Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amasya’daki Badal Tüneli için bugün yapılan açılış törenine canlı bağlantıyla katıldı. Erdoğan, törende şöyle konuştu:

“İNSANLARIMIZ, FİKRİ VE BEDENİ ÇABALARININ KARŞILIĞINI ALMAK İÇİN BAŞKA YERLERE GİTMEK MECBURİYETİNDE KALMIYOR”

“Sadece vakitten ve akaryakıttan yılda 21,4 milyon lira tasarruf sağlayacak, karbon emisyonunu 265 ton azaltacak bu projeyi, 760 milyon liralık bir yatırımla hayata geçirdik. Kalkınmanın temel altyapılarından olan ulaştırmada devreye aldığımız her projenin, bizi 2023 hedeflerimize kavuşturma yanında Türkiye Yüzyılı’na bir adım daha yaklaştırdığına inanıyorum. Geçtiğimiz 20 yılda asırlık eksiklikleri tamamlayarak, ihmalleri telafi ederek yürüttüğümüz eser ve hizmet siyasetimizin en somut örnekleri, işte bu yatırımlardır. Bugün ülkemizin 81 şehrinin tamamı, altyapı yatırımlarımızın katkısıyla üretim ve istihdamda kat ettiği mesafe sayesinde ihracat yapabilir hâle gelmiştir.

İnsanlarımız, fikri ve bedeni çabalarının, kabiliyetlerinin, imkanlarının karşılığını almak için başka yerlere gitmek mecburiyetinde kalmıyor. Artık her vatandaşımız, yaşadığı yerde girişimi ve emeğiyle kendi düzenini kurabiliyor, kendi hayalini gerçekleştirebiliyor, geleceğine umutla bakabiliyor. Kara yolu ile hava yolu ile demir yolu ile ulaşımın tüm sektörlerinde ülkemizin altyapı ihtiyacını önemli oranda tamamlamış olmanın mutluluğu içindeyiz.

“CUMHURİYET’İMİZİN İKİNCİ ASRINI TERAKKİ DEVRİ HÂLİNE DÖNÜŞTÜRMEKTE KARARLIYIZ”

Kılıçdaroğlu, Gaziantep'te: Nurdağı'ndan söz veriyorum Kılıçdaroğlu, Gaziantep'te: Nurdağı'ndan söz veriyorum

Türkiye Yüzyılı ile Cumhuriyet’imizin ikinci asrını, telafiyi geride bırakıp terakki devri hâline dönüştürmekte kararlıyız. Elbette bu noktaya kolay gelmedik. Küresel yönetim ve ekonomi sistemi salgınla, savaşla, krizle kökünden sarsılırken ülkemizi sahip olduğu güçlü altyapı üzerinde büyük bir atılıma hazırlamak için çok mücadele verdik, çok gayret gösterdik. Önümüze çıkartılan engelleri birer birer aşarak, tuzakları birere birer bozarak, maruz kaldığımız saldırıları birer birer göğüsleyerek bölgesinde ve dünyada söz sahibi bir ülke konumuna yükseldik. Geçmişte, kendi krizlerinde boğulup kalan bir ülkeydik. Şimdi, küresel krizleri fırsata dönüştürebilen bir ülke olarak gıptayla takip ediyoruz. Bu sürecin en kritik noktasında, ülkemizi yeni bir vizyona, yeni hedeflere kavuşturmanın eşiğindeyiz. Pek çok büyük projemizin, yatırımımızın, emeğimizin hayırlı neticelerini alacağımız 2023’ü, tarihe şanla, şerefle, gururla kaydedeceğiz. Rabbimizin yardımı ve milletimizin desteğiyle bunu da başaracağımıza inanıyorum.

Siyasi ve ekonomik gücümüzü katlayarak artırmak suretiyle önce dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmeli, ardından da ilk sıralara doğru yükselmeyi sürdürmeliyiz. Aksi takdirde, önümüze çıkan tarihi fırsatı bir kez daha kaçırma tehlikesiyle karşı karşıya kalabiliriz. Altyapıda gösterdiğimiz başarıyı bilimde, teknolojide, araştırma geliştirmede sürdürmedikçe, evlatlarımızı değerlerimizle yoğurarak yetiştirmedikçe bu hedefi yakalayamayız. İşte bunun için, önümüzdeki dönemde hem bilim ve teknolojiyi hem de değerler eğitimini medeniyet, kültür bilincini önceliklerimizin en başına alıyoruz. Hiçbir günlük tartışma bu temel önceliğin önüne geçemez, geçmemelidir. Maziden atiye kurduğumuz köprünün kilit taşı olarak gördüğümüz evlatlarımızı bu anlayışla geleceğe hazırlamak mecburiyetindeyiz. Bu amaçla Cumhuriyet’imizin yüzüncü yılını demokrasi ve kalkınma atılımlarımızın sembolü hâline getirdik. Aynı şekilde 2053 ve 2071 tarihlerini, Türkiye Yüzyılı’nın ara hedefleri olarak kayıtlara geçirdik. Açılışını yaptığımız tünel gibi projeleri, bu tarihi yürüyüşün son eksikliklerini tamamlama vesilesi olarak görüyoruz.”