EGEPOSTASI- İzmir Büyükşehir Belediyesi iştiraki İZENERJİ şirketinde örgütlü Genel-İş Sendikası ile Sosyal Demokrat Kamu İşverenleri Sendikası (SODEMSEN) arasındaki yeni dönem toplu iş sözleşmesi tıkandı.

75 maddeden oluşan toplu iş sözleşmesi taslağı üzerinden yapılan oturumlarda 19 madde üzerinde uzlaşılamadı.

Görüşmelerin tıkanmasının üzerine sendika ‘sakal bırakma’ ve ‘serbest kıyafetle çalışma’ kararı aldı.

Genel İş İzmir 2 Nolu Şube’nin sosyal medya üzerinden yaptığı açıklama şu şekilde;

‘’Bugün SODEMSEN ile yapılan toplu iş sözleşme görüşmemizin 9. oturumunda, kalan 19 maddemizde anlaşma sağlanamamış olup, arabulucu sürecimiz sona ermiştir.

Resmî arabulucunun anlaşma sağlanamadığını İŞKUR’a bildirmesinden itibaren toplu iş sözleşmemizin, yasal son 60 günlük süreci başlayacaktir.

Toplu sözleşme görüşmelerinde SODEMSEN yetkilileri ile kalan 19 madde, son iki oturumda hiçbir maddenin geçmemesi, ilerlemeyen görüşme süreci biz emekçileri uyarı eylemleri alma yönünde karar birliğine vardırmıştır.

Prof. Dr. Ahmet Ercan: İzmir’de Kahramanmaraş’taki gibi depremler olmaz Prof. Dr. Ahmet Ercan: İzmir’de Kahramanmaraş’taki gibi depremler olmaz

Bu nedenlerden kaynaklı Genel-İş sendikamızın, İzmir Büyükşehir Belediyesinde örgütlü 1, 2, 3 ve 9 nolu şubeleri olarak ortak almış olduğumuz karar neticesinde;

yarından (17.03.2023) itibaren "sakal bırakma ve sivil kıyafet giyme" kadın üyelerimiz için ise şube tarafindan dağıtılacak rozet iş yerlerinde takılacaktır. Eylemine ayrımsız tüm üyelerimizle birlikte başlıyoruz !

Mesajı aldığınız saaten itibaren hiçbir üyemiz sakal kesmeyecek ve işyerlerine sivil kıyafet ile geleceklerdir !

Şubelerimizin aldığı kararlar neticesinde tüm üyelerimiz karara "kesinlikle" uyması gerekmektedir. Alınan her karar ekmeğimizi büyütmek içindir.

Tüm üyelerimiz adına İzmir şubeleri olarak bizler diyoruz ki; açlıktan ölmeyiz, biz bu yoldan dönmeyiz!’’