İBB, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda bin 132 personel, 400 iş makinesi ve hizmet aracı ile bölgede. İBB'den yapılan açıklamaya göre, belediye ekipleri, AFAD’ın yönlendirmeleri doğrultusunda, Hatay’da arama kurtarma ve yardım çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Hatay merkezde çalışmalar yapan ekipler, saatlerdir enkaz altında kalan 5 yaşındaki Serap Ela'yı kurtardı. Ela'nın enkaz altından çıkarıldığı anlarda, kendisini kurtaran görevlilere “Ben çok ağırım ama” diye seslenmesi etrafta bulunanları duygulandırdı.

Anne-kız, yaşamak için “Diren”di Anne-kız, yaşamak için “Diren”di

Hatay’ın birçok noktasında kurtarma çalışmaları yapan ekipler, 2 yaşındaki Suriyeli Enite Hafmi ve Hatay merkezde bulunan ve çöken Nilüfer apartmanından 20 yaşındaki Ali Korkmaz’ı da kurtardı.

42 SAAT SONRA KURTARILDI

Devam eden kurtarma çalışmalarında bir güzel haber de Hatay Merkez'den geldi. Enkaz altında kalan 5 yaşındaki Yasemin, 42 saat sonra enkazdan çıkartıldı.

İstanbul İtfaiyesi Arama Kurtarma Ekipleri, 135 kişiyi enkazdan canlı olarak çıkardığı bildirildi.

KAHRAMANMARAŞ'TA 56 SAATİN ARDINDAN 6 AYLIK ÇOCUK VE ANNESİ ENKAZDAN KURTARILDI

Kahramanmaraş kent merkezinde, Mehmet Yüzbaşıoğlu Bulvarı üzerinde bir apartmanda iki çocuğuyla enkaz altında kalan anne, deprem anında çocuklarına siper oldu. Yasemin anne, altı aylık oğlu Mehmet ile birlikte; bir saat aralıkla, depremin 55. ve 56. saatinde enkaz altından kurtarıldı. İki yaşındaki çocuğun ise cansız bedenine ulaşıldı. Anne ve altı aylık oğlu hastaneye kaldırıldı.

Anne ve bir çocuğunun kurtarıldığı, bir çocuğunun ise kurtarılamadığı apartmanın enkazında, Türkiye’deki deprem bölgelerini gösteren bir harita görüldü.(ANKA)