Soyer: Bu kongre Millet İttifakı'nın attığı tarihi adımlara İzmir'den bir katkıdır Soyer: Bu kongre Millet İttifakı'nın attığı tarihi adımlara İzmir'den bir katkıdır

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Şanlıurfa ve Adıyaman’da yaşanan sel felaketiyle ilgili açıklama yaptı. Öztunç, şunları kaydetti:

“Yaşanan sel nedeniyle yaşamını yitiren yurttaşımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyor, kayıp yurttaşlarımızın bir an önce sağ bulunmasını temenni ediyorum. Maalesef coğrafyamız, kader değil keder planıyla karşı karşıya bırakıldı. Bu kederin sebebi ise AKP’dir. Pandemide maske dağıtmaktan aciz AKP, depreme uğramış kentlerde yurttaşların diğer afetlere maruz kalmasını önleyecek bir akla sahip değil. Deprem sonrasında kurdukları çadırlar dahi afete dayanıksız. Bu ya beceriksizliktir ya da umursamazlıktır.

“AKP’DEN AFETE DİRENÇLİ KENT BEKLENTİLERİ SONA ERMELİ”

Çadırların kurulacağı alanın, sel gibi afetlere, yağmura dayanıklılığının gözetilerek belirlenmesi, kurulacak zeminin buna göre hazırlanması gerekirdi. Acele, düşünülmeden yapılan işler. Aynı akıl, Kahramanmaraş’ta fay hattına yakın, depremlerde ağır zarar gören bölgede konut inşa ettirmek için ihale yaptı. AKP’den afete karşı dirençli kent beklentileri sona ermeli.

“AKLI BAŞINDA, LİYAKATLİ, İŞİ BİLEN İNSANLARIN YÖNETİME GETİRME ZAMANI GELDİ”

Yangın olur söndüremezler, pandemi olur maske dağıtamazlar, deprem olur çadır dağıtamazlar, sel olur kurdukları çadırlarda insanlar ölür. Bunlar hep beceriksiz ve liyakatsiz yönetimin sonuçları. Bunlardan kurtulmanın ve aklı başında, liyakatli, işi bilen insanların yönetime getirme zamanı geldi.” (ANKA)