04.11.2014, 00:00

Engin sonrası tufan - Delican 2019 projesi mi'

Yerel seçim, Cumhurbaşkanlığı seçimi derken gözler şimdi genel seçimlere çevrildi. Haziran ayında yapılacak, en fazla Mayıs ayına çekilebilecek seçime giderken İzmir’de en hareketli parti kuşkusuz CHP olacaktır. Hareketlilik şimdiden başladı.

Milletvekilliği için ‘Önseçim’ talebi her geçen gün yükseliyor. Hem il yönetiminde hem ilçe başkanlıklarında istifalar yaşanacak aday adaylıkları için…
Şu sıralarda milletvekilliği adaylığı noktasında  isimler telaffuz edilmeye başlarken, yanıtı merak edilen soru Ali Engin sonrası il başkanının kim olacağı...

Milletvekilliğini sonuna kadar hak ettiğini düşündüğüm, yapılacak bir önseçimde de ilk iki sırada çıkmasına kesin gözüyle baktığım Engin, Aralık sonu Şubat başı milletvekilliği adaylığı için istifa edecek.

İki buçuk yıldır il başkanlığı görevini yürüten Engin’den sonrası adeta tufan…Şuan için ‘B’ planı yok. Herkes farklı bir senaryo çiziyor.

Ocak 2011’de milletvekilliği için görevinden istifa eden dönemin il başkanı Rıfat Nalbantoğlu sonrası parti sürpriz bir süreç yaşamıştı. Yönetim içinden ‘o’ isim bulunmazken, il başkanlığı için istekli dönemin Balçova İlçe Başkanı, şimdilerin CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu il başkanı yapılmamıştı. Parti sürpriz bir isim olarak Tacettin Bayır’ı atamıştı. Sonrasında yönetim içinde sorunlar, ilçe başkanları ve il başkanı arasında tartışmalar…

Yine partinin İzmir il başkanı istifa edecek vekillik için…Sonrası  soru işaretleriyle dolu. Bayır’ın gelişi gibi sürprize açık…

İl yönetiminde potansiyel il başkan adayları Altan İnanç, Ülkümen Rodoplu, Sevda Kılıç ve Barış Erel’de vekillik için istifa edecek.

Hal böyle olunca yeni başkan kim olacak sorusu daha fazla soruluyor. Yönetim tüzük gereği içeriden birini seçecek. Dışarıdan biri de olabilir tabiî ki…Her ikisi de olmazsa tıpkı Bayır da olduğu gibi bir isim yeni yönetimle birlikte atanacak.

Şuan için ilk seçenek yönetim içinde seçim gibi…Yönetim içinde bu göreve talibin ve potansiyeli olan ismin az olması süreci belirsiz kılıyor.

İl başkanlığı topuna girmesine kesin gözüyle bakılan Aziz Kocaoğlu’nun, ‘prensi’ olarak nitelendirilen Yekta Varnalı bu görevi yapabilecek isimlerden ancak Varnalı şimdilik ‘hayır’ diyor…

İl kongresinde çizik yiyen ve yönetime yedekten geçtiğimiz yıl giren Varnalı yakın çevresine ‘Engin istifa edince ben de edeceğim, vekil aday adayı da değilim’ dese de Kocaoğlu’nun ısrarına karşı gelir mi bilemem…Ancak yavaş yavaş kolları sıvadığını duydum…

Hemen kendisi için sanmayın, ‘ben olmazsam kim olur’ çalışması da yapıyormuş Varnalı…Varnalı’nın yönetim içindeki oylamada çıkma ihtimali yüksek, çünkü Kocaoğlu’na yakın isimler hatırı sayılır sayıda…

10 numara beyefendi Varnalı’nın il başkanı olması süreci kurtarır mı işte orası da soru işaretleriyle dolu…

Örgütte fazla ağırlığı olmayan ve örgüte dokunma sıkıntısı yaşayacağı aşikar olan Varnalı örgütü süreçte hazırlayamayabilir. Kocaoğlu’na çok yakın bir isim olması yerel seçimlerde adaylar noktasında kızgın ve kırgın olan örgütte terste tepebilir.Varnalı konusunda önümüzdeki günlerde daha somut gelişmeler olabilir.

İl başkanlığını yapabilecek bir diğer il yöneticisi ise  Orhan Karaoğlu…Engin’in son revizyonunda BYKP başkanı yaptığı Karaoğlu, gençlik kollarından beri CHP’de siyaset yapıyor. Karaoğlu’nun örgütleri tanıması,uzun yıllardır partide olması avantaj ancak başkanlığa ne kadar hazır gruplar onu ne kadar ister şimdilik soru işareti'…

Bir çok ilçe başkanının da istifa edeceği süreçte, genel seçimlere örgütü taşıma  misyonunun il başkanında olacak olması siyasette basamakları yavaş yavaş çıkan  Karaoğlu’na geri adım attırıyor.

Engin’le birlikte 7-8 istifanın yaşanacak olması nedeniyle yedeklerden isimler gelecek. Bu isimlerin il kongresinde yarışan Tacettin Bayır, Levent Eyipişiren ile Konak’ta aktif siyaset yapan eski vekil Sedat Uzunbay’a yakın isimlerin olması Kocaoğlu’nu ve Engin’i sürece kaçınılmaz müdahil kılacak.

Kocaoğlu’nun gönlünde Varnalı yatıyor.Varnalı olmazsa,  vekillik için ışık alamayıp istifa etmezlerse Altan İnanç , Barış Erel ve Celal Yıldız Kocaoğlu’nun alternatifleri arasında.
 Engin ise kendinden sonraki süreçle ilgili sır vermiyor. Gündeme de getirmiyor, “sorun olmaz, çözülür” diyor.

Engin’in vekillik için istifa niyetinde olan Barış Erel’i vazgeçirip il başkanı olmasını istediği konuşuluyor. Erel olurda vazgeçerse başkanlık için işi zor. Yönetimde istemeyenlerin sayısı bir hayli fazla. Oldu da il başkanı oldu.

Örgütte de istemeyenlerin sayısı fazla. Erel hamlesi genel seçim sürecinde örgütü çalıştırmayı zorlaştırır kanımca…

Süreçte belediye başkanlarının da topa girecek olması unutulmasın. Vekillik noktasında kafalarındaki isimleri taşıma gayretinde olacak olan bazı başkanların il başkanlığını da önemsedikleri aşikar…Yönetim içindeki oylamaya, hatta dışarıdan isme yönelik çalışmalar yaptıklarını duydum.İsim vermeyeyim…

Yönetimdeki isimlere bakıp siz anlayın…
Yönetim içinde böylesine belirsizlik varken, dışarıdan bir isimde ağırlık kazanıyor ancak şuan bir çok isim vekilliği düşündüğü, genel seçim gibi ağır bir sorumluluk taşınacağı için kısa bir süreliğine il başkanlığına sıcak bakmıyor.

Dillendirilenlerde Çiğli İlçe Başkanı Utku Gümrükçü,YDK eski Üyesi Murat Haluk Öncel ... Bu isimlerin de bazı handikapları şimdilik il başkanlığı ‘hayallerini’ erteletiyor.

İsimleri dönem dönem il başkanlığı için geçen eski belediye başkanları Kamil Okyay Sındır ile Cevat Durak vekillik istediği için bu iddialar da rafa kalkıyor.
İstifa edeceği çok uzun zamandan beri ortada olan Engin sonrası için ‘B’ planının oluşturulamaması handikap…

Anlayacağınız Engin sonrası tufan…Sadece isim belirsizliğinden m? Hayır…İl binası sınırları içinde durmayan bir il başkanının istifa edecek olmasından…

Çalışkan başarılı bir il başkanının istifa edecek olmasından…

Bugüne kadar yönetim içinde derin çatlak yaşamayan, bir ilçe başkanıyla bile takışmayan Engin sonrası çok zor çok.Engin’i eleştirenler gidişinden sonra ‘değerini’ anlayacaklardır.


DELİCAN 2019 PROJESİ Mİ'

CHP’de Engin sonrası tufan demişken, mevkidaşı AK Parti İl Başkanı Bülent Delican’a da değinmemek olmaz…

Atandığı gün ‘bu başkanın ağzından zar zor cümle alırız’ dediğim Delican “az konuşup öz konuşma” stratejisi uyguluyor. Evet az konuşuyor ama çıkış yapacağı yerleri ve dikkat çekeceği konuları iyi biliyor.

Eski grup sözcüsü olmasının avantajları diyelim…5 ay da ciddi parladı…Sadece teşkilat içi değil, kentte de parladı…

AK Parti’nin İzmir’i ne kadar istediğini biliyoruz. Bunun için son yerel seçimde Bakan kozu oynanmış ve Binali Yıldırım aday gösterilmişti. İthal eleştirileriyle süreci götüren Yıldırım beklenen oyun altında kalmıştı.

AK Parti şimdiden 2019’u dillendirmeye başladı. Öyle bir adayla bu seçime girmeli ki, hem İzmir’in dokusuna uysun,İzmir’in hassasiyetlerini bilsin, kentte tanınsın, ithal olmasın, sert değil ılımlı muhalefet yapsın, az konuşsuz öz konuşsun…

2019’da 15 yılını doldurup kenara çekilecek olan Kocaoğlu’ndan sonra CHP’nin adayına göre tanınırlık avantajı olsun..

Kanımca bu isim şimdiden hazır. Ben AK Parti İl Başkanı Bülent Delican’ın partinin 2019 projesi olduğunu düşünüyorum.Bu proje aşamasında olmasa bile sürecin kendiliğinde Delican’ı o noktaya getirmesine kesin gözüyle bakıyorum.

Her fırsatta “Bana 2019’a kadar görevinin başındasın dediler ” diyen Delican bu tarihe kadar İzmirlilerle birlikte uygulayacağı il başkanlığı  modeliyle  çok iyi bir Büyükşehir Belediye Başkan adayı profiline dönüşebilir.

Keza Binali Yıldırım’ın da Delican’ı il başkanı olarak işaret ettiğini biliyoruz. Yıldırım’da Delican’a çok inanan ve güvenen bir isim…2019’a kadar sadece önümüzdeki genel seçimi yaşayacak olan ve tek adaylı kongrelerde parti içi küslükler yaşanmayacak olması neticesinde teşkilat içi işlerle uğraşmayacak olan Delican’ın bol bol proje üreterek kentte AK Parti algısını kırabileceği kanaatindeyim.

Delican adeta İzmir’e dokunuyor…Geçmişteki il başkanlarının yapmadığının aksine…

 9 Eylül törenlerine katılıp, CHP’li mevkidaşı Ali Engin’le  kol kola yürüyen tek il başkanı oldu.

Tire krizini iyi yönetti, ‘ İzmir’in mallarına biz (ben) de sahip çıkıyorum’ mesajı verdi.

Her ne kadar Karaman’daki maden faciası nedeniyle ertelense de Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde filarmoni orkestrasıyla ‘Cumhuriyet Konseri’ projesini hazırladı.

Ali Engin’in kendisine İzmir’in sorunlarıyla ilgili verdiği dosyayı didik didik inceledi, çözümü noktasında harekete geçti.
Beyefendi duruşuyla bir çok ismin gönlünü kazandı.

Hal böyle olunca 5 ay da fark yaratmayı başaran bir il başkanının iktidarın gücünü de arkasına alarak 4 yılda üreteceklerini, ortaya koyacaklarını şimdiden merak ediyorum.

Merak etmediğim tek şey AK Parti’nin 2019 Büyükşehir Belediye Başkan adayı…Bence o şimdiden belli bile…

AK Parti İzmir’i nasıl alır diye taktik aramasına gerek yok. Taktiği çok iyi bilen biri elinde var zaten…Yeter ki arkasında dursun

 
Yorumlar (7)
chp emekçi 7 yıl önce
Tespitleriniz yerinde.Bence de Ali Engin gibi dürüst ve çalışkan bir il başkanının yeri doldurulamaz.
ksk 7 yıl önce
Ali Engin ,efendi ve uzlaşmacı kişiliğiyle kavgasız gürültüsüz bir şekilde çalışıyor.Yine uzlaşmacı ve dürüst biri olmalı ondan sonra.
FOÇA 7 yıl önce
Yazınızı çok beğendim.Bir sonraki yazınızda da Sayın Ali Engin in M.vekilliğini sonuna kadar hak etme sebeplerini yazarmısınız.Tşk ederim.
aslan 7 yıl önce
sayın yazar.yaptığın tespit tamamen yanlış.ali engin izmirde başarılı olamamış hatta bugüne kadar gelmiş en kötü il başkanı.yakınlarını ve yanadaşlarını yerel seçimlerde biryerlere yerleştirmiş 8 ilçeyi kaybetmiş partini oylarını d.be vurdurmuş parti kültürü olmayan alt kimlikçi fasist bir adam.niye cila yapıyorsun anlamak mümkün değil .son zamanlarda yayın politikalarınız değiştiği çok net olarak belli oluyor.bir anda azizci bir anda h.aslancı bir anda alici oldunuz sercan kendine gel yanlış şeyler yapmaya başladın bunu bir dost tavsiyesi kabul et.senin kalemin güçlü ve sağlamdı ve doğru yazıyordu ve başarılıydı ve gerçekçiydi.yeni düşüncenizde iyi yolculuklar.yalnız bilki aliyle gidilecek yolun sonu uçurumdur.o kendi hedefi içn herşeyi yapar.bu yazıyıda yayınla .....
Bornovalı partili 7 yıl önce
Sn Ali Engin'i yazarken çok abartmışsınız. Uyumlu olduğundan söz etmişsiniz. Bence yanılıyorsunuz. Aziz Kocaoğlu'nun kontrolünde bir il başkanı olduğu için istendiği gibi yönetildi.şimdiden bir algı yaratılıyor. Sn Engin ilk sıradan milletveki olacakmış falan yok böyle birşey. Birçok isim saymışsınız sanki bunların dışında partide isim yokmuş gibi; Ali Engin'den sonrası Tufan yok, merak etmesin kimse Ali Engin gitsin siz seyredin parti izmirde daha iyi olacak yeterki Sn Kocaoğlu provake etmesin...
partililer 7 yıl önce
bu şahıs delican kendi yönetimini yönetemiyor bir bakın yönetim listesine tek tek inceleyin o zaman anlarsınız birde ilçelerde yaptığı ayak oyunları arkadaş hatırları ile ilçe başkanı yapmak teşkilatı ile ilişkileri sıfırdır.hadi yüreği yetiyorsa il kongresine 2,3 adayla gitsin ömrü uzun değil 6 ay 1 yıl ömrü var
Halil canlı 7 yıl önce
Ne Ali Engin m? Ön secimden mı çıkacak hodri meydan hakim nezaretinde yapilsindaaa görelim Ali beyin
banner83
36
açık
banner84
banner82
Namaz Vakti 27 Temmuz 2021
İmsak 04:21
Güneş 06:01
Öğle 13:23
İkindi 17:15
Akşam 20:35
Yatsı 22:08
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30