18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü'nün 108. yıl dönümü nedeniyle İzmir Kadifekale Hava Şehitliğinde anma töreni gerçekleştirildi.  Törene İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Kemal Yeni, İzmir İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne ile protokol üyeleri ve şehit aileleri katıldı.

Çelenk merasiminin ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunduğu törende saygı atışı yapıldı. Vali Köşger’in Şehitlik Defterini imzalamasının ardından İzmir Müftüsü Salih Sezik şehitler için dua etti.

"Haklı gururunu yaşıyoruz"

Törende konuşma yapan İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Çanakkale'de ve yurdun dört bir yanında şehit düşen Mehmetçikleri andı. Köşger, açıklamasında şu sözlere yer verdi: "Tarihte eşi görülmemiş bir mücadelenin, inancımızdan beslenen büyük azim ve kararlılıkla savunduğunuz mukaddesatın sadık emanetçileri olarak Çanakkale Zaferi’mizin 108. yılını, ecdada layık vatanperver evlatlarınız olarak, bir kez daha birlik ve beraberlik içerisinde, coşkuyla kutlamanın haklı gururunu yaşıyoruz. Yok edilmek istenen aziz milletimizin ve şanlı ordumuzun kol kola kazandığı Çanakkale Zaferi, tarihe yön vermesi yanında, her türlü imkânsızlığa rağmen, istiklâl başta olmak üzere kutsal değerleri uğruna kenetlenme yeteneği baki olan kahraman bir milletin dünyanın ileri sayılan devletlerine kafa tutarak, kanıyla, canıyla yazdığı bir destandır. Sizlerin, şehadet uğruna gözünüzü kırpmadan ileri atıldığını, makamların en yücesine koşar adım gittiğinizi biliyoruz. Bugün, emanetiniz Türkiye Cumhuriyeti’nin gözü pek bekçileri olan bizler de şartsız adanmışlık ve vatan aşkını öğrendiğimiz atalarımızdan miras toprakları, aynı kararlılıkla savunmaya devam ediyoruz. Ebedî istirahatgâhlarınız önünde bir kez daha saygıyla eğiliyor, Yüce Rabb’imizden sizlere ve neslinize rahmet diliyoruz. Mahşer gününde bizlere de şefaatçi olmanıza layık olmaya gayret ediyoruz. 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferinizin 108. yıl dönümünde, İzmir’de şehadet şerbeti içenler, vatan ve görev uğruna herhangi bir yerde şehit düşen İzmirli şehitlerimiz ile ezelden ebede şehitlik mertebesine erişen tüm kahramanlarımızın aziz hatırasına sonsuz saygı ve minnetle Mekânınız cennet, makamınız âli olsun."

Doğru: “Vatan hür olmanın şerefini taşıdığı topraktır”

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği İzmir Şubesi Başkanı Recep Doğru, “Vatan insanın güven içinde yaşadığı, hür olmanın şerefini taşıdığı topraktır. Aynı değerler uğruna baş koyanların, aynı ideallerle geleceği inşa edenlerin yurdudur. Şahadet şerbetini içenlerin gazi olup varlığından vazgeçenlerin emanetidir. Bugün dünya tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi'nin 108. yıldönümünün onur ve gururunu yaşıyoruz” dedi.

Protokol üyeleri, daha sonra şehit mezarlarını ziyaret edip karanfil bıraktı ve şehit aileleri ile sohbet etti.(İHA)

ALİAĞA VE URLA'DA DA TÖREN DÜZENLENDİ

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 108. yıl dönümü İzmir'in Aliağa ve Urla ilçelerinde de düzenlenen tören ve programlarla anıldı.

Çanakkale Zaferi'nin 108. yıl dönümü ve 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü etkinlikleri Aliağa Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen resmi tören ile başladı. Törene; Aliağa Kaymakamı Zekeriya Güney, Garnizon Komutanı Albay Faruk Altun, Aliağa Belediyesi Başkan Vekili Kürşat Bahadır Turan, Aliağa Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet İmir, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimler Derneği Aliağa Temsilciliği adına Bülent Kusanç, şehit yakınları, gaziler, belediye meclis üyeleri, daire amirleri, askeri erkan, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Atatürk Anıtına çelenk sunumuyla başlayan tören saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve Aliağa Kabristanlığında bulunan şehitlik ziyaretiyle son buldu.

CHP'li Sertel:Bunu da gördük! Mahkum, yattığı cezaevinin ihalesini aldı! CHP'li Sertel:Bunu da gördük! Mahkum, yattığı cezaevinin ihalesini aldı!

Şehitleri anma programı Aliağa Tüpraş Halk Eğitimi Merkezinde organize edilen etkinliklerle devam etti. Aliağa Petrokimya Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan programda günün anlam ve önemine ilişkin konuşmaları Petrokimya Ortaokulu öğretmenlerinden Ayşe Gülten Çakmak ile Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği adına Ufuk Zafer yaptı.

Gösteriler duygu dolu anlar yaşattı

18 Mart destanının anlatıldığı, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının minnetle anıldığı, vatanın bütünlüğü ve bağımsızlığın dile getirildiği konuşmaların ardından öğrenciler tarafından sahnelenen ‘Çanakkale Oratoryosu’ ile koro izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı. Son bölümde sahnelenen 'Çanakkale Geçilmez' isimli tiyatro ise katılımcılardan büyük alkış aldı. Program, çekilen hatıra fotoğrafları ve hoşaf ikramıyla son buldu.

Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 108. yıl dönümü dolayısıyla sosyal medya hesaplarından mesaj yayımladı. Başkan Acar mesajında, "Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un dediği gibi; 'Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın? Gömelim gel seni tarihe desem, sığmazsın.' İşte bu büyük destanın, Çanakkale ruhunun mimarları başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz" ifadelerine yer verdi.

Urla'da Çanakkale anması

Çanakkale Zaferi'nin 108.yılı etkinlikleri çerçevesinde Urla Cumhuriyet Meydanında da tören düzenlendi. Anma törenine Urla Kaymakamı ve Urla Belediye Başkan Vekili Murtaza Dayanç, Garnizon Komutanı Albay Hüseyin Çoban, Urla Cumhuriyet Başsavcısı Ali Armağan Karaca, Urla İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Adem Aydoğdu, Urla Emniyet Müdürü İsmail Duman, gaziler ve şehit yakınları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Türkiye Harp Malulü, Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimler Derneği adına konuşan Gazi Mehmet Üçüncü Karakaya, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaparken, Urla Kaymakamı ve Urla Belediye Başkan Vekili Murtaza Dayanç ise "Tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri olan Çanakkale Zaferimizin yıl dönümünü kutlamak ve vatan, bayrak uğruna hiç düşünmeden düşmana karşı bedenini siper eden aziz şehitlerimizi anıyoruz. Sizlere minnet borçluyuz. Devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere vatan ve bayrak uğruna şehadete ermiş tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, manevi huzurlarında saygıyla eğiliyoruz" dedi.