‘Farklı Kutuplar’ fark yarattı: Gündem İZBETON ve Serdar Aksoy

TR35 Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Umutoğulları, Gazeteci Ali Eyçe, Avukat ve Siyasetçi Murat Aydın ve İzmir Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Fikret Mısırlı, TR35 ekranların yayınlanan Farklı Kutuplar programında İzmir’in tartışmalı konularını değerlendirdiler. Dörtlü, son günlerde İzmir gündeminde en çok konuşulan konular olan İZBETON iddialarını ve geçtiğimiz hafta adli kontrol şartıyla tahliye edilen Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un göreve dönüp dönemeyeceği konularını değerlendirdi.

Güncel 13.07.2021, 20:26 13.07.2021, 22:39
‘Farklı Kutuplar’ fark yarattı: Gündem İZBETON ve Serdar Aksoy

EGEPOSTASI- TR35 Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Umutoğulları, Gazeteci Ali Eyce, Avukat ve Siyasetçi Murat Aydın ve İzmir Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Fikret Mısırlı, TR35 ekranların yayınlanan Farklı Kutuplar programında İzmir’in tartışmalı konularını değerlendirdiler. 

Umutoğulları, Aydın, Eyçe ve Mısırlı, geçtiğimiz ay İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal’ın İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı hizmet veren İZBETON A.Ş’ye ilişkin iddialarını masaya yatırdılar.

Hızal, İzmir Büyükşehir Belediyesi Haziran ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda İZBETON’un 60 milyonluk kredi talebinin gündeme getirilmesinin ardından şirketin, borçlarını ödeyemediğini ve alacaklılıklarla “Bürolarda görüşüyorlar” ifadelerini kullanmış ve ‘kapalı kapılar’ ardında pazarlıklar yapıldığını iddia etmişti.

Hızal sözlerinin ardından, bir gazeteciye verdiği demeçte bu görüşmelerin bir milletvekilinin ofisinde yapıldığını belirtmişti.

Konuyu yorumlayan Umutoğulları, “Bu tip olayların muhatabı yargıdır. Bunu vatandaştan alıyorsunuz. Özgür Bey, grup başkanvekili. Muhtemelen kendisine birçok şikayet gidiyor. Nasıl ki muhalif milletvekilleri çıkıp elinde belgelerle hükümetle ya da bir bakanlıkla ilgi konuşuyor. Bu şikayetler ya o kurumların içindeki insanlardan geliyor ya da vatandaştan geliyor. Şimdi burada da İZBETON Genle Müdürü’yle ya da bir milletvekiliyle ilgili böyle bir iddia varsa ki bu çok vahim bir iddia. Türkiye’de ‘Aylık 10 bin dolar alan siyasetçi kim’ diye ortalık ayağa kalkmışken Özgür Hızal büyük bir sükse yapar. Bu tip iddialar, bir siyasetçi için çok iddialı. Çünkü ispatlamakla yükümlüsünüz, elinizde çok güçlü bir delil olması lazım. Bir milletvekilinin ofisine bir şirketin alacaklıların gidip pazarlık yaptığını söylemek çok iddialı bir cümle. Bunu sağlam kazığa bağlamadan konuşmuşsan sonu kötü” dedi.

YARIYA NEDEN GİDİLMEDİ?

Umutoğulları’nın ardından konuşan Eyce, “Ben orada sağlam kazığı söyleyeyim. Murat Bey burada hukukçu kimliğiyle bulunuyor Özgür Bey de avukat. Bir hukukçu, söyleminde eğer altı dolu değilse daha üsluplu kelimeler kullanır, eğer altı doluysa daha mantıklı kelimeler kullanır. Daha da zorlarsanız en son çıkaracağını çıkartır. Ben Özgür Bey’i aradım. Bu söylemin ne olduğunu nereye gideceğini sordum. Neticede kendisine dava da açılabilir. Kendisi bana  ‘Yeri ve zamanı geldiğinde biz hepsinin zaten gereğini yapacağız’ diye bir söylemde bulundu. Ne var ne yok bilemem. Ama neticede Özgür Bey mobilyacı olsaydı ya da gazeteci olsaydı hukuk bilmediğini söyleyebilirdim. Ama konuşan kişi bir avukat. Bir avukat konuşuyorsa eğer elinde bir delil vardır. Altı dolu mu? Bana göre dolu. Onun doluluğuna nereden geliyorum? Hukukçu kimliğine dayanarak söylüyorum ki eğer bu lafları edebiliyorsa mutlaka bunun altında donatıları ve bilgiler vardır” ifadelerini kullandı.

Eyce, Umutoğulları’nın “Elinde belge varsa neden savcılığa gitmiyor” sorusuna ise şu şekilde yanıt verdi; “Meclis, konuşma yeridir. Önce yargıya gidip sonra mecliste konuşamazsınız. Önce mecliste konuşursunuz, bu tartışılıp araştırılır. Sonra iş çok sıkıya gelirse o zaten yargıya intikal eder. Ben bir şey buldum. Hiç meclise gitmeyeyim partilerle bunu müzakere etmeyeyim, direkt yargıya gideyim düşüncesi de yanlış. Demokratik hakkınızı kullanıp o söylemi yaparsanız, ona karşılık cevap alırsınız.” 

Delil konusunda yorumda bulunan Umutoğulları, “Elinde ispatlayacak bir şey olsa bence Özgür Bey çoktan savcıya koşmuştu” dedi. 

“ONUN KALİBRESİNDEKİ BİR HUKUKÇUYA VE SİYASETÇİYE YAKIŞMAMIŞTIR”

Murat Aydın ise Hızal'ın sözlerinin anlamını daha sonra açıkladığını belirtti ve  “Özgür bey öncelikle değerli bir hukukçudur. Sizin söylediğiniz gibi Özgür Bey de bir hukukçu olarak altı boş bir iddiayı ortaya getirmez. Ama böyle değil. Altı boş bir iddia olduğunu ben söylemiyorum. O kendisi mecliste söyledi. O gün mecliste gergin bir ortam vardı.  Özgür Bey o gergin anda sözünü, düşündüğünden farklı şekilde dile getirdi. Hani maksadını aşan denir ya… Bunu da Özgür Bey daha sonra söz aldı ve söyledi. Kendisi, bahsettiği görüşmelerin katakulli işleri değil de normal alacak verecek hesapları, avukatla avukat arasında olan görüşmeler olduğunu ifade ettiğini belirtti. Ben onun sözüne itibar etmek zorundayım. Eğer sözün manası buysa sorun yok. Özgür Bey’i ihtiyatı koymadan eleştirmek istemem. Bu söz, eğer ilk söylediği anlamdaki gibiyse onun kalibresindeki bir hukukçuya ve siyasetçiye yakışmamıştır. Çünkü onun kalibresindeki bir hukukçu ve siyasetçi, sözlerinin altını doldurur, iddialarını somutlaştırır ve yasal yollara başvurur” ifadelerini kullandı. 

Mısırlı ise iddialara ilişkin şunları söyledi; “O gün asıl İZBETON’un faaliyetleri ve yapıl olduğu hizmetler tartışılıyordu. Biz çok geniş konular içinden tartışıyorduk bunu. Bizim o günkü konuşmalarımızda bir Sayıştay raporundan bahsettik. Raporda, İZBETON’un son 5 yılda 175 milyon lira zarar ettiği söyleniyordu. Ayrıca yönetim kurulu kararıyla 68 milyon yetkisiz borçlandığı belirtiliyordu. Özgür Başkanımızın tam açılım yaptığı yerde, banka tarafından verilen kredilerin İZBETON tarafından vadesinde ödenmediğini ve bundan kaynaklanan birtakım borç yüküne girdiğini ve bunun yasal faizlerle birlikte İZBETON’a kamu zararına dönüştüğünü söyledi. Özgür Başkanımızın iddiasında ortaya koyduğu şeyin mutlaka belgesi vardır. Bunu durduk yere söylememiştir. Bunu kamuoyuna illa ki açıklayacaksa beli de taraflardan birinin çıkıp ‘ben yaptım’ demesini bekliyordur ya da mahkeme sürecinde bunlar delil gerektiriyorsa Özgür Başkanımız bunların altına delil koyacak durumdadır.”

AKOY BAŞKANLI GÖREVİNE GERİ DÖNECEK Mİ?

Programda konuşulan konulardan biri de geçtiğimiz kasım ayında “zimmet ve irtikap” suçlarıyla tutuklanarak cezaevine gönderilen ve geçtiğimiz hafta görülen mahkemesinde şartlı tahliye edilen Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un görevine dönüp dönmeyeceği oldu. 

Konuyu bir hukukçu olarak değerlendiren Aydın, “Bir insanın suçlu olup olmadığı mahkeme kararıyla belli olana kadar benim için suçlu değildir. Sayın Aksoy’un belediye başkanlığı görevinden alınmasının iki sebebi var. Birincisi tutuklanmış olması. Tutuklanmak, artık tek başına belediye başkanlığı görevini yapamama haline gelmek demektir. İkincisi de açığa alınmak. İçişleri Bakanlığı, tutuklanmasının ardından Sayın Aksoy’u aynı zamanda açığa aldı. Böylece iki neden başkanlık yapamaz hale geldi. Sadece tutuklama kalsaydı açığa alınmasaydı o gün tahliye olduktan sonra gelip başkanlık koltuğuna oturabilirdi. Ama açığa alınması da söz konusu olduğu için bu açığa alınma işlemi kaldırılıncaya ya da mahkeme tarafından mahkumiyet dışı bir karar verilinceye kadar kendisi görevine dönememiş olacak. Açıkta durumda kalacak. Eğer Aksoy, tutuksuz yargılansaydı da İçişleri Bakanlığı kendisini açığa alabilirdi. Bir hukuk devletinde beklenen şudur: İçişleri Bakanlığı’nın tahliye gerekçelerine bakıp kabaca bir kestirim yaparak buna göre açığa alma işlemini geri alı göreve iade edebilir ya da ‘Ben hala iddiaları ciddi buluyorum. Mahkumiyet ihtimalini önemli buluyorum’ diyerek açığa alınma durumunu kaldırmayabilir. Burada açığa alma fonksiyonunun işlevinin unutmamak gerekir. Açığa alma işlemi bir tedbirdir. Sen o görevde olursan bu duruşma doğru şekilde yürütülemez diye alını. Burada Sayın Başkan’ın göreve dönüp dönmeyeceği konusunda top İçişleri Bakanlığı’ndadır. Geçtiğimiz günlerde kendisinin avukatının bir açıklaması basına yansıdı. Benim anladığım kadarıyla göreve dönmesi için İçişleri Bakanlığı’na başvuruda bulunacaklar ve hayır yanıtı alırlarsa buna karşı dava açacaklar” dedi.

“CHP’NİN TESPİT ETTİĞİ BİR DURUM SÖZ KONUSU”

Mısırlı, ise tahliyenin bazı şartları olduğuna dikkat çekerek, “Mahkeme zaten buradaki 25 sanık için her hafta imza verme mecburiyetiyle şartlı tahliye verdi. Dolayısıyla şu anda yargılama hala devam ediyor, suçsuzluğu ortaya konmuş değil. Bu aşamada zaten bizim 5393 sayılı belediye kanunundaki 47. Maddesindeki hükümleri geçiyorum, İçişleri Bakanlığı’nın görevden uzaklaştırma kararına ilişkin, İçişleri Bakanlığı, görevden uzaklaştırma kararını 2 ayda bir gözden geçirir diyor. Dolayısıyla bence ortada daha hükme bağlanmış bir karar yok. Kaldı ki bu aşama öncesinde zaten CHP duyduğu endişeden dolayı partisinden ihraç etti. Burada mahkemenin ötesinde CHP’nin tespit ettiği bir durum söz konusu” ifadelerini kullandı.

ŞARTLI TAHLİYE DEĞİL ADLİ KONTROL

Mısırlı’nın sözleri üzerine konuşan Aydın, iki noktaya değinerek, “Öncelikle CHP Sayın Başkan’ı ihraç etmedi. Parti Sayın Başkanı disipline verdi ve Sayın Başkan istifa etti. Bir önerme yapıp bu önermeden sonuç çıkarıyorsunuz. Diyorsunuz ki CHP ihraç ettiğine göre vardır bir şey” dedi.

Aydın’ın sözlerinin arasında giren Mısırlı ise “Elinde bir belge var ki böyle bir şey yaptı” diyerek Aydın’a yanıt verdi. 

Mısırlı’nın ardından sözlerin ardından konuşmasına devam eden Aydın, “Şartlı tahliye oldu ama suçsuz olduğu ortaya çıkmadı diyorsunuz. Öncelikle bu şartlı tahliye değil. Şartlı tahliye cezaevine girmiş ve hüküm giymiş hükümlülerin belli bir süre dışarıda denetime tabi tutulmasıdır. Bu durum adli kontroldür.  Eğer şartlı tahliye olmuş olsaydı Sayın Başkan’ın başkanlığı düşmüştü. Ben kendisi göreve dönmelidir ya da dönmemelidir diye bir şey söylemiyorum” diye konuştu.

YA SUÇSUZSA?

Umutoğulları ise konuya ilişkin geçmiş dönemlerden örnek vererek yorum getirdi ve şunları söyledi; “Güzelbahçe Belediyesi eski Belediye Başkanı Ertan Avkıran tutuklandı. Tutuklandıktan sonra çıktığında meclis üyesi olmuştu.18 yıl sonra Ertan Avkıran’ın suçsuz olduğuna karar verdi mahkeme. E aynı şey Aksoy için de olursa bu bir mağduriyet yaratmayacak mı? Seçilmiş bir belediye başkanı o. Zaten suçluysa yargılanacak ve cezasını çekecek. Ya suçsuzsa? Benim şahsi kanaatim bir mağduriyet oluşmaması için Aksoy’un göreve geri dönmesidir.” 

Eyce ise; suçsuzluğunun kanıtlanması durumunda CHP’nin Aksoy’u partiye geri alması gerektiğini belirtti ve “Menemen’in seçilmiş bir belediye başkanı olarak kesin hüküm verilmemişse görevine dönmesi gerekir. Ama ben şunu da söylemek istiyorum. CHP’nin de kesin ihracını istediği Aksoy'u ‘kusura bakma kardeşim’ diyerek partiye geri alması gerekiyor. Bağımsız belediye başkanı mı olacak? CHP’den seçildi o. CHP’nin ihraç ettiği bir başkana CHP’li seçmen katlanmak zorunda değil” dedi. 

Yorumlar (0)
banner83
28
açık
banner84
banner82
Namaz Vakti 28 Temmuz 2021
İmsak 04:22
Güneş 06:02
Öğle 13:23
İkindi 17:14
Akşam 20:34
Yatsı 22:07
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30