BOTAŞ, bu sabah yazılı bir açıklama yaparak, Kahramanmaraş merkezli dün yaşanan ve 10 ili etkileyen iki büyük depremin ardından hasar oluşan alanlarda yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. BOTAŞ’ın açıklaması şöyle:

“GAZİANTEP DOĞAL GAZ İLETİM HATTINDA HASAR OLUŞTU

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Kalıcı konutları 1 yıl içerisinde teslim edeceğiz' Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Kalıcı konutları 1 yıl içerisinde teslim edeceğiz'

06 Şubat 2023 tarihinde saat 04.17’de Kahramanmaraş ili Pazarcık ilçesinde 7.7 ve saat 13.24’te Elbistan merkezli 7.6 büyüklüğünde meydana gelen depremlerde; Kahramanmaraş – Gaziantep doğal gaz iletim hattında oluşan hasar neticesinde; Kahramanmaraş, Gaziantep ve Hatay illeri ile Pazarcık, Narlı, Besni, Gölbaşı, Nurdağı ve Kırıkhan ilçelerine doğal gaz verilememektedir.

HASAR NOKTALARINA SEVKİYATLAR YAPILIYOR

Ekiplerimiz tarafından gerekli güvenlik tedbirleri alınarak ilgili bölgelerdeki boru hattı hasarlarının ivedilikle onarımı için kaynak ekip ve ekipmanları, çelik boru vb. unsurların hasar noktalarına sevkiyatı gerçekleştirilmektedir.

GÜVENLİK ŞARTLARI SAĞLANINCA GAZ AKIŞINA BAŞLATILMASI PLANLANIYOR

Sahaya intikal işlemleri akabinde, en kısa zamanda güvenlik şartları sağlanması sonrasında şehirlerimize gaz akışının yeniden başlatılması planlanmaktadır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."(ANKA)