Bakan Ersoy'dan çevrim içi önemli turizm mesajları

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Ocak ayı verilerine bakıldığında turizm alanındaki tüm rakiplerinin tanıtım platformlarıyla kıyaslandığında 'goturkiye', 3 milyon tekil ziyaretçi sayısıyla ilk sırada yer aldı. Yıl sonuna kadar tekil ziyaretçi sayısını 8 milyona, sayfa görüntülenme sayısını ise 15 milyona çıkarmayı hedefliyoruz.Turizmde dijital dönüşümü tamamlamayı hedefliyoruz. Bu kapsamda turizm veri tabanını oluşturma çabalarını sürdürüyoruz. Bu veriler üzerinden yurt dışı tanıtım faaliyetlerimiz olacak" dedi.

Ekonomi 25.02.2021, 13:54 25.02.2021, 14:04
Bakan Ersoy'dan çevrim içi önemli turizm mesajları

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye'nin global tanıtım kanalı "goturkiye.com"un 3 milyon tekil ziyaretçiyle turizm alanındaki tüm rakiplerin tanıtım platformları arasında ilk sırada yer aldığını, yıl sonuna kadar tekil ziyaretçi sayısını 8 milyon, sayfa görüntülenme sayısını da 15 milyona çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi.

Bu yıl "ttidigital.izfas.com.tr" adresindeki dijital platformda gerçekleştirilen 14. Travel Turkey İzmir Fuarı'nın çevrim içi açılış töreninde konuşan Ersoy, hızla dijitalleşen dünyada tanıtımda kendisini gösteremeyenlerin kitlelere ulaşamayacaklarına dikkati çekti.

"Dünyanın en güzel kumsallarına, doğasına, en gelişmiş ve konforlu tesislerine de sahip olsanız insanları bundan haberdar edip sizi tercih etmelerini sağlamak zorundasınız. Aksi takdirde elinizde boş binalar ve güzel manzaralar dışında bir şey kalmaz" diyen Ersoy, bu amaçla Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) çatısı altında bir yapı oluşturduklarını anlattı.

Bu sağlam yapının Thomas Cook krizi ile salgın sürecinde önemli katkılar sağladığına işaret eden Bakan Ersoy, 2020 yılı boyunca tanıtım çalışmalarına devam ettiklerini söyledi.

Ersoy, 82 ülkede 64 filmle devam eden dijital reklamların 1,5 milyar izlenmeye ulaştığını belirterek, "Ülkemize sürekli ziyaretçi gönderen ana pazarlarımızın basın organlarında yer alacak yayınlar için de 96 etkinlikle 35 ülkeden 1000'i aşkın kişiyi ağırladık. Teknolojiyi etkili şekilde kullanmayı sürdürüyoruz." dedi.

Türkiye'nin global tanıtım kanalı "goturkiye.com"un yenilenmiş yapısıyla yayına alındığını kaydeden Ersoy, 9 yıl aranın ardından düzenlenen Formula 1 Grand Prix sayesinde bu platformu Brezilya'dan Japonya'ya dünyanın bütün büyük pazarlarda görünür kıldıklarını kaydetti.

"Takipçi sayısı 7 milyona ulaştı"

Ersoy, her ilin kültürel ve turizm değerlerine "goturkiye.com" adresinde yer verildiğini hatırlatarak, şöyle konuştu:

"Ocak ayı verilerine bakıldığında turizm alanındaki tüm rakiplerinin tanıtım platformlarıyla kıyaslandığında 'goturkiye', 3 milyon tekil ziyaretçi sayısıyla ilk sırada yer aldı. Sayfaların görüntülenme rakamlarına bakıldığında ise 5 milyon görüntülenme ile yine dünyanın önde gelen turizm ülkelerinin siteleri arasında ilk sırada yer aldı. Yıl sonuna kadar tekil ziyaretçi sayısını 8 milyona, sayfa görüntülenme sayısını ise 15 milyona çıkarmayı hedefliyoruz."

Sosyal medya hesaplarında da toplam takipçi sayısının 7 milyona ulaştığını bildiren Bakan Ersoy, "Turizmde dijital dönüşümü tamamlamayı hedefliyoruz. Bu kapsamda turizm veri tabanını oluşturma çabalarını sürdürüyoruz. Bu veriler üzerinden yurt dışı tanıtım faaliyetlerimiz olacak. Ülke markasını güçlendirmek adına iller bazında ürün geliştirme ve tanıtım gerçekleştirecek, bunu standart hale getireceğiz." ifadelerini kullandı.

Ersoy, bakanlık olarak 2020'de olduğu gibi bu yıl da hava koridorlarının açık olması için diplomasi faaliyetlerini sürdüreceklerini, yıl sonuna kadar hedef pazarlardan tur operatörleri, gazeteciler, infuencer gibi kanaat önderlerinden 3 bin kişiyi ağırlamayı hedeflediklerini dile getirdi.

Gastronomi turizmi ve güvenli turizm

Gastronomi turizmine de değinen Bakan Ersoy, Türkiye'nin tarihi ve konumunun muazzam bir mutfağa sahip olmasını sağladığını belirterek, şöyle devam etti:

"Kimi zaman yokluğun, kimi zaman bolluğun şekillendirildiği, 7 bölgesi 7 farklı marka olabilecek çok zengin bir mutfağa sahibiz. Bu değerimizi tüm dünyaya tanıtmak ve ülkemize yeni bir değer kazandırmak zorundayız. Bunu da işin ustalarıyla yapacağız. Gastronomi turizminin tanıtımı için sektör paydaşlarıyla sık sık bir araya geliyoruz."

Ersoy, tüm sektör paydaşlarına Kovid-19 sürecine rağmen gösterdikleri cesur ve kararlı duruştan dolayı teşekkür ederek, "Birlikte attığımız adımlar sonuç vermiştir ve inşallah bu sağlık krizinin küresel ölçekte yavaş yavaş geride bırakılmasıyla yükselişimizi gerçekleştireceğiz. Bu vesileyle güvenli turizm sertifikasını bugüne kadar 7 bin 800 tesisimizin almaya hak kazandığını da buradan belirtmek istiyorum." diye konuştu.

14. Travel Turkey İzmir Fuarı kapılarını çevrim içi açtı

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, bu yıl Ramazan Bayramı ile iç pazardaki hareketlenmenin ardından haziran ayı ortasından itibaren yurt dışı pazarların açılmasıyla turizmin yeniden ivme kazanmasını beklediklerini belirtti. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı himayesinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde "ttidigital.izfas.com.tr" adresinde dijital platformda düzenlenen 14. Travel Turkey İzmir Fuarı, çevrim içi toplantıyla açıldı.

İZFAŞ ve TÜRSAB Fuarcılık AŞ'nin organize ettiği fuarın açılışında konuşan TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, salgınla birlikte insanların kendi kozasına çekildiği, evlerine kapandığı bir dönemden geçildiğini, hayata dair alışkanlıkların yeni bir boyut kazandığını söyledi.

Bu süreçte insanların en fazla özlediği sosyal ihtiyacın seyahat etmek olduğunu belirten Bağlıkaya, şöyle konuştu:

"Aşılama çalışmalarının belli bir orana ulaşmasının ardından seyahat etme eğiliminde önemli bir artış yaşanmasını bekliyoruz. Dünya genelinde başlayan aşılanma çalışmaları yakın bir zamanda seyahatlerin yeniden başlayacağı konusunda umutlarımızı artırırken turizmde yaşanması beklenen hareketliliğe en hızlı cevap vermek ve sezona hazır şekilde girebilmek büyük önem taşıyor."

Bağlıkaya, sektörde Kovid-19 salgını nedeniyle yaşanan değişim ve dönüşümü fuarda düzenlenecek panel ve etkinliklerle inceleyeceklerini dile getirerek şunları söyledi:

"Beklentimiz, 2021 turizm sezonunda mayıs ayındaki Ramazan Bayramı ile birlikte iç pazarda bir hareketlenmenin başlaması, haziran ayı ortasından itibaren de yurt dışı pazarların açılmasıyla turizmin bir daha ivme kazanması yönünde. 'İnatla ve inançla turizm' diyerek yüz yüze olamasak da yeni ve güzel bir başlangıç olarak fuarımızın, ülkemizin ve İzmirimizin turizmine katkı sağlayacağına inanıyorum."

"Bu karanlık günlerde umut olmayı sürdüreceğiz"

Türkiye Otelciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Sururi Çorabatır, 14. Travel Turkey İzmir Fuarı'nın dijital ortamda da başarılı olacağına inandığını ifade etti.

Türk turizmcileri olarak salgın dönemini en az zararla atlatmaya çalıştıklarını belirten Çorabatır, "Sezonu diğer ülkelerin önünde kapattık. Dünyada yaklaşık yüzde 80 küçülme olurken bizde yüzde 65-70 civarında küçülme oldu. 51 milyon ziyaretçimiz 16 milyona, 34,5 milyar dolar olan gelirimiz 12 milyar dolara geriledi." dedi.

Karamsar bir tablo olmasına rağmen turizm sektörünün "moral sektörü" olduğunu söyleyen Çorabatır, şunları kaydetti:

"İşvereniyle, çalışanıyla, esnafıyla hep birlikte bu karanlık günlerde umut olmayı sürdüreceğiz. Türk turizmi birçok kriz yaşadı ve bu krizlerden hepimiz, beraber hareket ederek, parlayarak çıktık. Dünya altıncılığını bu gücümüzle yakaladık. Bu dönemde Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Ersoy'un öncülüğünde Sağlık ve İçişleri Bakanlığı iş birliği ve sektörün fedakar katkılarıyla geliştirilen güvenli turizm sertifikasıyla diğer ülkelerin önüne geçtik."

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, fuarın İzmir ve Türkiye'nin tanıtımında önemli bir görev ve misyon üstlendiğini, Kovid-19 sürecinden en fazla etkilenen sektörlerin başında turizmin geldiğini ifade etti.

Köşger, tüm sektör paydaşlarının İzmir ve çevresinin turizm pastasından daha fazla pay alabilmesi için özverili gayretlerde bulunduğunu gördüklerini, Ege Turizm Merkezi Çeşme Projesi ile gelecek dönemde bu bölgenin önemli bir cazibe merkezi olacağını dile getirdi.

Dijital turizm ansiklopedisi hizmete açıldı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de Kovid-19 salgını sonrası turizm sektöründe ortaya çıkacak önemli fırsatları doğru değerlendirebilmek için çalışma yaptıklarını belirterek şu bilgileri verdi:

"Turuncu Çember Hijyen Sertifikası başta olmak üzere İzmir'in sağlıklı ve güvenilir bir turizm destinasyonu olmasına yönelik birçok adım attık. Türkiye'nin ilk dijital turizm ansiklopedisinin beta sürümünü bugün açtık. İzmir'in dijital destinasyon envanteri Visit İzmir'de 11 farklı turizm türünde 2 binden fazla noktaya dair bilgi ve görsel bir araya getirildi. İzmir'in doğal alanlarından tarihi ve kültürel yapılarına kadar değişen bu yeni destinasyonlar şehrimizin eşsiz güzelliğini gözler önüne seriyor." 

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, fuarın salgının sebep olduğu kayıpların telafisi için önemli bir başlangıç noktası olduğunu vurguladı.

64 ülkeden ziyaretçi kaydı yapıldı

Bu yılki fuarın partner ülkesi olarak belirlenen İsveç'in İstanbul Başkonsolosu  Peter Ericson da fuarın tüm sektör tarafından ziyaret edilmesi gerektiğini belirterek katılımcıları sanal İsveç standına davet etti. 

Patara Antik Kenti temasıyla düzenlenen fuara 14 ülke katılırken, 64 ülkeden ziyaretçi kaydı yapıldı. Sektörel çevrim içi söyleşilerin de organize edildiği fuar, 27 Şubat Cumartesi gününe kadar açık kalacak.   (AA)

Yorumlar (0)
banner82
banner83
17
açık
banner84
Namaz Vakti 23 Nisan 2021
İmsak 04:48
Güneş 06:18
Öğle 13:15
İkindi 16:59
Akşam 20:02
Yatsı 21:26
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 34 72
2. Fenerbahçe 34 69
3. Galatasaray 34 66
4. Trabzonspor 35 60
5. Alanyaspor 35 55
6. Hatayspor 34 53
7. Gaziantep FK 34 51
8. Sivasspor 34 51
9. Karagümrük 34 50
10. Göztepe 35 47
11. Rizespor 34 42
12. Antalyaspor 35 42
13. Konyaspor 34 41
14. Ankaragücü 34 38
15. Malatyaspor 34 37
16. Kasımpaşa 35 37
17. Başakşehir 34 36
18. Kayserispor 34 35
19. Erzurumspor 35 34
20. Gençlerbirliği 34 32
21. Denizlispor 34 27
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 31 61
4. Altay 31 57
5. İstanbulspor 31 57
6. Altınordu 31 53
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Ümraniye 31 47
9. Tuzlaspor 31 47
10. Bursaspor 31 43
11. Bandırmaspor 31 39
12. Boluspor 31 38
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 31 34
15. Menemenspor 31 31
16. Akhisar Bld.Spor 31 26
17. Ankaraspor 31 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 33 77
2. M. United 32 66
3. Leicester City 32 59
4. Chelsea 32 55
5. West Ham 32 55
6. Tottenham 33 53
7. Liverpool 32 53
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 32 46
11. Aston Villa 31 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 32 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 32 34
17. Burnley 32 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 32 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 32 73
2. Real Madrid 32 70
3. Barcelona 31 68
4. Sevilla 32 67
5. Real Sociedad 32 50
6. Real Betis 32 49
7. Villarreal 32 49
8. Granada 31 42
9. Osasuna 32 40
10. Athletic Bilbao 31 38
11. Levante 32 38
12. Celta de Vigo 32 38
13. Cádiz 32 36
14. Valencia 32 35
15. Getafe 32 31
16. Deportivo Alaves 32 30
17. Real Valladolid 31 28
18. Huesca 32 27
19. Elche 32 27
20. Eibar 32 23