İYİ Parti, milletvekili aday adaylığı başvuru süresini uzattı İYİ Parti, milletvekili aday adaylığı başvuru süresini uzattı

Evrensel İnsan Hakları Derneği, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası ve siyasi yasak kararıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

“YSK üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle siyasi yasak getirilmeye çalışılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında verilen karar ile adalet mekanizmasının bir kez daha zedelendiğini gördük. Milletin iradesini yok sayan iktidarlar kaybetmeye mahkumdur. Hukuksuzluk ve adaletin yok sayıldığı günlerin arkasından milletimiz seçimlerde gerekli cevabı her zaman vermiştir, yine verecektir.”

“AKP İKTİDARININ VE TEK ADAM REJİMİNİN ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE NELER YAPACAĞI AÇISINDAN ÖRNEK TEŞKİL ETMEKTEDİR”

Bu karar hukuki değil tamamen siyasi ve baskı temelli karardır. Bu karar, hukuk devleti olması yönünde engel teşkil etmiş olmasının yanında ülkemizin geldiği nokta açısından düşündürücü ve kaygı vericidir. AKP iktidarının ve tek adam rejiminin önümüzdeki süreçte neler yapacağı açısından örnek teşkil etmektedir. Evrensel İnsan Hakları Derneği olarak antidemokratik anlayışa ve tek adam rejimine karşı mücadeleye devam edeceğiz. Cumhuriyet’in 100. yılında yapılacak seçimler, ülkemiz için demokrasi, eşitsizlik, özgürlükçü herkesin düşüncesini rahatlıkla ifade edeceği bir seçim olacaktır. Umudumuzu yitirmedik, adaletin yerini bulacağına ve vicdanların gerekli cevabı vereceğine inanıyoruz.”