İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu, bugün Giresun’un Tirebolu ilçesinde Tirebolu Meydan Düzenleme Projesi Açılış Töreni’nde konuştu. İmamoğlu, İstanbul’un Türkiye’nin özeti olduğunu belirterek, “Türkiye’nin her yerinden gelen insanlarının harman olduğu güzel bir şehir. O güzel şehirde sadece İstanbullulara hizmet etmez. Aynı zamanda Türkiye’nin her noktasında insanlarına hizmet ederek, İstanbulluları da mutlu eder. İstanbul’da 80 ilin insanları yaşar. Türkiye’mizin dışındaki coğrafyalardan geçmişten bugüne gelen insanlarımız da İstanbul’u oluşturur. İstanbul kadim bir kenttir. Dünyanın en güzel şehridir” dedi.

İmamoğlu, konuşulması gereken memleket meselesi olduğunu da söyleyerek, şunları açıkladı:

“Bu ülkede mahkeme yoluyla; her şeyin sahibi kendisi olduğunu zanneden bir irade tarafından, yargıyı hükümetin silahı gibi kullanarak, milletin iradesine darbe vurmaya çalışan bir akıl ile mücadele ediyoruz. Size onları şikayet etmeye geldim. Kendilerini milletin üstünde görüyorlar. Bu ülkeyi sanki bir kabile ülkesi olduğunu zannediyorlar. Aslında bu ülkeye çok büyük zarar veriyor, hukukun üstünlüğü ilkesini çiğniyor, milli iradeyi yok sayıyorlar. Onlara bir şeyi hatırlatmamız lazım. Bu ülkede 100 yıldan daha fazladır bir söz geçerlidir. Bu söz Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı andan itibaren geçerlidir. Amasya’dan Erzurum’a, Sivas’tan Ankara’ya taşıdığı değerler ile ‘Egemenlik kayıtsız ve şartsız milletindir’ demiştir. İşte biz onlara Cumhuriyeti hatırlatacağız. Cumhuriyet yöneticilerin hadlerini bildiği sistemdir. Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir. Cumhuriyet bu cennet vatanın, bu güzel memleketin doğusundan batısına, güneyinden kuzeyine her evladının, bir ev gibi gördüğümüz vatanın eşit hissedarları olduğu bir ülkedir. Hiçbirimiz birbirimizden üstün değil, bu memleketin eşit evlatlarıyız. Bunu işte bu bir avuç insana, en tepesinden diğer kademedeki insanına kadar hatırlatıyoruz. Hadlerini bildiriyor ve bildireceğiz. Zamanı yakındır had bildirecek milletimizdir, milletimiz.

“HAYSİYET MÜCADELESİ”

Bu haysiyet saldırısıdır, yaptığımız mücadele haysiyet mücadelesidir. Verilen kararlar, mahkeme kararları, terör soruşturmaları sözüm ona, tüm bunlar siyasi kararlardır. O mahkemeden o kararların çıkması için yaptıkları organizasyonları tek tek biliyoruz. Sadece yerel mahkemeyi değil mahkemenin içindeki kadroları, savcısından hakimine nasıl zapt ettiklerini, baskı altına aldıklarını biliyoruz. Orada adalet olmaz, yargı yargı olmaktan çıkar, sizden olmayanlara tehlikeli silaha dönüşür.

“SANDIKTA YİYECEKLERİ TOKADIN SAYISINI HESAPLAMAKTA BİLE ZORLANIYORUM”

Neymiş, İstanbul’u elimizden alacaklar. İstanbul’u kendi malları zannediyorlar. Kendilerine ait zannediyorlar. Aynı şekilde bu memleketi de kendilerine ait zannetmeye başladılar. İstanbul’da 13 bin oyla seçimi kaybettiler, kendi malı olduğunu zannettikleri için, bin bir yalan talan ile seçimi elimizden almaya gayret ettiler, millet 806 bin kez tokatladı. Şimdi milletin de memleketin de onlara ait olduğunu zannediyorlar, ben sandıkta yiyecekleri tokadın sayısını hesaplamakta bile zorlanıyorum. Milyonlarca fark yiyecekler, milyonlarca. Türkiye’de bu hukuksuzluğun bozulması için ve sizin iradenizle bu kararın karşısındaki dik duruşumuzu ortaya koymak için Giresun’dayım.

“BİR KİŞİYİ EVİNE GÖNDERECEĞİZ”

Bir kişiyi evine göndeririz, 86 milyon insanımızı mutlu ederiz. Bu kadar basit. Bu milletin eşitsizliğe tahammülü kalmadı. Siyaset adı altında milleti birbirine düşman ediyorlar. Hukuksuzluk Giresun’daysa karşısında duracağız, İstanbul’daysa karşısında duracağız, Mardin’deyse orada da karşısında duracağız. Diyarbakır’daysa orada da karşısında duracağız. Benim hukuksuzluktan, adaletsizlikten tek bir vatandaşımın dahi canı yanmayacak. Bu memleket adaletsizlik ve hukuksuzluğa karşı hep dik durmuştur, özgürlüğünden asla taviz vermemiştir.

Bu ülkenin bürokratı bir kişiden her gün fırça yemeyecek. İşini yapacak, denetlenecek. Millet taktir edecek. Fırçayı millet atar. Sandıkta hesabını verirsin, fırçayı millet atar.

“KILIÇDAROĞLU VE AKŞENER’İN SELAMINI GETİRDİM”

Biz neden daha mutlu özgür ve zengin olmayalım. Bu memleketin parası bize yeter. Millet İttifakı bunu yapmaya çalışıyor, Altılı Masa bunu güçlendirmeye çalışıyor. Hepinize o masada emek veren liderlerimizin selamlarını da getirdim. Başta Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Sayın Meral Akşener hanımefendi olmak üzere bütün liderlerin selamını getirdim."

İMAMOĞLU EYNESİL'DE YURTTAŞLARA SESLENDİ: "İNŞALLAH MİLLETÇE, HAK ETTİĞİMİZ YÖNETİM ANLAYIŞINI BU MAYISTA HEP BİRLİKTE YAKALAYACAĞIZ"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bir dizi ziyaret için sabah erken saatlerde Giresun'a geldi. İmamoğlu gün içinde kentin sahil şeridindeki tüm ilçeleri ziyaret etti. 

İmamoğlu'na ziyaretleri sırasında CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, İstanbul Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül ve CHP Giresun İl Başkanı Gültekin Uzunalioğlu eşlik etti. 

İmamoğlu'nun son durağı Giresun'un Eynesil ilçesiydi. İlçede İmamoğlu'nu Eynesil Belediye Başkanı Ahmet Latif Karadeniz ve Eynesilli yurttaşlar karşıladı. 

Kendisini karşılayan yurttaşlara teşekkür eden İmamoğlu, şunları söyledi:  

"Başkanlarımızın yanındayız. Beraber proje, iş üretme konusunda karşılıklı diyalog halindeyiz. Her yöreye bir eserimizin olmasını arzu ediyoruz. Sizlerin varlığı inanın bize güç veriyor. Sağ olsun Genel Başkan Yardımcımız (CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun) milletvekilimiz, İl Başkanımız, belediye başkanlarımızla birlikte çok güzel bir Giresun günü yaşadım. Hizmetlerimizi tanıttık, görüştük, konuştuk, anlattık ama bu gelişimizin başka bir amacı olduğunu da her yerde ifade ediyorum. Dolayısıyla bunu sizlerden esirgeyecek değilim. 

Bizim hakkımızı ve hukukumuzu yemek isteyen bir avuç insana karşı dim dik ayakta olduğumuzu, dip diri tek vücut, bir arada olduğumuzu herkes görsün isterim. Onun için Giresun'dayım. İyi ki varsınız. Bu yörenin insanı doğrudan şaşmaz. Bu memleketin insanı asla ve asla adaletsizliğe boyun eğmez. Karakterimiz bize bunu söyler. 

Biz Cumhuriyet'i kurarken her ev şehidini verdi, gazisini karşıladı. Bu millet, memleketi kurarken artık egemenliğin kayıtsız, şartsız millete ait olduğunu net olarak tescilledik ve duyurduk. Biz neredeyse artık 4'üncü, 5'inci nesliyiz bu Cumhuriyet'in. Cumhuriyet'in bu nesilleri, yarınlara da bu özgürlüğü, bu egemenlik kaydını aktarma konusunda kararlıdır. Bugünün iradesi diyor ki 'memleket de benim İstanbul da benim. İstediğimi yargı eliyle başka oyunlarla alırım elinden. İşime bakarım.' Biz de diyoruz ki sen artık bu sözünü millete geçiremezsin.

Bu bir avuç insana diyoruz ki 2019'da biz ona İstanbul'da milletçe dur dedik. Milletin iradesine saygı göstermeyen de halkından gereken muameleyi gördü. Hem de yüzbinlerce farkla gördü. Şimdi hukukla mücadele ediyoruz ama ben milletim ile bu olan biteni milletimle, devletimle paylaşacağım. 

Bu, milletin iradesinin yok sayılması meselesi. Bu hak arama sürecini yaparken, buradaki dostlarından, hemşehrilerinden ve bütün milletimizden şunu dilerim; Ekrem İmamoğlu, aslında her birinizin çocuğu için konuşuyor. Çocuklarınızın, kızlarınızın, oğullarınızın geleceği için konuşuyor. Ben, kendi evladımın hiçbir gücün karşısında adaletsiz uygulamalarla boyun eğmesine asla ve asla tahammül edemem. Buna müsaade edemem. Sonuna kadar mücadele ederim. Dolayısıyla bu memleketin her çocuğu da en az benim çocuğum kadar özgürlüğü hak eden çocuklardır. Onlar için de mücadele edeceğiz.

İnşallah milletçe, hak ettiğimiz yönetim anlayışını bu mayısta hep birlikte yakalayacağız. Cumhuriyet’imizin yüzüncü yılına yakışan, 14 Mayıs'ta bir demokrasi, bir adalet bayramını hep birlikte milletimize, memleketimize, şehirlerimize, Giresun'a yaşatacağız Allah'ın izniyle. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Kararlıyız. Engel tanımayız. Kendi içimizde asla ve asla ayrışmayacağız. Bundan sonra ayrışmak değil, milleti kendimize çekmek için, kucaklaşmak için mücadele ederiz. Doğruları yapacağız. Tek şartı bu. Hep birlikte. En doğru işleri yapacağız. Milletimize sorumluyuz. Sizinle konuşacağız, sizi dinleyeceğiz. Eninde sonunda başaracağız. Yolumuz açık olsun." 

İMAMOĞLU: “NEYMİŞ? ATI ALAN ÜSKÜDAR’I GEÇMİŞ… YA AT DA BİZİM ÜSKÜDAR DA BİZİM ARTIK”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Giresun’da yurttaşlara seslendi.

İmamoğlu, şunları söyledi:

“BU MEMLEKETİN HER BELEDİYESİ BİZİM”

“500’ün üzerinde belediyeye hizmet sunmanın, onlara çok özel hizmetleri götürmenin gururunu yaşıyoruz. İstanbul 16 milyonluk bir kent. Bu güzel kent, İstanbul; Türkiye’nin her yerinden insanı ile harman olmuş, dünyanın en güzel şehri haline gelmiş. Dolayısıyla sadece İstanbul’a hizmet etmek, İstanbulluya hizmet etmek anlamına gelmez. Onun için; bilgimiz, birikimimiz, gücümüz ile Türkiye’nin neresi olursa olsun katkı sunma konusunda özenli çaba gösteriyoruz. Sadece CHP’li, İYİ Partili belediyeler değil; sadece Altılı Masada olan partilere tabi belediyeler de değil, bütün siyasi partilerin belediyelerine katkı sunuyoruz. Sonuçta bu memleketin her belediyesi bizim.

Bakan Bozdağ'dan Kılıçdaroğlu ve Akşener'e tepki! Bakan Bozdağ'dan Kılıçdaroğlu ve Akşener'e tepki!

İstanbul’da 16 milyon İstanbulluya hizmet ediyorum diyorum. O zaman diyorlar, ‘Sen 16 milyon insandan oy almadın ki.’ 16 milyon insandan oy almadım, diyen düşünceden değiliz biz. O sandığa atılan oylar hepiniz zarfa atıyorsunuz ya, o sandığa atılan oylar o sandıkta karıştı. Ben diyorum ki kalben, 16 milyon İstanbullunun oyunu almış gibi çalışıyorum. Kimseyi birbirinden ayırmıyoruz. Ahlakımız, kültürümüz bize onu söylüyor. Asla ayırmayacağız. Gönlüm ister, bir dahaki seçimde 16 milyon insanın da oyunu alayım, memleketimin her insanı bize oy versin. Bu ayrıştırmayı memleketin gündemine sokan insanlardan bir an önce kurtulmak zorundayız. Size hukuksuzluk yapan, insanları birbirinden ayıran bu aklı da şikâyet etmeye geldim.

“İSTANBUL’DA 806 BİN KEZ TOKAT YEDİLER”

16 milyon insanımızın iradesini yok sayıyorlar. Adaletsizlik yapıyorlar, hukuksuzluk yapıyorlar. Milletin iradesini milletimizin oylarını yok sayıyorlar. Allah aşkına ben diyorum ki bunlara 6 Mayıs’tan sonra seçimi iptal ettiler de buraya geldim ya, bu meydana. Bu meydandaki o güzel Karadenizlilerin tepkisini hemen unuttular. İstanbul’da 806 bin kez tokat yediler. Ama bugün hala başka başka işlerle uğraşıyorlar. Üç oydan birini hukuksuz kabul ettiler, seçimi iptal ettiler.

Şimdi de uydurma davalarla, soruşturmalarla milletimizin iradesini yok saymaya gayret ediyorlar… Buranın çocuğu ben yılgınlık yapar mıyım, bunlara pes eder miyim ben? Etmem. Etmeyeceğim. Sizin gücünüz arkamızda olacak, bunlara asla pes etmeyeceğiz. Ülkemizde Cumhuriyeti demokrasi, adalet ile güçlü kılarak şu pırıl pırıl gençlerimize güzel gelecek hazırlayacağız. Altılı Masa, Türkiye’de ilk kez farklı görüşleri bir araya toparlayıp gerçekten güzel bir geleceği inşa etme konusunda kararlı bir çalışma içindeler. Biz bu çalışmanın neferi olacağız. Memleketi ayağa kaldıracağız. Coşku ile sandıklara gideceğiz. Coşku ile sandıklarda bugünün iktidarına ‘Senin pilin doldu, süren bitti, miladın doldu, hadi güle güle’ diyeceğiz onlara. Hadi güle güle. Neymiş? Atı alan Üsküdar’ı geçermiş. Ya at da bizim Üsküdar da bizim artık.”

İmamoğlu, “Daha bugün sabah İstanbul Ataşehir’de milleti uydurma kararlar ile evinden alıyorlar. Bunların baskıları sökmez. Karar verdik, Cumhuriyetin 100’üncü yılı çok güzel olacak. Cumhuriyetin ikinci yüzyılı çok güzel olacak” dedi.