Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev ile İstanbul’daki Vahdettin Köşkü’nde bir araya geldi. İkili görüşmenin ardından liderler, ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, burada şunları söyledi:

“Düzensiz göçün idaresinde etkin iş birliğine gidilmesi gerektiği üzerinde durduk. Görüşmelerimizde ekonomik ve ticari ilişkilerimizi de ayrıntılı şekilde ele aldık. Geçen sene ticaret hacmimizi 6 milyar dolara ulaştı. Ortak hedefimiz ise bugünkü görüşmelerden sonra bunu 10 milyar dolar seviyesine kısa sürede çıkarmak. Bulgaristan tarafındaki sınır kapılarının modernizasyonunun tamamlanması ve özellikle gıda denetimi altyapısının güçlendirilmesi ile iş birliğimiz daha da gelişecektir.

Restorasyonunu üstlendiğimiz Balat’taki Demir Kilise’yi 2018’de ihya ederek yeniden açılışını gerçekleştirmiştik. Razgrad’daki Makbul İbrahim Paşa Camii’nin restore edilerek kısa sürede ibadete açılması samimi temennimizdir. Karşılıklı ziyaretlerimizin komşuluk hukukumuzun derinleşmesine katkı sağlayacağına yürekten inanıyorum. Dost ve müttefik Bulgaristan halkına şahsım ve milletim adına en kalbi selamlarımı iletiyorum.”

RADEV: ATMIŞ OLDUĞUMUZ ADIMLARIN BAŞARILI OLMASI İÇİN KORUNAN BİR SINIRA SAHİP OLMALIYIZ

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev ise şöyle konuştu:

"Bölgedeki en kötü depremlerden biri" "Bölgedeki en kötü depremlerden biri"

“Bulgaristan ve Türkiye, komşu olarak, çok sorunlu bir bölgede bulunmaktalar. Ukrayna’daki savaş çok yakınımızda. Başka sorunlu olan bölgeler de yanımızda. Dolayısıyla Türkiye ile Bulgaristan arasındaki iş birliği, bölgenin güvenliği açısından da çok önemli. Doğu Avrupa bölgesi için çok önemli.

İki partner olarak karşılıklı menfaatler doğrultusunda ekonomide, ticarette, enerji alanında, ulaşım, turizm ve ortak sınırların korunması ve terörizmle savaş konusunda iş birliğimiz söz konusu. Bu önemli iş birliğinin en önemli göstergesi, Kapıkule Sınır Kapısı’nın dünyada ikinci sırada yer alması, ticari hacim bakımından. Dolayısıyla yapacaklarımız çok fazla. Çalışmalarımıza devam etmemiz gerekiyor. Türkiye, Bulgaristan’da yatırım yapan bir ülke.

Coğrafi konumlarımız itibariyle ülkelerimizin ortak bir sorumluluğu var, teslimatların güvenliği ve enerji kaynaklarının hızlı bir şekilde dönüştürülmesi konusunda. Bu da ancak enerji alanında iş birliğinin derinleşmesiyle mümkün. Karşılıklı menfaatler doğrultusunda beklentilerimiz, her iki ülkenin de enerji sistemlerinin daha da gelişeceğidir. Burada da Sayın Erdoğan’a teşekkür etmek istiyorum. Çünkü ülkemiz için çok zor bir dönemde bize hızır gibi yetişip sıvılaştırılmış gaz konusunda destek sağladılar.

Ukrayna’daki savaş küresel çaptaki tedarik zincirlerini etkiliyor. Bizim ise Afrika’dan Avrupa’ya Türkiye’den geçen bir kara yolu söz konusu. Bizler de bunun sorumluluğunu görüyoruz ve trafiğin arttığının da farkındayız. Sınır kapılarımızda trafik iki kat artmış durumda. Dolayısıyla çok hızlı olmamız gerekiyor, proaktif olmamız gerekiyor. Ortaklaşa karar ve tedbirler alarak sınır kapılarımızın kapasitesini artırmak için gereken adımları atmamız gerekiyor.

Cumhurbaşkanı ile bir harita çizdik, daha sonraki çalışmalarımızın yönüyle ilgili. Atmış olduğumuz adımların başarılı olması için çok sakin ve korunan bir sınıra sahip olmalıyız. Bunu dikkate alarak Türkiye’nin artan yasadışı göçün önüne geçmesini takdirle karşılıyoruz. Ortak çabalarımız devam edecek. Yasadışı göç ile ilgili Türkiye’nin bulunduğu durumu dikkate alıyoruz. Dolayısıyla ikili sözleşmelerimizin şartlarını yerine getirmeye çalışıyoruz.

Sayın Erdoğan ile her türlü terör faaliyetlerini kınıyoruz. Çünkü bunlar insanların sağlığına kastediyor. Dolayısıyla bu konudaki ortak çalışmalarımıza devam edeceğiz.”