10.11.2015, 00:00

CHP İzmir'de yaklaşan kongreler...

CHP’de olağan kongre takvimi kaldığı yerden devam ediyor. Pazar günü tüm ilçelerde delege seçimleri tamamlanacak ve ilçe kongreleri start alacak. Genel seçim süreçlerinde bir çok isim bu kadar çalışmamış kafa yormamıştı. CHP parti içinde iktidarı çok seviyor. Herkes sahada…Elinde listeler…Delege olacağım diye çırpınanlar…İlçe başkanlığı hayali kuranlar.

İşte İzmir’in büyük ilçelerinde son durum…

En karışık ilçelerin başında Buca geliyor. Siyasetin tansiyonu burada yüksek… CHP’nin ‘atom karıncası’ Bektaş Gül’ün kalp krizi geçirmesi hesapları alt üst etti. Belediye Başkanı Levent Piriştina bundan 3 ay önce Gül’le devam etme noktasındaydı…Gül’ün kalp krizi geçirmesi ve uzun süre istirahatta olacak olması nedeniyle artık ilçede Gül’süz hesaplar yapılıyor. Bakarsınız Gül de belediyede danışman olur…Kritik mahallelerde başkan Piriştina’nın ekibi, Gül’e yakın isimler ve Süne/Yüzer gurubu kazandı.  Piriştina muhakkak Mehmet Süne, Hüseyin Yüzer gibi isimlerle hareket edecektir. Bakarsınız Yüzer ya da kardeşi ilçe başkan adayı olur… Ya da Suat Nezir…Diğer yandan 3 ay öncede yazmıştım. İl Başkanı Bedri Serter’in adayı Buca eski Meclis Üyesi Ercan Geçgel…Bir grupta Buca eski Meclis Üyesi Güngör Kaya’ya destek veriyor…İlçe başkanlığı noktasında ismi uzun süredir anılan ama gönülsüz olduğunu bildiğim Necati İmam’ın bu delegasyon yapısında kongrede aday olmayacağını düşünüyorum. İl eski Sekreteri Sevda Kılıç içinde nabız yoklayanlar var. Kılıç’ın ismi il başkanlığı içinde ortaya atılıyor. Kılıç’a Piriştina’nın sıcak bakma ihtimali ise sıfır…
 
Bornova delege seçimlerinde sürprizler olmuştu. Enver Dündar ve Çeto Çamlıbel gibi isimlerde mahallesinde delege çıkamamıştı. Belediye başkanları Olgun Atila ve Aziz Kocaoğlu mahallelerde tek liste çabası içindeydi.…Direk onların isimlerini vermeyelim daha sonra alınıyorlar…Onlara yakın isimler diyelim. Bu yönde telkinlerde bulunduklarını duyuyorum. Faydalı bir yöntem ne amaç taşıyor derseniz kongreye kavgasız gürültüsüz tek adayla gitme çabası…Ancak tek liste olmaz Bornova’da…En az kongre 2 listeyle olur. Hatta 3… Atila/Kocaoğlu güç birliğinin yanında diğer ekiplerde boş durmuyor.
İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, eski ilçe başkanları Ertük Çapın ile Enver Dündar’ın,  Kudret Yiğit noktasında uzlaşabilecekleri söyleniyor. Bu üç isim yan yana gelemeyecek gibi dursa da Yiğit onları birleştirebilecek bir isim.
Ali Yaşar Çalışkan ‘adayım’ diyor…Atila Sertel ve Mustafa Balbay’ın el altından destek verdiğini duyuyorum… Konu Sertel olunca kendi ilçesinde Kocaoğlu bu isme sıcak bakmaz.
Ağabey pozisyonunda bir isim düşünülürse ilk akla gelecek Nevzat Kavalar olur… Kavalar’a Bornovalı il yöneticileri direk destek verebilir. Kavalar il başkanlığı için bile yakıştırılan bir isim.
Eski Meclis Üyesi Adnan Hocaoğlu da uzlaşı adayı olarak kongrede öne çıkabilir.
 
Beni şaşırtan ilçelerin başında Karşıyaka geliyor…Şu sıralar kimle konuşsanız Uğur Yıldırım diyor…Hani Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’ın kuzeni…Kimine göre uzaktan akrabası…Sonuçta akrabası değil mi…Delege seçimlerini yarılayan Karşıyaka’da beyaz listeler hakimdi…Yani belediye/ilçe destekli bir çok yapının uzlaşı listeleri…Kimler meselaHüseyin Mutlu AkpınarAdnan Alabay, Ali Engin, Cevdet Tümtürk, Cevat Durak gibi…Hepsi Yıldırım’a sıcak bakıyormuş…Şaşırdım valla…Yerel seçim hesaplaşması bir anda ortadan kalkmış bu ilçede…Düşündüm düşündüm…NedenMustafa Özuslu değil dedim…Çünkü oy oranı yükselmiş, üstelik Akpınar’ın da yol arkadaşıydı…Cevap basitti…Özuslu aslında kendi ayağına sıkmıştı…Önceçim de taraf oldu Özuslu…Balbay’cı, Sertel’ci oldu…Şimdi de Özuslu’nun olmaması için bir çok yapı Özuslu’nun yardımcısı Yıldırım’ı ileriye doğru itti. Akpınar’ın Yıldırım konusunda bir şikayeti yok gibi…Her yerde bas bas ‘adayım’ diye bağıran Yıldırım’dan rahatsız olsaydı frene bastırırdı. Ben böyle bir hamle göremedim. Yani Akpınar Özuslu’dan vaz mı geçt? diye soracaksınız! Cevabı tam veremiyorum ama ortada da görünen bir köy var. TabloAkpınar, Alabay, Engin, Tümtürk ve Durak’ın uzlaşı adayını işaret ediyor. O adayda şimdilik Yıldırım...

Konak’ta delege seçimlerinde oluşan tablo açıkçası mevcut başkan Şakir Başak’ı işaret ediyor. Olağanüstü kongreyle oturduğu koltukta 1,5 yılda fark yarattı Başak… Ancak burada önemli olan diğer yapıların uzlaşıp uzlaşamayacağı ve Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ın müdahalede bulunup bulunmayacağı. Şuan ki tablo Başak’ı işaret etse de Sıtkı Kürüm’ün Konak’ta tek başına hazırlayıp yönettiği kongreyi kaybettiği unutulmasın. Aytekin Tunus’un çizik yiyerek başkanlığı kaybettiği ama yönetiminin seçildiği unutulmasın. Konak farklı bir yer…Başak’ta açıkçası karşısına bir rakip çıkmasını istiyor.
Kültür Mahallesi Kocaoğlu/Yüksel yapısına yakın isimler kazandı. Bu yapının bir aday çıkartıp kongreyi kazanma ihtimali şu tabloda zor. Bu yapı Başak’a karşı oluşuma destek verecektir.
Bir de Belediye Başkanı Sema Pekdaş’a meclis üyelerinin grupta sert yüklendiği toplantılarda Başak’ın yer almamasını manidar buldum. Pekdaş geçen sefer karışmadı ama bu kez kendini savunma noktasında eksik kaldığını düşündüğü Başak ve yönetimine karşı topa girebilir.
Yalı Grubu’nun da tavrı direteceği aday kongrenin seyrişne etki edecektir.  

Gaziemir  Bayraklı gibi ilçelerde mevcut başkanların şansı yüksek…Gaziemir’de Umut Tekin tüm mahallelerde tek listeyle süreci tamamladı. Zaman zaman belediye başkanı Halil İbrahim Şenol’la çatışsa da Tekin’in ilçe başkanı olarak örgüte ve partiye kazandırdıkları yadsınamaz…İl başkanlığına bile yakıştırılan Tekin’in ilçe kongresinde tek aday olarak seçime girmesi ağırlık kazanmış durumda. Bayraklı’da ise ilçe başkanı Cemalettin Alper kendisi için en kritik mahallelerden biri olan Onur’da 3 oyla galip geldi. Eğer Alper mahallesinde seçimi kaybetseydi, siyasetin her zaman göbeğinde olan Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ’ın kendisiyle devam etme yönündeki düşüncesi değişebilirdi. Delege seçimlerinde listeleri ufak rötuşlar dışında  Alper’e teslim ederek  adaylık noktasında rengini belli etmiş Karabağ…Yine de kadın ilçe başkan adayı sürprizi alttan alttan konuşuluyor. Muhaliflerin ise hafta sonu Manavkuyu, Osmangazi, Mansuroğlu gibi mahallelerde çıkacak tabloya göre  tavırları netleşecek.

Siyasetin her zaman hareketli olduğu ilçelerden olan Çiğli’de de delege seçimleri dikkatli takip ediliyor. Seçimlere Belediye Başkanı Hasan Arslan ve İl Başkan Yardımcısı Niyazi Arslan hızlı bir giriş yapmıştı…Kongre süreci ertelenmeden önce kritik mahallerde kazanılan seçimler, ilk günden itibaren istemedikleri Utku Gümrükçü için ‘kabus’ gibi olsa da geçtiğimiz hafta sonu yapılan seçimlerde Gümrükçü’nün morali yine yerine geldi. İsmi potansiyel il başkan adayları arasında geçen Gümrükçü, ilçe kongresinin en güçlü adayı…Süreçte medyayı iyi kullandı…Örgütle uyum içindeydi ve belediye ile kavgalı görüntü vermedi…Kavgalı görüntüyü meclis üyeleri ile Belediye Başkanı Arslan verdi…Bu hafta sonu yapılacak mahallelerde EVKA-5 gibi… Çıkacak sonuç kongre aritmetiğini de netleştirir…Gümrükçü’ye muhalif Çiğlili il yöneticileri aday arayışında ancak son kongreden sonra ikinci bir mağlubiyette karizmayı fena çizdirirler. Geçen kongrede aday yanlışı yaptıklarının farkındalar. Bu kez aday arıyorlar ama aday çıkarmamaları da sürpriz sayılmaz. Bu arada Gümrükçü kongreyi kazansa bile onun için kongre maratonu bitti diyemeyiz. Bir de Mustafa Balbay, Tuncay Özkan ve Atila Sertel’in doğruları da yanlışları da Gümrükçü’ye yazıyor..

Karabağlar’da delege seçimleri yarılandı…Karışık bir yapı var. Mevcut ilçe başkanı Orhan Polat’ın kongreyi kazanma ihtimali zayıf. Ona karşı bir yapılanma var. İrfan Can ismi çok dillendiriliyor. Vahap Batıhan belediye başkanıyla hareket ediyor. Ali İhsan Yıldız aday… Erkan Büyükkaya  ‘aday’ değil…Mevcut Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu Büyükkkaya, İrfan Can gibi isimlerle hareket edebilir. Yaşar Geylani mahallesinden güçlü çıktı. İzmir Milletvekili Murat Bakan topa girmiş durumda… Kürüm ekibinin gücü kalmadı…Suat Erdil süreci yakından izliyor… Son düzlükte İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu sürece müdahil olabilir. İl Başkanı Bedri Serter’in ilçesinde tabanla bağı yok. Anlayacağınız kritik mahallelerde Pazar günü seçim tamamlandıktan sonra işler biraz daha netleşir.

Sahte liste skandalının yaşandığı Narlıdere’de seçimler tamamlandı…11 mahallenin 5'inde çift liste yarıştı. Belediye BaşkanıAbdül Batur ve ekibine karşı Büyükşehir Meclis Üyesi Hakan Kılıç öncülüğündeki Özgür İrade Hareketi yer aldı. Başkan Batur ve ekibi Yenikale ve Çatalkaya’da güldü…Çatalkaya'da has adamları Asker Güneş ve Ednan Arslan gibi isimler delege seçildi. Yenikale'de ise İl eski Saymanı Celal Yıldız'ın başını çektiği beyaz liste Özgür İrade Hareketi'nin mavi listesini geride bıraktı. Başkan Batur kendi mahallesi Narlı’da ise kaybetti. Özgür İrade Hareket Narlı dışında Huzur ve Çamtepe’de de güldü. Geriye kalan 6 ilçede ise uzlaşı isimler vardı. Açıkçası ekipler değil de mahalleli liste yaptı. Denge var gibi..270 delegeli çift listeli kongrede kazananı az oy farkları belirler…İbre Batur ve ekibinden yana çünkü erk onlarda. Ama önseçime damga vuran Kılıç, delege seçimlerine de damga vurdu. İlerisi için önemli adımlar attı. Açıkçası yıllar sonra delege seçimlerinde Narlıdere’de devrim gibi bir şey oldu.İsmi adaylık için geçenlerden en önemlisi Ednan Arslan…Daha önce Güzelbahçe İlçe Başkanı’ydı…Başarılı çalışkan örgütçü bir isim…Milletvekili  adayı da olmayı başarmıştı…Özgür İrade Hareketi ise aday noktasında ser verip sır vermiyor şimdilik…Özgür İrade Haraketi'nin seçilen delegelerle toplantı yapıp aday konusuna uzlaşıyla karar vereceklerini öğrendim.

Menemen’de 99’dan bu yana belediye başkanlığı yapan Tahir Şahin’in ilçe kongresinde destekleyeceği adayın başkanlık şansı %99… İlçe başkanlığına yerel seçim sürecinde yönetim içinden oy birliğiyle seçilen mevcut ilçe başkanı Hürol Taklakönderliğindeki örgüt, ilçede ilk defa genel seçimlerde birinci parti çıktı. Belediye başkanı-örgüt uyumu Menemen’de parti adına büyük başarı getirdi. Hem 7 Haziran hem de 1 Kasım’da CHP Menemen’de sandıktan ilk sırada çıktı. Ben Şahin’in, mevcut başkan Taklak’la devam etme yönünde karar verdiğini net olarak söyleyebilirim. Hürol Başkan, kafasının bir köşesinde herhangi bir yere aday olayım (belediye başkanlığı) düşüncesi yok. Mütevazi beyefendi kişiliğiyle ilçe başkanlığını elinden geleni yaparak sürdürüyor. Koltuğa seçilerek oturmak hakkı olsa gerek… Menemen’de Taklak belediye/ilçe desteğiyle kongrede aday olacaktır. Karşısına milletvekili adayları Ali Kemal Elitaş ve Nurgül Uçar rakip çıkarır mı bunu bekleyip göreceğiz. Bu arada Elitaş’ın il başkanlığı için kulis yaptığı iddia ediliyor.

Aliağa ise foku fokur…Aslında yerel seçimlerdeki kırılmaya rağmen örgüt iyi toparladı. Yerelde MHP, Genelde AK Parti iktidarı olsa da CHP hem 7 Haziran’da hem de 1 Kasım’da sandıktan birinci çıktı. Seçim sonuçları mevcut ilçe başkanı Özcan Durmaz için artı…Durmaz’ın parti içi disiplin dosyalarındaki uzlaşmacı tavrı da iyiydi…Sonuçta sorun aşıldı ve parti tekrar ritmini buldu Aliağa’da…Ancak dedik ya fokur fokur…Parti içi kabuk tutan yaralar sökülüp kanatılıyor bu süreçte. Barış Eroğlu’nun ilçe başkanlığını istediği aşikar. Ya kendi ya da farklı bir aday Durmaz’ın karşısına rakip olarak çıkacak.  

Balçova’da 3 yılı aşkın süredir koltukta oturan Aygül Eryılmaz Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya desteğiyle oturmuştu koltuğa…Kongre salonunda ‘kim bu kadın’ dedirten Eryılmaz, bence başarılı bir ilçe başkanlığı yaptı. Balçova deyip geçmeyin küçük ilçedir ama siyaset derindir, hızlıdır. Burada ilçe başkanlığı yapmak zordur. Zaman zaman başkanla görüştüğümde artık sanki dinlenme zamanı mesajları verir gibiydi..Ancak Çalkaya kendisinden kolay vazgeçmeyecektir. Delege seçimlerinde uzlaşı listeleri öne çıktı. Listeleri hazırlayan ekipte olan Eryılmaz’ın dışarıda kalacağı düşünülemez. Ancak Eryılmaz’ın devam etme konusunda kafasında soru işaretleri var. Uzun süredir koltuktaydı…Yorulma yıpranma…Haklı bir soru işaret? O zaman Çalkaya’nın bir B planı vardır herhalde…Ali Yiğit ve Mustafa Moroğlu gibi isimler var diyebilirsiniz ilçede ama Balçova’da Çalkaya’nın dediği olur. Çalkaya’da örgüte uyar. Örgütü şaşırtacak bir şey yapmaz. CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke’nin varlığına rağmen Muharrem Dayanç ise yeterli desteği alamayınca adaylıktan vazgeçmiş.
 
Güzelbahçe’de ise mevcut ilçe başkanı Kazım Çam’ın yüzde yüz devam edeceğini ifade edebiliriz.

* Metropol dışı ilçeleri bir sonraki yazımda kaleme alacağım..
Yorumlar (7)
seçmen 6 yıl önce
Ya şunu anlıyamadım Karşıyaka,da bu güçler kime karşı bir araya gelmişler daha düne kadar zaten hiç biri diğerini istemiyordu şimdi bu korkunun nedeni acaba kim siyasete kimden çekiniyorlar daha düne kadar bir birilerini çok sert eleştiren kişiler nasıl olurda bir araya gelebiliyorlar her şeyden önce siyasete dik durmak ve ilkeli siyaset yapmak daha iyi olur şimdi bu yapıya kim inanır bir birini istemeyenler bir araya gelmiş inandırıcı değil kandırmaca bir siyaset yapısı çıkmış ha şuda var demekki karşılarında çok güçlü olanlar var ondandır yeter ya yılardır aynı isimler siyasete insan harcamalar eski ve yıpranmışları istemiyoruz hele durak,engin ve Tümtürk yeter ya Tümtürk kiminle hareket edeceğine karar veremiyor
sevda 6 yıl önce
menemende ali kemal elitaş ilçe başkanı adayı olacak ve seçimi alacaktır
6 yıl önce
Ali engin ile siyaset yapan biryerlere geldi ama ali engin hala delegelerle uğraşıyor o uğraşa dursun daha sonra siyasete girenlerde onun geçecek bu yanlış ve tutarsız siyasetiyle ikibin onbir yıllarında karşıyaka ilçe seçiminde durakla hareket eti ama durak il kongresinde karşın levet eyipişireni çıkardı nasıl olurda tekrar beraber hareket ediyorlar
izmirli 6 yıl önce
Bütün mahalleler için; yok mu şöyle genç, 30-35 yaşlarında, fişek gibi örgüte hareket getirecek yeni isimler...
6 yıl önce
CHP de gençlere ihtiyaç yok çünkü gençleri kendilerine engel görüyorlar boşuna demiyorlar CHP yaşlıların partisi ama CHP ye taze kan gerek
6 yıl önce
Ali Kemal elitaş Menemen'e ilçe başkanı adayımı olacak hayırlı olsun kazanır olması gereken biri yolu açık olsun
6 yıl önce
Şöyle hem genç hem eğitimini almışlar ve konuşmalarıyla halkı çoşturacak daha genç ve dinamik partiye hareket getirir
banner83
22
az bulutlu
banner84
banner82
Namaz Vakti 19 Ekim 2021
İmsak 05:56
Güneş 07:17
Öğle 13:01
İkindi 16:06
Akşam 18:36
Yatsı 19:52
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 9 21
2. Hatayspor 9 19
3. Fenerbahçe 9 19
4. Beşiktaş 9 17
5. Karagümrük 9 17
6. Galatasaray 9 17
7. Alanyaspor 9 17
8. Altay 9 15
9. Konyaspor 9 14
10. Adana Demirspor 9 12
11. Kayserispor 9 11
12. Gaziantep FK 9 11
13. Sivasspor 9 10
14. Başakşehir 9 9
15. Antalyaspor 9 9
16. Öznur Kablo Yeni Malatya 9 9
17. Göztepe 9 8
18. Giresunspor 9 8
19. Kasımpaşa 9 6
20. Rizespor 9 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 9 21
2. Ankaragücü 9 21
3. Erzurumspor 9 18
4. Eyüpspor 9 17
5. Kocaelispor 8 16
6. Bandırmaspor 9 15
7. Tuzlaspor 8 14
8. Samsunspor 8 11
9. Gençlerbirliği 8 11
10. Menemenspor 9 11
11. İstanbulspor 8 10
12. Denizlispor 9 10
13. Altınordu 9 10
14. Adanaspor 9 9
15. Manisa FK 9 9
16. Boluspor 8 8
17. Bursaspor 8 8
18. Balıkesirspor 8 6
19. Ankara Keçiörengücü 8 4
Takımlar O P
1. Chelsea 8 19
2. Liverpool 8 18
3. Man City 8 17
4. Brighton 8 15
5. Tottenham 8 15
6. M. United 8 14
7. West Ham 8 14
8. Everton 8 14
9. Brentford 8 12
10. Wolverhampton 8 12
11. Leicester City 8 11
12. Arsenal 8 11
13. Aston Villa 8 10
14. Crystal Palace 8 8
15. Southampton 8 7
16. Watford 8 7
17. Leeds United 8 6
18. Burnley 8 3
19. Newcastle 8 3
20. Norwich City 8 2
Takımlar O P
1. Real Sociedad 9 20
2. Real Madrid 8 17
3. Sevilla 8 17
4. Atletico Madrid 8 17
5. Osasuna 9 17
6. Rayo Vallecano 9 16
7. Barcelona 8 15
8. Real Betis 9 15
9. Athletic Bilbao 8 13
10. Valencia 9 12
11. Espanyol 9 12
12. Villarreal 8 11
13. Mallorca 9 11
14. Elche 9 9
15. Celta de Vigo 9 7
16. Cádiz 9 7
17. Granada 8 6
18. Levante 9 5
19. Deportivo Alaves 8 3
20. Getafe 9 2