TENZİLE AŞÇI/EGEPOSTASI- Sosyal medya paylaşımları nedeniyle "Cumhurbaşkanı'na hakaret", "halkı kin ve düşmanlığa tahrik", "halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama", "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" ve "suçu ve suçluyu övme" suçlarıyla yargılanan Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’nın davasının 7. duruşması bugün görüldü.

Başkan Arda hakkında, geçtiğimiz 2021 Ocak ayında kendisine ait olduğu öne sürülen sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle soruşturma başlatılmıştı. Başkan Arda ilk duruşmada yaptığı savunmasında, iddianamede belirtilen paylaşımları kendisinin yapmadığını, paylaşımların yapıldığı hesabın da kendisine ait olmadığını ifade etmiş ve hakim ise Facebook temsilciliğine müzekkere yazılarak konuya ilişkin araştırma yapılmasına karar vermişti.

AMERİKA’YA SORULMUŞTU

Davanın önceki celselerinde mahkeme başkanı Facebook’tan istenen belgelerin temin edilebilmesi için Amerika Birleşik Devletleri Yetkili Adli Makamına hitaben yazı hazırlanmasına, yazının tercüme edilerek Amerika birleşik Devletleri Adli Makamına gönderilmek üzere Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne gönderilmesine karar verilmiş ve bir önceki duruşmada istenen belgenin tercüme haliyle geldiği ifade edilmişti.

Öte yandan, davanın 7.  duruşması bugün İzmir 34. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Başkan Arda katılmazken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan vekili avukat Gülşen Gezici ile sanık Arda’nın vekili avukat Ayşe Zübeyde Aydın katıldı. Duruşmaya ayrıca Gaziemir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Necati Kırmaz da izleyici olarak katıldı.

ARDA’DAN ‘BİZZAT SAVUNMA’ TALEBİ

Duruşmada söz alan Başkan Arda’nın avukatı Aydın, Halil Arda’nın duruşmaya katılmak istediği anca önceden planlanan bir yurtdışı seyahati nedeniyle katılamadığını söyledi. Arda’nın bizzat savunma yapmak istediğini ifade eden Aydın, duruşmanın ileri bir tarihe ertelenmesi talebinde bulundu ve “Müvekkilim her ne kadar duruşmalara katılmamış ise de adil yargılanma kapsamında esas hakkındaki savunmasını bizzat yapmak istemekledir. Bu nedenle mazeretin kabulüne kadar verilmesini kabul ederiz dedi.

GEZİCİ: YARGILAMAYI UZATMAYA YÖNELİK BİR HAMLEDİR

Erdoğan’ın avukatı Gezici ise seyahatin duruşmayı uzatmaya yönelik bir hamle olduğunu ifade ederek talebin ret olması isteminde bulundu ve "Kararın çıkacağını bildiği halde meclis kararını kasım ayında aldırmıştır. Yargılamayı uzatmaya yönelik bir harekettir” ifadelerini kullandı.

Tarafların avukatlarının dinlenmesinin ardından savcı ise sanık müdafinin talebi doğrultusunda yeni duruşma gününün verilmesini talep etti.

Sanık avukatının talebini kabul eden mahkeme başkanı, “Esas hakkında savulmasını bizzat huzurda yapmak istediğine dair mazeretinin kabulüne” ifadelerini kullanırken Erdoğan’ın avukatı Gezici’den tarih için talep geldi. Gezici, seyahatin 22 Aralık tarihinde bittiğine dikkat çekti ve 23 Aralık tarihinde karar duruşmasının yapılmasını talep etti.

Duruşma, 5 Ocak 2023 Perşembe tarihine ertelendi.

Arda için karar duruşması olacak celsede mütalaanın hazır olması durumunda karar verilecek.

53. MADDEDEN CEZALANDIRILMASI İSTENMİŞTİ

Memleket Partisi Bornova İlçe Yönetim Kurulu belli oldu Memleket Partisi Bornova İlçe Yönetim Kurulu belli oldu

Bir önceki duruşmada mütalaasını okuyan savcı,  Arda’nın TCK’nın 53. Madde ile cezalandırılmasını talep etmiş ve "Sanık hakkında sosyal paylaşım sitesi üzerinden yaptığı paylaşım ile halkı kin ve düşmanlığa sevk eden ve halkın bir kesimini aşağılama gibi suçlarla kamu davası açılmışsa da söz konusu paylaşımlarda bu suçların yasal unsurları itibariyle oluşmadığı anlaşılmaktadır. CMK'ya göre bu suçlar yönünden beraatine. Sanığın Facebook hesabından Cumhurbaşkanı hakkında iddianamede belirtilen 'Erdoğan da eşcinseller gibi dönmüş. Kısaca bunlara dönme diyoruz, resmini paylaşarak Ha gayret Hitler'e az kaldı, cumhurbaşkanı müsvettesi, uydum imam Tayyip'e niyet ettim tükürdüğümü yalamaya paylaşın dostlar daha çok insan rezil olsun yazan videoyu namussuzmuş' şeklinde yorumla paylaşmak üzere, ayrıca yine cumhurbaşkanının fotoğrafını paylaşarak 'Durmak yok, soymaya devam', yine fotoğrafını paylaşarak 'Ali İsmail Korkmaz'ın katilinin robot resmidir' şeklinde paylaşım yaparak, 'demokrasi nöbeti saçmalığı yerine milyonların istifa diye bağırması lazım. Tabii benim dediğim demokratik ülkeler için geçerli. Koskoca devleti FETÖ'ye peşkeş çekenler için değil' şeklinde cumhurbaşkanına hakaret içeren paylaşımlarda bulunduğu, sanığın üzerine atılan suçları işlediğini gelen ihbar ve şikayetler üzerine incelediğimizde, tanık ifadelerinden hareketle suçu işlediğini anlamakla birlikte sanığın TCK'ya göre cezalandırılmasına kadar verilmiştir" demişti.