Başkan Soyer’den İzmirlilere söz: Adalete erişimi kolaylaştıracağız

İnsan haklarının uygulanmasında büyük sıkıntıların yaşandığı bugünlerde örnek bir uygulamaya imza atan İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Barosu, İzmir İnsan Hakları Başkenti Protokolü’nü imzaladı. İmza töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, protokolle birlikte İzmir’de hakim kılınmaya çalışılan eşitlik temelli hayatın inşa edileceğini belirtti ve İzmirlilere söz verdi. Soyer, “Adalet erişimini kolaylaştıracağız” dedi.

Güncel 10.12.2020, 11:43 10.12.2020, 11:43
Başkan Soyer’den İzmirlilere söz: Adalete erişimi kolaylaştıracağız

TENZİLE AŞÇI/EGEPOSTASI- İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Barosu, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü kapsamında İzmir İnsan Hakları Başkenti Protokolü imzaladı.

Tarihi Havagazı Fabrikası’nda gerçekleştirilen imza törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel’in yanında CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, ilçe başkanları ve partililer katıldı.

“HAK MÜCADELESİNDE VATANDAŞLARIMIZIN YANINDA OLACAĞIZ”

İmza töreninde açılış konuşmasını yapan CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, “CHP İnsan haklarını adresi olacak diyerek, hak bilincini birlikte yerleştireceğiz diyerek, sağlık hakkından eğitim hakkına, temel insan temel insan haklarının tamamında mücadeleyi birlikte vereceğiz diyerek, kalemiyle doğruları yazmaktan asla çekinmeyen ve vatandaşımızın doğru bilgiye uğraşmasını önleyici engelleri elinin tersiyle iterek mücadele eden değerli basın emekçilerimizin hak mücadelesinde yanlarında olacağız diyerek, anayasal çalışma hakkını elinden alındığı için 10 milyon işsiz vatandaşın yanlarında olacağız diyerek, günde 39 liraya mahkum edilen 3 milyonun üzerindeki emekçi kardeşlerimiz için, işten atılan işsiz bırakılan çalışma hakkı elinden alınan tüm vatandaşlarımızın mücadelesinde birlikte olacağız diyerek yola çıktığımız İzmir İnsan Haklarının Başkenti Projesinde çok önemli bir günü paylaşıyoruz.

Kadın cinayetlerinde, kadına karşı şiddette, çocuk istismarının ihmalinde, engelli vatandaşlarımızın hak mücadelesinde, mültecilerimizin, ,ülkemizin yaşadığı sorunlarına çözüm üretme adına İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Barosu arasında hak temelli bakış açısının oluşturulması hak bilincinin yerleştirilmesi ve tüm bahsettiğim mücadele alanlarında insan hakları ihlalleri alanında vatandaşlarımızın yargıya erişim hakkı önündeki engelleri kaldırmak adına çok önemli bir protokolü birazdan imzalayacak. Biz de bu tarihi ana tanıklık edeceğiz. İzmir, barışın dostluğun kardeşliğin tarihi kültürel yapısıyla da öncelikli olan bir kent. Ve bu kentten de uluslararası insan hakları mücadelesinde CHP iktidarının bakış açısını ortaya koyacak, yerelde insan hakları mücadelesi ve bilincinin yerleşmesi ve mücadelesinde anlamlı bir kent olması bakımından İnsan Haklarının Başkenti olmayı en çok hak eden kentlerden biri. Ben CHP’nin insan hakları temelli iktidar mücadelesi ve yolunda çok önemli bir katkıya imza attıkları için İzmir Büyükşehir Belediyemizi ve İzmir Barosu’nu tebrik ediyorum” diye konuştu.

PROTOKOL NEFRET SÖYLEMLERİNİ PANZEHİRİDİR

İnsanların din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı olmaksızın eşit bir yaşam sürmesi için imzalanan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin 72 yıl önce imzalandığını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “72 yıl sonra bugün ne yazık ki, o koşullarda kabul edilen insan hakları sözleşmesinin uzağında olduğumuzu bilmemiz gerekiyor. Çünkü bugün halen dünyada ve ülkemizde, insan haklarıyla ilgili çok ciddi sorunlar yaşanıyor. Uzlaşma kültürünün yerini kutuplaşma, özgürlük ve hakların yerini ihlâller ve eşitsizlik almış durumda. Ancak bunu değiştirmek, doğduğu andan itibaren herkesin ayrımsız şekilde eşit haklara sahip olduğunu, bu hakların evrensel, bütünsel ve bölünmez olduğunu göstermek bizim elimizde. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu anlayışla; I'zmir'de insan haklarının yaygınlas'tırılması ve gelis'tirilmesi için pek çok çalışma yürütüyor. İzmir Barosu ile i? birlig'i protokolu'nü imzalayacağımız ‘İzmir I'nsan Haklarının Başkenti’ projesi de, tüm bu çalışmalarımızın içinde çok önemli bir yer tutacak. Demokrasi ve insan hakları, bizim için bir kent yönetiminin ana prensibi. Çünkü demokrasinin özünde; eşit yurttaşlık var. Hiçbir ayrım gözetmeksizin herkesin söz hakkının olması ve farklı görüşlere saygı var. Yani demokrasiyi gerçek anlamıyla uyguladığınızda, zaten insanın doğduğu andan itibaren kazandığı hakları, güvence altına almış olursunuz. Dolayısıyla demokrasi ve insan hakları; birbirinden doğan, birbirini tamamlayan ve besleyen güçlü bir ilişkiye sahip. İzmir İnsan Haklarının Başkenti Projesi, tam olarak bunu içeriyor. Amacımız demokrasinin pratikte yaşam bulduğu; dili, dini, inancı, etnik yapısı, cinsiyeti, gelir düzeyi, eğitim seviyesi ne olursa olsun herkesin İzmir’de, birbirinin haklarına saygı duyduğu, ortak bir gelecek duygusuyla bir arada yaşadığı bir şehir iklimini yaratmak. İzmir’de hayata geçirmeye çalıştığımız bu iklim; son yıllarda tüm dünyada popülist yönetimlerin, toplumlarda yarattığı kamplaşma, kutuplaşma, ayrımcılık ve nefret söylemlerinin panzehiridir” dedi.

“ANA STRATEJİMİZ DEMOKRASİ”

Başkan Soyer, sözlerine şöyle devam etti; “Yerel yönetim ve sivil toplum iş birliğinde İzmir İnsan Haklarının Başkenti vizyonu, İzmir’in binlerce yıllık geçmişi, kültürel mirası, Anadolu ve Akdeniz’deki eşsiz rolü çerçevesinde; ülkemizin ve bölge ülkelerinin ihtiyacı olan demokrasi ve hukuk devletini, yerelden en güçlü şekilde inşa etmenin, örnek bir modelini oluşturacak. Temennimiz; demokrasi ve insan hakları bağlamında tüm dünyada yaşanan daralma ve geriye gidişe karşı çoğulculuğun, eşitliğin, özgürlüklerin ve adil bir yaşamın var olabileceğini, şehrimizden başlayarak değiştirebileceğimizin umudunu büyütmek. Projemiz kapsamında; İzmir’de insan hakları bilincinin yükseltilmesi, demokratik hakların tüm toplumsal kesimlerce özümsenmesini sağlayacak eğitim çalışmaları yapacağız. Başta dezavantajlı toplumsal gruplar olmak üzere tüm İzmirlilerin temel ihtiyacı olan adalete erişimini kolaylaştıracağız. Çocuk hakları, kadın hakları, şiddetle mücadele ve mülteci hakları gibi yaygın hak ihlâllerinin tespiti, adli makamlara yönlendirilmesi ve Baro tarafından hukuki yardım hizmetinin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayacağız. Biz İzmir’de, refahın artması ve bu refahın, hakça paylaşımının mücadelesini veriyoruz. Stratejik planımızdaki ana hedeflerimizden birini demokrasi olarak belirledik. Çünkü İzmir’in kalkınması ve zenginleşmesinin en temel koşulunun; demokrasi ve insan haklarını, yaşamın tüm kılcallarına yaymak ve korumak olduğunu biliyoruz. Demokrasi ve insan haklarını gözetmeden, bir kentin veya bir ülkenin zenginleşmesinin, sadece belli bir zümrenin refahının artması demek olduğunu ve yönetimlerin otoriterleşmesi sonucunu doğurduğunu, dünyadaki örneklerden görüyoruz. Hiç şüphem yok ki İzmir, İnsan Haklarının Başkenti projesi, İzmir’in demokrasi ve insan hakları temelinde gelişmesi hedefimize, büyük katkılar sunacak ve bizlere rehberlik edecek.”

“ASLA YALNIZ YÜRÜMEYECEKSİNİZ”

İmzalanan protokolün İzmir’i insan hakları konusunda öncü bir kent yapa yolunda atılan önemli bir adım olduğunun altını çizen İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, “Bu, bizi açımızdan çocuklarımıza, kadınlarımıza ve dezavantajlı yurttaşlarımıza karşı yerine getirilmesi gereken bir görevdir. Biz bu görevi yerine getirebilmek için yola çıktık. Bu 1,5 yıl önce başlattığımız bir projeydi. Bu alanda yerel yönetimlerle iş birliğini önemsedik ve geldiğimiz nokta itibariyle İzmir Büyükşehir Belediyesiyle bu protokol imzalayacak olan İzmir Barosu açısından onur veren bir gelişme. Şunun farkındayız. Yazılı metinleri hayata geçirmek, bunu hayatta uygulanabilir kılmak ve yurttaşların gerçekten adalete erişimi konusunda bir gelişme sağlayabilmek bu projesinin başarısı olacaktır. Bunu başarabildiğimiz ölçüde Türkiye’ye örnek bir kent, Türkiye’ye örnek bir çalışma modelini sunmuş olacağız. Bu işi neden yapıyoru? Merkezi otorite her geçen gün insan hakları konusunda olumsuz yol almaya devam ediyor.  10 üzerinden bir değerlendirme yaparsak sıfırlar çok kalır. Eksilerdeyiz. İfade özgürlüğü yok, hak arayan kadınlara yönelik şiddet, istismara uğrayan çocukların korunmasına yönelik tedbirlerdeki eksiklik… Bütün bu hak ihalelerine karşı merkezi otoritede hiçbir değişim sağlanmadı. Merkezi otorite sustuğu ölçüde biz de susmaya devam mı edeceği? Hayır. Mücadele edeceğiz. İnanıyoruz ki yerelden merkeze doğru örgütlenecek bir insan hakları modeli mümkün. Yerelden merkeze doğru insan haklarını hakim kılacak bir yönetim anlayışı mümkün ve bunu 112 yıllık İzmir Barosu’nun desteğiyle İzmir Büyükşehir Belediyesi birlikte başarabiliriz diye düşünüyorum. Buna yönelik insan kaynağımız ve inancımız var. Önemli olan İzmir’i bölgenin barış içerisinde yaşayan ve insan haklarına dayalı lider kent konumuna getirebilmesi için bu projenin hayata geçirilmesi imza atmak kadar önemli. Biz, çocuklarımıza, kadınlarımıza ve dezavantajı vatandaşlarımıza söz veriyoruz, asla yalnız değilsiniz. Adalete erişim konusunda asla yalnız olmayacaksınız. Sizin hakkınızı koruyabilmeniz için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Bu imzalar bunun birer garantisi olacaktır” diye konuştu.

Yorumlar (0)
banner82
banner83
12
açık
banner84
Namaz Vakti 12 Mayıs 2021
İmsak 04:18
Güneş 05:56
Öğle 13:13
İkindi 17:03
Akşam 20:20
Yatsı 21:51
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 39 81
2. Galatasaray 39 81
3. Fenerbahçe 39 79
4. Trabzonspor 39 68
5. Sivasspor 39 62
6. Hatayspor 39 61
7. Alanyaspor 39 57
8. Karagümrük 39 57
9. Gaziantep FK 39 55
10. Göztepe 39 51
11. Konyaspor 39 49
12. Rizespor 39 48
13. Kasımpaşa 39 46
14. Malatyaspor 39 45
15. Başakşehir 39 45
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 39 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 39 38
20. Gençlerbirliği 39 38
21. Denizlispor 39 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 35 80
2. M. United 35 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 35 64
5. West Ham 35 58
6. Liverpool 34 57
7. Tottenham 35 56
8. Everton 34 55
9. Arsenal 35 52
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 34 48
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 35 41
14. Southampton 35 40
15. Burnley 35 39
16. Newcastle 35 39
17. Brighton 35 37
18. Fulham 35 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 35 77
2. Barcelona 36 76
3. Real Madrid 35 75
4. Sevilla 35 71
5. Real Sociedad 35 56
6. Real Betis 35 54
7. Villarreal 35 52
8. Celta de Vigo 35 47
9. Athletic Bilbao 35 46
10. Granada 35 45
11. Osasuna 36 44
12. Cádiz 36 43
13. Levante 36 40
14. Valencia 35 39
15. Deportivo Alaves 36 35
16. Getafe 35 34
17. Real Valladolid 35 31
18. Huesca 35 30
19. Elche 36 30
20. Eibar 35 29