 21
10. Sakaryaspor 15 19
11. Altay 14 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 14 16
15. Erzurumspor 14 14
16. Altınordu 14 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 14 7
19. Denizlispor 14 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4