07.12.2015, 00:00

CHP'de ilçe kongreleri ve sonuçları!

CHP İzmir 6 Aralık pazar itibariyle ilçe kongrelerini tamamladı.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki 2012'deki delege ve kongre sürecini de yakından takip etmiş bir gazeteci olarak 2015 süreci kavgası az, daha uzlaşmacı geçti. O bildiğimiz CHP kongrelerinden manzaralar yaşanmadı...

Bu durumun oluşmasında 3 yılı aşkın süredir görevde olan il yönetiminin katkısı son derece fazla.

CHP İzmir'de kongreler sonucunda 18 ilçede mevcut başkanlar kazanırken, 12 ilçede değişim yaşandı. Değişim yaşanan ilçelerde bir çoğunda mevcut başkanlar göreve zaten talip olmadı. Karşıyaka, Kiraz, Bornova gibi...

Foça, Menemen, Selçuk, Çeşme, Kemalpaşa, Torbalı, Dikili, Ödemiş, Güzelbahçe, Bayındır, Seferihisar, Urla, Konak, Balçova, Gaziemir, Beydağ, Bayraklı ve Aliağa'da mevcut başkanlar kazandı.

Aslında CHP'de değişim süreçte kendiliğinden yaşanmıştı. 2012 yılında yapılan kongrelerden bu yana 30 ilçenin 26’sın da değişim yaşanmıştı. Olağan süreç iki kez ertelenince ortaya 3,5 yıl gibi bir zaman çıktı. Bu süreçte ilçe başkanları, belediye başkanlığı, meclis üyeliği ve milletvekilliği için süreçte istifa ederken, kimi ilçe başkanı yönetimde yaşanan istifalar nedeniyle düştü, kimisi de imza hareketleri sonrası gerçekleşen olağanüstü kongrelerde yeniden seçilemedi.

Sonuçta 2012'den bu yana 2015'teki sürece kadar 30 ilçede toplam 75 isim başkanlık koltuğuna oturdu. Bu isimlerden 7’si kayyum başkanı olarak olağanüstü kongreye kadar görev aldı. Selçuk ve Kemalpaşa’da son olağan kongreden bu yana 5 farklı isim başkanlık yaptı. 5'er başkanın değiştiği Selçuk ve Kemalpaşa'da mevcut başkanlar kazandı.

Demek istediğim yerel seçimlerde 'değişim' vurgusunun sıkça dillendirildiği CHP'de örgütte değişim kendiliğinden yaşandığından olağan kongre sürecinde pek değişiklik olmadı. Delege istiklrardan yana tavır koydu.

Dedik ya 2012'ye göre daha ılımlı uzlaşmacı kavgasız bir kongre geçti diye ama 2012'ye göre de belediyeler çok fazla işin içine girdi. Buca, Çiğli, Tire, Dikili, Narlıdere gibi ilçelerde belediyeler fazlasıyla topa girdi. Karşıyaka, Bayraklı, Menemen gibi ilçelerde başkanlar zaten siyaseti sevdiğinden ister istemez işin içinde olmuş oldular. Ancak çok fazla müdahaleci olmadılar. Süreç zaten istedikleri gibi seyretti.

İlçelerle ilgili bir şeyler yazmazsak olmaz. Buca'dan başlayalım..

Buca'da Kaya'lar çarpıştı gülen belediye ve ilçe yönetimi destekli Çağdaş Kaya oldu...Kaya, Bektaş Gül'e benzetiliyor. Onun izinden giderse çok sayıda kongrede yaşar...Bektaş Başkan ne de olsa istifacılarla imzacılarla çok mücadele etmemiş miydi!

Bir Murat Işık furyası vardı 2 aydır...Buca Belediye Başkan Yardımcısı....Delege ve kongre sürecine iyi niyetli 'ışık' tutmaya çalışmış...Örgütü aydınlatmaya çalışmış...Kongre salonunda da adeta etrafa 'ışık' saçıyordu. Baktım Çağdaş Kaya'nın yanında oturuyordu. Sürece o kadar müdahale olmuş ki sağır sultan bile duymuş...Dün tehlikeli bir fotoğraf gördüm kongrede...Işık ilçe eş başkanı gibi oturuyordu Kaya'nın yanında. Bana Kaya ile birlikte ilçeyi yönetecek havasını verdi. Keşke kendisine yapılan aday ol teklifini kabul etseydi...Başkan yardımcılığından vazgeçebilseydi...Çünkü kongredeki o kare önümüzdeki günler çok şeye gebe dedirtti bana...

Güngör Kaya kazansaydı örgüt belediye uyumsuzluğu had safhaya çıkacaktı. Çağdaş Kaya kazandı örgüt belediye uyumu olacaktır ama birlik bütünlükte sağlanamayacaktır.

O zaman kim kazand? Belediye Başkanı Levent Piriştina...2019 hayalleri kuran bir çok isim karşı taraftaydı da ondan...

Bayraklı'da Cemalettin Alper kazandı ancak terledi...Songül Gök'ün adaylığını yazmıştım...Yazdıktan sonra etrafımdaki bir kaç kişiye “kongreye girerse, Divan'a sunduğu imzanın 3 katını alır” dedim. Beni yanıltmadı... Rekor sayıda imzayla giren Alper fire yaşadı. Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ'ın desteklediği Alper'in kongre sonucunu önüne koyup ders çalışması gerek. Songül Gök daha önce çıksaydı yola o oylar 200 olurdu...CHP'nin bu en çalışkan başkanları arasında yer alan Alper'in biraz medyatikliği azaltması gerek. Belediye başkanının tam donanımlı askeri algısını kırması gerek. Belediyeden istifa etmesi de bir başlangıç.

Hani bazen kaybederken kazanırsınız ya...Çiğli İlçe Eski Başkanı Utku Gümrükçü bu tabire en uygun isim oldu... Belediyenin topa haddinden fazla girdiği, Çiğlili il yöneticilerinin her gün kongreyle yatıp kalktığı bir süreçten 'galip' çıkamadı.. Gümrükçü delege seçimlerinde kendine fazla güvendi ve bazı kritik yerlerde kaybetti. O bundan ders almıştır ama kongredeki konuşmasıyla taraflı tarafsız herkesin takdirini kazandı. Konuşmasıyla 250 imzanın üstünde kongreye gelen Zeynel Mertoğlu ve ekibinden 60 oy aldı. Kazanmaya yetmedi. Salondakiler avuçları patlayıncaya kadar alkışladı. İl kongresi öncesi 'başkanlığı yaparım' mesajı verdi. İlçeyi kazansaydı bir numaralı aday olurdu ancak şuan eline kalemi kağıdı almış matematik çalışıyordur.

Bu sürecin en önemli zaferi Tire'den geldi...İlçe sekreteri Hakan Şenoyar, belediye ve il destekli mevcut başkana karşı zafer kazandı. Çoğu kişi başaramaz dedi. Başardı. Delege seçimi yapılmadan delegelerin belirlendiği Tire'de yaşanan skandal durumun mücadelecisi oldu. 6 mahallede sandık kurdutmaya başardı. Sonunda da ilçe başkanı seçildi. En başından sonuna kadar verdiği mücadele takdire layık...Yıllardır 'demokrasi'den yoksun CHP Tire'de bundan sonra güzel şeyler olacaktır. Bu arada Çiğli'de karizmatik zafer kazanan İl Başkan Yardımcısı Niyazi Arslan'I anmamak olmaz. Tire topuna da girdi Arslan...Ne de olsa başkan akrabasıydı. Ancak Arslan Çiğli'ye daha fazla odaklanınca Tire'de karizmayı çizdirdi.

Karşıyaka'da aylar önce Özuslu'yu yazmıştım başkan olacak diye oldu. Yine yakın bir zamanda Uğur Yıldırım olacak dedim Oldu. Keramet bende mi hayır... Karşıyaka'da Perşembenin gelişi Çarşambadan belli...Yıldırım zaten bağıra bağıra 'ben ilçe başkanı olacağım' diyordu...Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar'ın 'kuzeni' eleştirilerini göğüsleyebilirse başarılı olur. Dürüst efendi çalışkan bir isim. Büyük uzlaşıyla yola çıktı zaten...Yıldırım'ın ilçe başkanlığını Akpınar'a bağlamak haksızlık olur.

Ancak kongrede çizikler havada uçuştu. Gözardı edilmemeli..403 delegenin olduğu Karşıyaka'da tek adaylı kongreye gireceksiniz 302 oy alacaksınız. Yıldırım'ın hemen şapkasını önüne koyması gerek. Karşıyaka partinin 'kale'sidir...'Kale'de ise komutanlık yapmak her zaman çok zordur. İl Eski Başkanı Ali Engin'e değinmeden olmaz...İl kongre delegesi olan Engin 246 oy aldı. Çizik yağmuruna tutuldu. Yerel seçimlerin faturasını vekil seçilemeyerek ödeyen Engin'in, Karşıyaka'daki tavrı umarım PM hayallerini suya düşürmez.

Bornova'ya 'ağabey' gerekti o da kongre sonunda koltuğa oturdu. Uzun zamandır ilçe başkanı var mı yok mu belli olmayan Bornova'da ağır bir isim zafer kazandı. İlçe eski başkanı, milletvekili adayı Nevzat Kavalar...İl Sekreteri Osman Peri, İl Başkan Yardımcıları Metin Atmaca ve Bahattin Özdemir'in tam desteğini alan Kavalar'a Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da sıcak bakıyordu... Delege de zaten farklı bir şekilde Kavalar'ı seçti...Bornova'ya bence barış gelecektir. Bornova son dönemdeki örgütsel durağanlığını Kavalar'la üstünden atacaktır. Belediye örgüt uyumu aratacaktır. Yılların partilisi Kavalar'la birlikte saha çalışmaları da söylemde farklılaşacaktır.

Karabağlar'da ise 1 ay önce mevcut başkanın kazanma şansı yok demiş, en güçlü adayın eczacı Ali İhsan Yıldız olduğunu ifade etmiştim. Yanılmadım. Yerel seçimlerde belediye başkan aday  adayı olan Yıldız, beyefendi kişiliği, uzlaşmacı tavrı, çalışkanlığı ile siyasi tansiyonun yüksek olduğu Karabağlar'a artı yazacaktır. Karabağlar'da partiye ciddi bir pansuman gerekli. Eczası başkan bu pansumanı fazlasıyla yapacaktır. Uzun süredir belediye-ilçe kavgası vardı. Bu kavga sona erecektir. Ekonomik durumu iyi olduğu için belediyeye ihtiyacı da olmayacaktır Yıldız'ın...Bir söz de kaybeden başkan Orhan Polat için...Çalışkanlığına dürüstlüğüne mücadelesine kimsenin söz söylemeye hakkı yoktur. Kritik bir süreçte başkanlığa oturdu. Başarılı da oldu. Genç olması nedeniyle siyasette yolu uzun...En büyük hatası belediyeyle kavgası ve Gürsel Tekin'e yakınlığı oldu.

Ve Narlıdere....20 yıl sonra iktidara rakibin çıktığı Narlıdere...Sahte liste skandalıyla sarsılan ilçede başkan Cafer Esen'in adaylık istememesi, milletvekili adayı Ednan Arslan'ın da ikna edilememesi nedeniyle Belediye Başkanı Abdül Batur, Şahin Fırat isminde karar kıldı. Fırat da belediye destekli girdiği seçimde kazandı...Batur delege seçimlerinde mahallesinde kaybettiği imajı tazelemiş oldu kongrede...Bence Narlıdere İrade Hareketi yanlış adayla girdi kongreye...Hareketin odak ismi Büyükşehir Meclis Üyesi Hakan Kılıç aday olabilirdi mesela...Onun da kongre sonucuyla 2019 hayalleri şimdilik suya düştü...

Narlıdere demişken bir not...İl yönetimi en büyük hatasını burada yaptı. Sahte üye listesinin belgelendiği bir durumda yetki ellerindeyken mevcut yönetimi görevden almayarak sınıfta kaldılar. Topu Genel Merkez'e gönderdiler, Belediye Başkanı Batur da topu tekrar kendi sahasına aldı, top çevirdi. Sonra da golü attı.

Balçova'da Aygül Eryılmaz belki de devam etmek istemiyordu ancak il yönetiminin disiplin hamlesi onu ateşledi. Yeniden aday oldu. Bir kez daha başkan seçildi.

Foça'da Belediye Başkanı Gökhan Demirağ'ın çarşaf listeli seçimde il kongre delegesi adayı olmamasını manidar buldum. Demirağ'ın kongrede Günal Biçer'den vazgeçip Osman Yurtseven'i desteklediği yüksek sesle konuşuluyor. Seçimi Biçer kazandı. Bu denklemde Demirağ kaybetti.

Aliağa'da Özcan Durmaz bu kez olağan kongreyle koltuğa oturdu. Yerel seçim hesaplaşmasıyla yola çıkan eski yol arkadaşı Barış Eroğlu'nu delege seçimlerinde ezdi geçti. Durmaz'ın daha önceki yazılarımda başarılı işlere imza attığını yazmıştım. Yerel seçim depremi yaşayan ilçede örgütü adeta ayağa kaldırdı, parti 7 Haziran ve 1 Kasım'da birinci oldu. Disiplin dosyalarının örgüte travma yaşatmasına engel oldu.
Delege de onun da hakkını verdi.


Çeşme'de Ekrem Oran'a olan tepki kongreye yansıdı. Oran tek aday olarak girdiği kongrede ciddi sayıda delege sandığa gitmedi.

Gaziemir'de ise aday olup olmayacağı uzun süre merak edilen Umut Tekin, Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol'un, ilçe saymanı Fethi Kahyaoğlu hamlesi sonrası yeniden topa girdi. Kongrede tek aday oldu ve kazandı. 2012'den sonra 2015'te de devam eden 3 ilçe başkanından biri oldu. Tekin'e başkanlık yakışıyor. Önümüzdeki yıllarda il başkanlığı bile yapabilecek Tekin'in yeni süreçte parti adına daha ses getirecek işlere imza atacağını düşünüyorum.
Yorumlar (5)
murat 6 yıl önce
serkan avcı uğur yıldırımı kim seçtird? 2013te uğuru kim tanırdı karşıyakada. hüseyine bağlamamak lazımmış. kime bağlayacağız. uzlaşıyı da gördük çiziksiz liste yoktu. Ayrıca Hakkı Akalın da kürsüde delegeye yaptığı saygısızlığın bedelini ödeyecektir. partide seçim bitmez.
Doğrucu 6 yıl önce
narlıderede HAKAN KILIÇ ı tebrik ediyorum,16 yıllık dikdatöre genç yaşında yapmadığını bırakmadı. Belki kaybetiler ama dikdatörlüğü titrettiler. Böyle devam et HAKAN !
6 yıl önce
UĞUR YILDIRIM HÜSEYİN MUTLU AKPINAR İLE İLİŞKİLENDİRİLİR ÇÜNKÜ ONUN ADAYI VE ÇIKARAN KENDİSİ ALİ ENGİNDE YAN DESTEKLEYİCİSİ BU GERÇEKLERİ GÖRMEZDEN GELEMESİNİZ
ali erdem 6 yıl önce
Bize öyle bir başkan lazım ki kimseye biat etmeyecek, kimsenin adamı olmayacak Tacettin Başkan gibi biri lazım,bu arkadaşlarımızda kıymetli ancak belediye başkanları kullanabilecekleri aday arıyorlar.
murat 6 yıl önce
bayraklı için terledi yazın çok yanlış bayraklıda ilçe yönetiminin 100/90 değişmiş ve değiştiği halde 150 fark atarak seçim kazanılmış nasıl oluıyorda terleme yaşanılmış merak konusu.bayraklıda şu da bir gerçek hasan karabağın iyi bir siyasetçi olduğu tartışılmaz.bu yorumda yayınlanırsa sevinirim teşekkürler
banner83
12
açık
banner84
banner82
Namaz Vakti 28 Ekim 2021
İmsak 06:04
Güneş 07:26
Öğle 13:00
İkindi 15:57
Akşam 18:24
Yatsı 19:41
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 10 24
2. Hatayspor 10 20
3. Beşiktaş 10 20
4. Alanyaspor 10 20
5. Fenerbahçe 10 19
6. Karagümrük 10 18
7. Konyaspor 10 17
8. Galatasaray 10 17
9. Altay 10 15
10. Adana Demirspor 10 13
11. Başakşehir 10 12
12. Gaziantep FK 10 12
13. Öznur Kablo Yeni Malatya 10 12
14. Sivasspor 10 11
15. Kayserispor 10 11
16. Giresunspor 10 9
17. Antalyaspor 10 9
18. Göztepe 10 8
19. Kasımpaşa 10 6
20. Rizespor 10 4
Takımlar O P
1. Ümraniye 10 24
2. Ankaragücü 10 24
3. Eyüpspor 10 20
4. Erzurumspor 10 19
5. Bandırmaspor 10 18
6. Kocaelispor 9 16
7. Tuzlaspor 9 14
8. Gençlerbirliği 9 14
9. Samsunspor 9 12
10. Boluspor 9 11
11. Bursaspor 9 11
12. Menemenspor 10 11
13. İstanbulspor 9 10
14. Denizlispor 9 10
15. Altınordu 10 10
16. Adanaspor 10 9
17. Manisa FK 10 9
18. Ankara Keçiörengücü 9 7
19. Balıkesirspor 9 6
Takımlar O P
1. Chelsea 9 22
2. Liverpool 9 21
3. Man City 9 20
4. West Ham 9 17
5. Brighton 9 15
6. Tottenham 9 15
7. M. United 9 14
8. Everton 9 14
9. Leicester City 9 14
10. Arsenal 9 14
11. Wolverhampton 9 13
12. Brentford 9 12
13. Aston Villa 9 10
14. Watford 9 10
15. Crystal Palace 9 9
16. Southampton 9 8
17. Leeds United 9 7
18. Burnley 9 4
19. Newcastle 9 4
20. Norwich City 9 2
Takımlar O P
1. Real Madrid 10 21
2. Sevilla 10 21
3. Real Betis 11 21
4. Real Sociedad 10 21
5. Rayo Vallecano 11 19
6. Osasuna 11 19
7. Atletico Madrid 9 18
8. Athletic Bilbao 10 17
9. Barcelona 10 15
10. Espanyol 11 14
11. Valencia 11 13
12. Mallorca 11 13
13. Villarreal 10 12
14. Celta de Vigo 10 10
15. Elche 11 10
16. Deportivo Alaves 10 9
17. Cádiz 11 8
18. Granada 9 7
19. Levante 10 5
20. Getafe 10 2