Ege- Koop Başkanı Hüseyin Aslan, Ege-Koop Düşünce Üst Kurulu Başkanı gazeteci-yazar Öcal Uluç ile beraber depremlerde ağır bedeller ödeyen İzmir’in kentsel dönüşümde ileri adımlar atmasında işbirliği için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i ziyaret etti.

Görüşmede Tunç Soyer, Ege-Koop’un her şeyin kirlendiği ülkede kooperatifçiliği lekelenmeden sürdürmesinin büyük başarı olduğunu vurgulayarak, kentsel dönüşüm konusunda yol arkadaşlığı yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Ziyarette, “Ege-Koop’un İzmir’in 12 ilçesinde 5 milyon metrekarelik imarlı konut alanında 30 bin konutu tamamladığını” anlatan Aslan şöyle dedi:

“Kentsel dönüşüm konusunda kooperatifçiliğe verdiğiniz önem, onlara verdiğiniz destek, benim yıllardır savunduğum konudur. Gerçekten çok önemli bir karar, doğru bir yol. Kooperatifçiliğe verdiğiniz destek için teşekkür ederim. Siz gerçekten kentsel dönüşüm konusunda İzmir’de Türkiye’ye örnek olacak bir modeli şu anda uyguluyorsunuz. Ege-Koop’un bilgisiyle, birikimiyle, deneyimiyle, kentsel dönüşümün bir yerinde olmak isteriz. Sizin kentsel dönüşüm politikanızın ve uygulamalarınızın içinde yer almak istiyoruz.”

“Tunç Soyer: Yol arkadaşlığına hazırız”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ege-Koop’un çalışmalarını takdir ettiğini belirterek, “Her şeyin kirlendiği, her şeyin çok şaibeli bir hale geldiği bu memlekette, bu kadar senedir kooperatifçiliği, yapı kooperatifçiliğini lekelenmeden, bu kadar başarıyla sürdürmek… Başka bir şeye ihtiyaç yok. İş kendini gösterir, o nedenle biz de sizi çok tebrik ediyor ve çok takdir ediyoruz. Türkiye’ye örnek bir çalışma yürüttünüz ve bu kadar sene de isminizin temizliğini koruyabildiniz, bunlar çok kıymetli şeyler bugünün Türkiye’sinde” diye konuştu.

Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dolayısıyla bütün içtenliğimle söylüyorum, kentsel dönüşümün bir parçası olmanızı çok arzu ederiz. Net olarak söyleyebilirim ki biz çok daha fazlasıyla kentsel dönüşüm alanı açmak istiyoruz. Kentsel dönüşüm projesini hayata geçirmek istiyoruz. Başından beri söyleye geldiğimiz 3 temel ilkeyi korumak istiyoruz. Yerinde dönüşüm, belediyenin aracılığı, vatandaşın hakkının korunması. Biz bunları sürdüreceğimiz kooperatif çatısı altında örgütlenmiş yapılarla kentsel dönüşümü hızlandırmak istiyoruz.  Bu kentsel dönüşümde bizim buradan Türkiye’ye sunacağımız bir model, örnek uygulama. O nedenle de toz kondurmadan, hiçbir şekilde lekelemeden yol almak istiyoruz.

Bu çerçevede Ege-Koop olarak bizimle rahatlıkla iş birliği yapabilirsiniz, yapmalısınız, çünkü Türkiye’nin, İzmir’in buna ihtiyacı var. Biz de bu noktada sizinle iş birliği yapmaya hazırız.”

Ege-Koop Başkanı Aslan, “Soyer’in kentsel dönüşüm konusunda ifade ettiği 3 temel ilkeyi yıllardır savunduklarını, 39 yıllık birikimleri ile iş birliğine hazır olduklarını” söyledi. “Kentsel dönüşümün konuşulmadığı yıllarda her projeleri ile bir kentsel dönüşüm örneği yaptıklarını ve İzmir’e alt yapısıyla, sosyal donatı alanlarıyla 20’inin üzerinde çağdaş yeni mahalleler kazandırdıklarını” belirten Hüseyin Aslan, “Çok şükür bizim en büyük servetimiz, Ege-Koop’un vazgeçilemeyecek sloganı olan sonsuz güvendir” diye konuştu.

Aslan, kentsel dönüşüm konusunda sadece ellerini değil, gövdelerini, Ege Koop’un geçmişini taşın altına koymaya hazır olduklarını kaydetti.

Başkan Soyer de görüşmede hazır bulunan “Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Suphi Şahin’in kentsel dönüşüm konusunda çok emek verip deneyim yaşadığını, bu deneyimin büyük avantajları olduğunu” belirterek, “Ege Koop ile beraberliğimizde Suphi Şahin ile her zaman irtibat kurabilirsiniz” dedi.

Hüseyin Aslan da “Biz Ege Koop olarak her zaman yanınızdayız bunu bilin, Başkanım. Ege Koop gerçekten Türkiye Markası’dır. Sizin de yıllardır hassasiyetle üzerinde durduğunuz, çok önem verdiğiniz EKO TARIM-AGRO TURİZM projelerimizle, Çamdibinde Kentsel Dönüşüm Kapsamında o bölgede örnek olacağına inandığımız çok özel projemiz ve Seferihisar’da planladığımız birbirinden farklı 2 ayrı proje ile birlikte 3 mega projemizin hazırlığı tamamlanmak üzere. Önümüzdeki günlerde bu projelerle ilgili zatıalinize detaylı bilgi sunmak isteriz” diyerek, ziyareti sonlandırdı.