TENZİLE AŞÇI/EGEPOSTASI- İzmir Büyükşehir Belediyesi, Büyük Kanal Projesi kapsamında projelendirilen ve “Yüzülebilir Körfez” hedefinde önemli bir girişim olarak görülen Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi için kritik bir adım atmaya hazırlanıyor.

Büyükşehir ile AK Parti’yi sık sık karşı karşıya getiren ve kent geneline ilişkin tartışmaların odak noktalarından biri olan tesise ilişkin en önemli eleştirilerden biri de tesisten sızan suların zehirli olduğu ve bu suların hem içme sularına karıştığı hem de bölgede geri dönülemez tahribatlar yaratması noktasında olmuştu. AK Parti ayrıca, tesisten denize kaçak deşarj olduğu iddialarını da gündeme getirmişti.

Büyükşehir, şu anda 3 faz olarak çalışan tesisin 4. Faz kapasite artırımı için ihaleye çıkma kararı aldı. 4. Faz çalışmalarının tamamlanmasının ardından tesisin kapasitesinin 36 kat artması bekleniyor.

Büyükşehir daha önce de 4. Faz yapım işi için ihaleye çıkmış ancak bir sonuç alınamamıştı. 3 faz kapasite ile 7/24 çalışarak günlük 605 bin metreküp atıksuyu arıtan tesis, 4. faz inşaatı tamamlandığında günlük 820 bin metreküp atıksuyu arıtabilecek

1 adet ortalama debisi 2,5 m³/sn (216000 m³/gün) kapasiteli ileri biyolojik yöntemler ile atıksu arıtma tesisinin (inşaat, mekanik, elektrik işleri ile işletmeye alma ve eğitimi dahil) ikmal inşaatının yapılmasını kapsayan proje, yer tesliminden itibaren 600 gün içinde tamamlanacak.

İhale, 17 Ocak Pazartesi günü saat 11.00’de İZSU Genel Müdürlüğü Toplantı Salonunda yapılacak.